Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu anhu)- 7

11 Nisan 2009 Cumartesi

Çağ-Çağ deresi (bore Veysike) Nusaybin

Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu anhu)- 7

Sa’d bin Ebi Vakkas (r.a.) Hazret-i Ömer (r.a.) un Mektubuna devam etti.

-“Ben sana, karşılaştığın kimseleri, harpten önce İslâm’a davet etmeni emretmiştim. Her kim muharebeden önce davetine icap eder de Müslüman olursa, o kimse Müslümanlardan bir fert sayılır. Müslümanlar için yapısı lazım olan hak ve vecibeler onun için de tahakkuk etmiştir. Onun da İslam’da bir hissesi (sehmi) vardır. Her kim harp ve hizmetten sonra İslâm davetine icabet ederse o da Müslümanlardan bir ferttir. Lâkin onun malı Müslümanlarındır. Zira Müslümanlar onun malını, o İslam olmazdan önce elde etmişlerdir. İşte bu benim emrim ve sana yollanan ahdimdir.”

Kadisiye Harbi ve Medayın’in fethinde büyük ganimet elde edilmiş, Kisra’nın sarayları ve hazineleri Müslümanların eline geçmişti.

Medayın şehrinin, havasının ve suyunun askerlere iyi gelmediğini anlayan Hazret-i Sa’d (r.a.), Hazret-i Ömer (r.a.) e durumu biidirdi. Bunun üzerine Hazret-i Ömer (r.a.), yeni bir şehir tesis edilmesini emretti. Hazret-i Sa’d (r.a.) da Kûfe şehrini kurdu. Kûfe şehrinin ilk valisi tayin edildi.

Hazret-i Ömer (r.a.), şehid olmadan önce kendisinden sonra yerine geçecek halifeyi seçmek için altı kişilik bir şûra teşkil edilmesini vasiyet etmişti. Bildirmiş olduğu altı kişiden biri de Sa’d bin Ebi Vakkas (r.a.) hazretleriydi. Eğer Sa’d (r.a.), halife seçilmezse ona bir vezirlik verilmesini de vasiyet etmişti.

Hazret-i Osman (r.a.) halife seçilince Hazret-i Ömer (r.a.) in tavsiyesine uyulurak, Hazret-i Sa’d (r.a.) l tekrar Kûfe valiliğine tayin etti.

Hayatının sonlarına doğru, Medine’ye yakınAkik’ denilen yerde hastalandı ve orada 65(M. 675) yılında vefat etti.

Mubarek cesedi Medine-i Münevvere’ye götürüldü. Namazını Medine valisi Mervan (r.a.) kıldırdı. Vasiyetine uyularak Bedir Harbinde giymiş olduğu elbisesi ile defnedildi.

Sa’d bin Ebi Vakkas hazretleri (r.a.), Cennetle müjdelenen on sahabiden (Aşere-i Mübeşşere’den) en son vefat edendir.

Hazret-i Sa’d (r.a.), heybetli, orta boyda, esmer tenli, cesur, sözü, özü doğru büyük bir zattı. Çok cömert olup, sadeliği severdi.

Hazret-i Sa’d (r.a.), Veda Haccı’ndan sonra hastalandığında, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) kendisini ziyarete gelmişti.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu anhu)- 7” için 2 Yorum

 1. medreseizehra diyor ki:

  Selamunaleyküm Fuad agbi nasilsin insallah iyisinizdir abi…googlede arama yaparken rastladim yorum yazmadan cikmak istemedim…agbi siten cok güzel ve faydali olmus,Allah c.c razi olsun…ben devamli giremesemde dualarimizdasiniz abi,sizde bizleri unutmayin hayir dualarinizi eksik etmeyin agbi…ev halkina cok cok selam ederiz…

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili Ama ÇOK ÇOK sevgili canım kardeşim MEDRESEİZEHRA;
  Kurban İNAN Kİ senin Siteme gelmene çok çok sevindim.
  Nasıl söyliyeyim ki İçim ferahlandı. Çünkü dile kolay Bir sevgili arkadaşım benim siteme gelip bana yorum yazıyor Bu arkadaşım da ESKİ ARKADAŞ olunca inan ki insan çok çok daha seviniyor.
  Kurban Tekrar bana uğradığınız için teşekkür ederim.
  Evet…
  Sizler nasılsınız Aileniz nasıllar İNŞAALLAH sıhhat ve afiyettesiniz. Ümidim budur, Umudum da budur.
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Bu kötü dünyanın afet ve belalarından muhafaza eylesin. Kamil bir imanla Ahirette gitmeyi İHSAN eylesin. Amin…
  İnanki çok sevinçliğim sizin siteme uğramanıza.
  Allah ve Resulü (s.a.v.) da sizden razı olsun AMİN.
  DUALARINIZI bu fakir ve günahkar kardeşinizden esirgemeyin.
  Sevgiyle kalın.. Duayla kalın.
  Sevgilerimle…

Yorum Yapın