Sabreden fakir şükr eden zenginden üstündür

14 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc02279-fuadyusufoglu-sahin-tepesi.JPG

Girnavas (Cin tepesi) Nusaybin…

Sabreden fakir mi, şükreden zengin mi daha üstündür? Diye ihtilaf etmişlerdir.

Doğrusu, sabreden fakir, şükreden zenginden üstündür. Bütün bu hadis-i şerifler bunu gösteriyor.

Fakat işin iç yüzünü öğrenmek istersen, şöyle bilmelisin ki, Allah-u Teala (c.c.) nın zikrine ve muhabbetine engel teşkil eden her şey aşağı ve kötüdür. Bazı kimseye fakirlik, bazısına da zenginlik engel olur.

Burada en güzel yol, kendine yetecek kadar malı bulunmak, bulunmamaktan iyi olan yoldur. Çünkü bu kadarı dünyadan sayılmaz. Ahiret azığıdır.

Bunun için Resulüllah (Sallallahu aleyhi ve selem) buyuruyor:

-“Ya Rabbi Muhammede’in, ali’nın rızkını kendine yetecek kadar eyle.”

Haber de geldi ki, fakirler şikayet eylediler. Ve içlerinden birini Resulüllah (sallallahu aleyhi ve selem) a gönderip:

-“Zenginler dünya ve ahiret iyiliğini aldılar. Sadaka ve zekat veriyorlar. Hacca ve gazaya gidiyorlar. Biz bunların birini yapamiyoruz.”dediler.

Resulüllah (Sallallahu aleyhi vesellem) gelen haberciği okşadı ve:

-“Sana ve seni buraya gönderenlere iyilikler, rahmetler olsun. Sen, benim sevdiğim insanların yanından geliyorsun. Onlara de ki; Allah (c.c.) için fakirliğe sabredende, hiçbir zenginde bulunmayan üç haslet bulunur:

-“Birincisi:

Cennette öyle köşkler olur ki, Cennettekiler o köşkü dünyadakilerin gökteki yıldızı görmesi gibi görürler. O köşk, ya fakir bir peygamberin, ya fakir bir şehidin, veya fakir bir mu’minindir.”

-“İkincisi:

Zenginden beş yüz sene önce cennete girer.”

-“Üçüncüsü:

Fakir bir defa: -“Subhanallah-i velhamdulillah-ı ve la ilahe ilah-u vallah-u ekber.” Derse, zengin de bunu söylese ve bunun yanında onbin gümüş sadaka verse onun derecesine kavuşamaz.”

Bunun üzerine fakirler:

-“Razı olduk .” dediler.

Resulüllah (a.s.v.) Böyle buyurmasının sebebi şudur ki,

Zikir bir tohumdur. Dünya düşüncesinden kurtulmuş, üzüntü ve kırık bir kalb bulunca ona büyük te’sir eder. Dünyalığa sevinen zengin kalbinde zikir, sert taş üstünde akan su gibidir.

Demek ki, her birinin derecesi, kalblerinin Allah-u Teala (c.c.) ya yakınlığı, zikirle meşguliyetleri ve muhabbetleri miktarıncadır.

Ebu Süleyman-ı daranı (r.a.) buyuruyor ki:

-“Bir şey isteyip elde edemediği zaman, fakirin ağzından çıkan soğuk bir ah, zenginin bir senelik ibadetinden faziletlidir.”

Bişr-i Hafi (r.a) ye bir kimse:

-“Bana dua buyurun. Çoluk çocuğum çok, elimde ise bir şey yoktur.” Dedi.

Bişr-i Hafi (r.a.) buyurdu ki;

-“Evdekiler sana, ekmek yoktur, un yoktur dedikleri ve sen de bunları elde edemdiğin ve canın yandığı zamanda, sen bana dua eyle. Çünkü, o zamandaki duan, benim duamdan üstündür.”

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri sabr eden fakirlerin duaları hürmetine Afv eylesin. AMİN………

Fuad Yusufoğlu

“Sabreden fakir şükr eden zenginden üstündür” için 7 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/12/2007 – s.a. sevgili dostum
  Yazan: beyhanli
  Hayır işler, insanı kötü ölümden korur. Gizli sadaka, Allah’ın gazabını giderir. Sıla-i rahim akrabalara iyilikte bulunmak, ömrü uzatır. Bütün hayırlı işler bir çeşit sadakadır. Dünyada hayır ehli olan kimseler, ahirette de hayır ehlidirler. Dünyada münker kötü iş ehli olan kimseler, ahirette de münker ehlidirler. Cennete herkesten önce girecek olan maruf ehli kimselerdir.
  cumanız mübarek olsun
  bu arada birde haberim var size ben çok sevinçliyim..umre ye gidiyorum mart ayında sizinde selamızı götürürüm inş resulullah (s.a.v.)efendimize

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/12/2007 – selam
  Yazan: metekan
  S.A.Latif ve Alim olan Rabbimiz dünya saadetiniz için Cuma’yı vesile kılsın, ahirette size ve tüm sevdiklerinize “Cuma Yamaçları” nasip etsin… Hayırlı Cumalar…SELAMETLE..

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/12/2007 – selam
  Yazan: enbiya25
  Ey Rabbimiz! Bizi Sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de Sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibâdet usûllerimizi göster, tevbemizi kabul et. Zîrâ, tevbeleri çokça kabul eden ve çok merhametli olan ancak Sen’sin.” (Bakara, 128) Alemlerin efendisine selatu selam(a.s.m) ile … Hayırlı Cumalarr Dua ie…
  kısmet olursa mart ayında yolculuk arkadaşım..gitmeden önce ararım sizi ama para işi biraz sorumluluk isteyen bişey..ölüm var kalım var arkadaşım..inş o arkadaşınız biz gitmeden gelir de gerçek sahibine emanet edersiniz…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/12/2007 – Selamün Aleyküm
  Yazan: cansofi
  Önce yollar uzanır hakka yürümek için, tomurcuklar güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. sende dua et ALLAH için. cumanız mübarek olsun.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/12/2007 – cumanız mübarek olsun fuat abicim.
  Yazan: kitabooku
  Image Hosted by ImageShack.us

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/12/2007 – selam abimmmmmmm
  Yazan: siirseviyorum/sevgialemi
  Cumaniz Mübarek olsun;Rabbim insaALLAH bu cuma gununde filistinli,afganistanli ıraklı kardeslerimize yardim eder zulum goren kardeslerimizi ins feraha cikarir bu mubarek gunde dualarınfa onlarıda unutmayalim insALLAH!!
  aminnnnnnn

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  28/12/2007 – Mutlu Yıllar
  Yazan: thares
  Dilerim Yüce Yaradandan Barışla Dolu Savaşların ve Kardeş Kavgalarının Olmadığı Mutluluk Anlayış ve Sağlıkla Geçecek Yep Yeni Bir Yıl AMİN

Yorum Yapın