Riyazus-Salihin: Hadis- 43

28 Eylül 2008 Pazar

Dara harabeleri (Mardin)

Hadis: 43

- وعن أنس رضي اللَّه عنه قال : قال رسولُ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : « إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بعبْدِهِ خَيْراً عجَّلَ لَهُ الْعُقُوبةَ في الدُّنْيَا ، وإِذَا أَرَادَ اللَّه بِعبدِهِ الشَّرَّ أمسَكَ عنْهُ بذَنْبِهِ حتَّى يُوافِيَ بهِ يَومَ الْقِيامةِ » .
وقَالَ النبِيُّ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : « إِنَّ عِظَمَ الْجزاءِ مَعَ عِظَمِ الْبلاءِ ، وإِنَّ اللَّه تعالى إِذَا أَحَبَّ قَوماً ابتلاهُمْ ، فَمنْ رضِيَ فلَهُ الرضَا ، ومَنْ سَخِطَ فَلَهُ السُّخْطُ » رواه الترمذي وقَالَ: حديثٌ حسنٌ .

Hadis: 43

Enes Radiyallah-u Anh’den rivayet edildiğine göre, Peygamber Aleyhis-Selam şöyle buyurmuştur:

-“Allah-u Teâlâ, bir kulunun iyiliğini dilerse, dünyada cezasını tâcil eder. Eğer bir kuluna fenalık dilerse suçundan dolayı onu dünyada cezalandırmaz; ta ki o kul, kıyamet gününde günahı ile gelsin.”

Yine Resûl-i Ekrem aleyhis-Selam şöyle buyurdu:

-“Mükafatın büyüklüğü, belanın büyüklüğü nisbetindedir. Allah-u Teâlâ bir kavmi severse, onları belaya uğratır. Bir kimse mukadderata razı olursa, Allah ondan razı olur. Bir kimse belâya razı olmazsa, Allah’ın gazabına uğrar.

(Hadisi, Tirmizi rivayet etmiş ve-“Hadis hasendir.” Demiştir.)

AÇIKLAMA – Mütercim-:

Belânın sevabı büyüktür diye belâ aranmaz. Belki âfiyet istenir; lakin başa bela gelince de sabredilir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİ

Devam edecek…

“Riyazus-Salihin: Hadis- 43” için 3 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  #
  fatma46 ~ 28 Eyl 2008 saat 18:19

  slm fuad abicim sizin ve ailenizin her ferdinin mübarek ramazan bayramını en içden dileklerimle kutlarım gamze ve alininde selamları vardır onlarda ellerinizden öperler.abicim dualarınıza çok ihtiycım var biliyorumki her daim duadasınız bizlerde sizlere duacıyız.
  Rabbim bizlere islam aleminin üzerine çöreklenen zalimlerden kurtulmuş bir şekilde ve kimseye haksızlığın yapılmadığı hakların verildiği bir ümmet içinde barış ve esenlik dolu bayramlara kavuştursun. (amin) bütün müslümanların mubarek ramazan bayramı kutlu olsun.. Allah’a emanet olun… selam ve dua ile…

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım FATMA:
  KURBAN SENİN DE VE AİLENİN DE BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.. Mubarek olsun.. Allah (c.c.) senden ve ailenden ebedden razi olsun..Amin..
  Evet Vefadar canım kardeşim..
  Sen salıha bir insansın bu fakır kardeşine dua et..
  Sevgilerimle..

 3. -Riyazus-Salihin: Hadis- 42 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] HakkındaEbû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 6 « -Riyazus-Salihin: Hadis- 41 Riyazus-Salihin: Hadis- 43 [...]

Yorum Yapın