Tefekkür- 7

14 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc06474akekeeilkbahar1.jpg

Aynı manzara-AŞKE KEŞE-(yaz)

dsc06323akekeeyaz1.jpg

Ayni manzara-AŞKE KEŞE- (kış)

Her şeyi onun üzerine yaptı.

Omurları birbirlerine kaynatmış olsaydı, belini bükemezdin. Birbirinden ayrı olsalardı belini doğrultamaz, ayakta duramazdın. Bunun için bunlara haraket vermek için birbirine girme şeklinde yarattı. Bir araya getirdi,

Hepsini damar ve sinirlerle bağlayıp kuvvetlendirdi. Her omurun başında, birbirine kenetlenmesi için birbirine giren girinti ve çıkıntılar yarattı.

Bütün başta elli beş kemik yaratıp ince bağlarla birbirine bağladı. Böylece bir tarafına zarar gelirse diğerlerinin sağlam kalmasını ve hepsinin kırılmamasını temin etti.

Dişlerinin bir kısmını yayvan yaratıp öğütme vazifesi verdi. Bazısını ince ve keskin yaratıp yediği şey’leri kesip parçalamak ve sonra öğütücü dişlere göndermek şeklinde yarattı.

Boynu yedi omurden yaratıp, kas ve sinirler ile kuvvetlendirip başı onun üzerinde bulundurdu.

Sırtı yirmi dört omurdan yaratıp boynu onun üzerine koydu. Sonra
göğüs kemiklerini yarattı. Bütün bedene iki yüz kırk sekiz kemik yarattı. Hepsini anlatmak uzun sürer. Hepsinin hikmeti ve başka faydası vardır. Hepsi senin işlerini doğru yapmak için yaratıldı.

Bütün bunları, bu bir işe yarmayan sudan yarattı. Kemiklerden biri olmazsa bir iş yapamazsın, fazla olsa yine yapamazsın. Ayrıca bu kemiklerin ve azaların kımıldamasına, haraket etmesine ihtiyaç vardır.

Bütün bedeninde beş yüz yirmi yedi adale yaratıp her birine ayrı şekil verdi. Bazıları balık şeklinde, ortası şişkin, uçları ince, bazıları küçük, bazıları büyük olup et, sinir ve kendini koruyan tabakadan yarattı. Bunlardan yirmi dördü gözünü ve gözkapaklarını haraket ettirmen içindir. Diğerlerini buna kıyas eyle. Hepsini anlatmak uzun sürecek.

Sende üç menba yaratıp; onlardan bütün vucuduna akan dereler yaptı.

Birisi beyin olup; ondan sinirler çıkar ve bütün bedene yayılır. His ve haraket bununla olur. Bundan sırtındaki omurların içerisinde bir kanal akıtıp sinirleri içten, özden uzak eylemedi. Yoksa kuruyabilirdi.

İkinci menba ciğerdir. Ondan bedenin yedi uzvuna

Devam edecek….

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri bu hikmetli ayetleri tefekkür edip kendilerine ders çıkaran ve bu dersleri tatbik eden kullarından eylesin. AMİN…..

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Tefekkür- 7” için 7 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/1/2008 – iyi geceler sevgili dostum
  Yazan: bendesaklisin
  yine ibret almamız gereken bir konuya işlemişsiniz..insan okudukça huzur buluyor arkadaşım..yüreinize sağlık..görünmüyorsunuz inşallah iyisinizdir..selam ve dua ile..a.e.o.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/1/2008 – SELAMÜN ALEYKÜM
  Yazan: bahargunesi
  Alemlerin Rabbi Yüce Allah c.c. Rahmeti,Şefkati,Merhameti ve Bereketi sizin ve tüm sevdiklerinizin üzerinden eksilmesin inşaALLAH…
  Tüm mevcudatın sahibi ve onun Habibim dediği Efendimiz HZ.Muhammed Mustafa s.a.v.in hatrına bu kızınıza hakkınızı helal ediniz.Ben çok mahçubum size karşı ama beni anlayacağınızı ümid ediyorum.Malum evlatlarım önlerindeki gelecek olan(Rabbimin izniyle)sınava hazırlanıyorlar.Bundan dolayı pc.’yi çok fazla açıp oyuramıyorum çünkü konsantrasyonları dağılıyor,dolayısıyla size bir türlü yazmış olduğunuz msj.lara cevap veremedim,büyüklüğünüze sığındım.
  Tüm Doğan Ailesine saygı ve hürmetlerimi sunar,Allah c.c. Yar ve Yardımcınız olsun diyorum…İnşaALLAH bellimi olur belki birbirimizin bir acı kahvesini içmek nasib olur.Selam ve dua ile

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/1/2008 – s.a. hocam
  Yazan: hasret12378
  etkilenmemek ve tefekkür etmemek ne mümkün emeğinize , yüreğinize sağlık
  selametle

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/1/2008 – hayırlı cumalar
  Yazan: fatma46
  Ey Rabbimiz! Bizi Sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de Sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibâdet usûllerimizi göster, tevbemizi kabul et. Zîrâ, tevbeleri çokça kabul eden ve çok merhametli olan ancak Sen’sin.” (Bakara, 128) Alemlerin efendisine selatu selam(a.s.m) ile … Hayırlı Cumalarr Dua ie…
  ailenizede selamlarımı iletin abicim

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  17/1/2008 – s.a. sevgili dostum
  Yazan: bendesaklisin
  Güneşin pembeliğiyle doğan, saflığıyla süzülen, herkese nasip olmayan mutluluk denen o en güzel duygu sizle olsun. Hayırlı cumalar dilerim

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/1/2008 – selam
  Yazan: metekan
  kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun. saadetler hepimizin olsun. ne kurulan bağlar bozulsun, nede dostlar unutulsun. hayırlı cumalar dilerim

 7. Tefekkür- 6 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Hadis:- (19) Aldatmak…Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 4 « Tefekkür- 5 Tefekkür- 7 [...]

Yorum Yapın