Tefekkür- 9

15 Temmuz 2008 Salı

dsc08836-fuadyusufoglu-girnavas.JPG

Girnavas Mevki-i (Nusaybin)

Dalak da bu kandaki lenfi tutup hastalıkları önlüyor. Böbrek suyunu ayırıp mesâneye gönderiyor. Rahim ve tenâsül aletlerindeki acayiplikler de böyledir.

İnsanda acayıb manalar ve görme, işitme, akıl ve ilim kuvvetleri yaratıyor. Daha neler neler yaratıyor.

Sübhanallah! bir kimse bir duvarda güzel bir resim görse, bunu yapan ressamın maharetine hayret ediyor, onu pek çok methediyor.

Bir damla sudan vucudun içinde ve dışında bu inceliklerin meydana gelmesi ne kalem, ne de bir ressamın işidir. Bunları görüp de şaşmamak ahmaklıktır.

O’nun ve ilminin kemâlına kendini verip dalmamak, O’nun Cemal, Kemal, Şefkat ve rahmetine şaşıp kalmamak nasıl olur. Anne rahminde iken gıdaya ihtiyacın olunca ağzını açmadan midene bir miktar o kandan indirmese helak olurdun. Böylece göbek yolundan sana gıda verdi. Ana rahminden çıkınca göbeği bağlayıp ağzını açtı.

Sana yetecek kadar gıdayı annen vasıtasiyle verdi. Vucudunun zayıf ve nâzik ve yemeklere dayanmadığı o zamanda, lâtif gıda olan anne sütü ile besledi. Ana göğsünde çocuğu emzirecek meme yaratıp çocuğu boğmayacak şekilde ince kanallardan sütü geçirdi. Göğsünde bir bez yaratıp, kendisine gelen kırmızı kanı beyaza çevirip, temizleyip ve süzüp sana gönderiyor.

Annenin kalbine bir şefkat verip, seni bir saat aç görse huzuru ve rahatı kaçar. Süt emerken dişe ihtiyaç olmadığı için annenin göğsünü yaralamamak için dişi önceden yaratmadı. Yeme kuvveti hasil olunca sert şeyleri yemek için dişi yarattı.

şte bunları görüp kendini yaratanın azameti karşısında kendinden geçmemek, O’nun kemal, lûtüf ve şefkatına hayran olmamak Cemâl ve Celâline aşık olmamak ne büyük körlüktür.

Devam edecek….

Kimya-yı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri bu hikmetli ayetleri tefekkür edip kendilerine ders çıkaran ve bu dersleri tatbik eden kullarından eylesin. AMİN…..

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Tefekkür- 9” için 7 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/1/2008 – Selamun aleykum…..
  Yazan: 16MUCO49
  İnsanın hayalleri olmalı, tıpkı cennetten bir bahçe gibi özlemleri olmalı, açan çiçekler gibi birde RABB’ine sığınacağı günleri olmalı CUMA’lar gibi…..
  Cuma’nız mübarek olsun…..Hayırlı Cuma’lar…

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/1/2008 – CUMANIZ MÜBAREK OLSUN
  Yazan: bahargunesi
  HZ.SÜLEYMAN’IN DUASI

  Yarabbi!. Bana ilham buyur, bana ve anama babama vermiş olduğun nimetine şükredeyim ve senin razı olacağın iyi amelde bulunayım ve beni rahmetinle iyi olan kullarının arasına kat.

  Ey mülkün sâhibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden çeker alırsın ve dilediğini aziz edersin, dilediğini de zelil kılarsın Hayır senin kudret elindedir. Şüphe yok ki, sen her şeye fazlasıyla kadirsin.
  Al-i Imran 26

  Siz hep benim dualarımdasınız,rica ediyorum sizde bizleri o güzel dualarınızdan eksik etmeyiniz.Tüm aile efradınıza saygı,hürmet ve selamlarımı iletiniz lütfen…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/1/2008 – S.A.
  Yazan: sivist
  Cumalar hürmetine
  YARAB!!!
  Acılı gönüllere,
  hasta vucutlara,
  dertli kardeşlerimize,
  borçlu kullarına
  CUMAN HÜRMETİNE ŞİFA VER…
  Muharrem ayınız bereketli ,
  Cumanız mübarek olsun.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/1/2008 – Esselamu Aleykum
  Yazan: NuruHilal
  Nefs zincirlerinin kırılma ihtimali olan bu kutlu günde yapmak isteyip de yapamadıklarımızı yapmak için bir fırsat daha.

  İrademizin güçlenmesi ve bir kere daha ertelemenin tuzağına düşmemek duasıyla…

  Hayırlı Cumalar

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/1/2008 – Selamün Aleyküm
  Yazan: cansofi
  Cumartesi günleri Yahudilere, pazar günleri nasaraya verildiği gibi, Cuma günü, Müslümanlara verildi. Bugün, Müslümanlara hayır, bereket, iyilik vardır.) [Riyadun-nasıhin]

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  18/1/2008 – sa
  Yazan: neslinursema3
  İnsanın hayalleri olmalı, tıpkı cennetten bir bahçe gibi özlemleri olmalı, açan çiçekler gibi birde RABBİN’e sığınacağı günleri olmalı CUMa’lar gibi…..
  Cumanız mübarek olsun…..Hayırlı Cumalar…Amcacigim..Allaha emanet olun

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/1/2008 – Rabbim razi olsun…
  Yazan: ihvan
  Sübhanallah! bir kimse bir duvarda güzel bir resim görse, bunu yapan ressamın maharetine hayret ediyor, onu pek çok methediyor.

  Bir damla sudan vucudun içinde ve dışında bu inceliklerin meydana gelmesi ne kalem, ne de bir ressamın işidir. Bunları görüp de şaşmamak ahmaklıktır.

  Rabbim razi olsun kardesim, ne kadar güzel bi site kurmussun,, Rabbim dünya ve ahirette sizden razi ve hosnut olsun insaallah.. Dualarinizada ben aciz kardesinizide katarsaniz sevinirim… SLMveDUAile….

Yorum Yapın