-Riyazus-Salihin: Hadis-21 (Birinci bölüm)

05 Ağustos 2008 Salı

dsc08423-fuadyusufoglu-bazne-taka-nusaybin.JPG

Bazne taka (bir başka boyutu) Navale -Nusaybin-

Hadis -21 (Birinci bölüm)

Hadisler içerisinde en uzun Hadis-i şerif olarak da bilinen Riyazus-Salihin kitabında (Hadis- 21) olarak da geçen Bu hadisi-i şerif’in Mealini; İnşallah Bölüm bölüm olarak siz sevgili kardeşlerime aktarmaya çalışacağım

Sevgilerimle
Fuad Yusufoğlu,

Hadis: 21;(Birinci Bölüm)

Abdullah b. Kab b. Malik’ten rivayet edildiğine göre, Ka’b b. Mâlik radiyallahu anh’ gözlerini kaybettiği zaman oğulları içinden kendisini elinden tutup götüren Abdullah (r.a.) şöyle diyor;

-“Kâb bin Malik’i (r.a.) Tebük gazâsında Peygamber aleyhis-selam’dan ayrılıp kaldığını analatırken dinledim, (Allah onlardan razı olsun) Şöyle dedi;

-“Rsûl-i Ekrem’in Tebük gazâsındn başka gazâlarının hiçbirinde Ondan ayrılıp kalamıştım. Yalnız Bedir gazâsından kalmıştım. Lâkin bu gazveden kalan hiçbir kimse azarlanmamıştı. Zira Resûlaullah ve Mûslümanlar kureyş’in (Ticaret) kervanını takibe çıkmışlardı.

Allah bunları, haberleri olmaksızın, düşmanları ile bir arada toplayıverdi. Lakin şu var ki, İSLAM İÇİN SÖZ VERİRKEN akabe gecesinde Resûl-i Ekrem Aleyhis-selamın yanında hazır bulundum.

Bedir gazvesi insanlar arasında her ne kadar Akabe gecesinden daha ünlü ise de, Akabe’de bulunacağıma, Bedir gazvesinde bulunsaydım demem.

Tebük gazvesinde Peygamber aleyhis-selam’den ayrılıp kalmama dair hikayem şudur;

-“Hiçbir zaman bu gazvede Resûlullah (aleyhis-selam) dan ayrılıp kalmadığımdakinden daha halli ve daha vakitli değildim. Bu gazveye kadar hiçbir zaman iki binek sahibi olmamıştım. Bu gazvede ise iki binek sahibi bulunuyordum.

Sonra Peygamber aleyhis-selam bu gazeye gelinceye kadar herhangi bir yere gazâ için gittiğinde o yeri söylemez, başka bir yere gider gibi görünürdü.

Bu gazvede ise, uzak yere haraket ettiğinden ve bu gazâ’yı şiddetli sıcak mevsimde yaptığından ve büyük askerle karşılaşmak için gittiğinden, meseleyi açıkladı.

Meselenin büyüklüyüne göre hazırlıkta bulunabilmeleri için, Müslümanlara, gidecekleri yeri söyledi. Resûlullah Aleyhis-selam’ın maiyetinde Müslümanlar pek çoktu. Ve bunların isimleri bir deftere kaydedilmemişti.”

Kâ’b radiyallah-u anhu sözlerine devamla şöyle dedi;

-“Herhangi bir kimse asker arasında sıvışsa, bu hususta vahiy nazil olmadıkça, bu işin gizli kalacağını zanededebilirdi.”

Yukarıda zikrettiğimiz veçhile Peygamber aleyhis-selam bu gazveyi, meyvelerin yetiştiği ve gölgelerin arandığı mevsimde yapmıştı. Ben de bunlara çok düşkündüm.

Peygamber Aleyhis-selam ve onunla birlikte Müslümanlar hazırlığa başladılar. Ben de hazırlanmak için çıkar, lâkin hiçbir şey yapmadan dönerdim.”

Ve kendi kendime;

-“Bu işi ne vakit olsa yapabilirim.” Derdim.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINEVLERİ

Devam edecek….

“-Riyazus-Salihin: Hadis-21 (Birinci bölüm)” için 4 Yorum

 1. gocmenkizi diyor ki:

  merhaba,çok güzel bir gün diliyorum…sevgiler… http://www.gocmenkizi.blogcu.com

 2. Arzu-hal diyor ki:

  Bu hadis-i şerifi bir sohbette dinlemiştim. Daha öncede Riyazüs salihin’den okumuştum. Gerçekten beni çok etkilemişti. İnsanın kendisini hesaba çekmesine yardımcı oluyor. Önümüze bir hizmet çıktığı zaman şevkle ve dört elle sarılıyor muyuz? Yoksa arkalara mı saklanıyoruz? Nasıl olsa birileri yapar mı diyoruz? Yoksa ” biz yapmalıyız ” diyebiliyor muyuz?

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  fuadyusufoğlu dedi ki…

  Yorum için teşekkürler
  Evet senin dediğin gibidir…Çok çok doğrudur.
  Ne zaman kendimizi hesaba çektiğimiz olursa işte o zaman da sorumluluk sahıbı bir insan oluruz…Dolayısıyla da asıl o zaman haytımızdan tat almaya başlarız..
  Sevgilerimle…

 4. -Riyazüs-Salihin: Hadis- 21 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Hadis- 35.Ebû Said-i Hudri (Radiyallahu anhu)- 10 « -Riyazus-Salihin- Hadis:20 -Riyazus-Salihin: Hadis-21 (Birinci bölüm) [...]

Yorum Yapın