Teyemmüm

04 Kasım 2008 Salı

Bahçemde yetişen ŞAPERZEN Üzümü

Fazla su yanında olmazsa, yahut yolda yırtıcı hayvanlar bulunursa, yahut bir kimseden (hırsızdan) korkarsa, yahut başkasında su olur da fahiş fiyatla satarsa, yahut hasta olup su kullanınca hastalığı artacaksa, yahut hastalıktan, ölmekten Bir kimse su bulamzsa, yahut arkadaşlariyle beraber içecek kadar sudan korkuyorsa, namaz vaktinin sonuna kadar bekler,

Temiz toprak bulunan bir yer arar, iki elini toz olacak şeklinde toprağa vurur. Parmaklarını açar, namaz için teyemmüme diye niyet eder, iki eliyle bütün yüzünü mesh eder, toprağın kıllar arasına girmesine uğraşmaz. Sonra yüzüğünü çıkarır, ikinci defa iki elini yere vurur, parmaklarını birbirinen ayırır, sağ elinin parmaklarının arkasını sol elin parmaklarının içine koyar.

Sonra sol elin parmaklarını sağ kolun üzerinden kaydırır. Sol elin avuç içi ile sağ kolu dirsekten parmaklara doğru içten getirir. Sol baş parmağı sağ elin baş parmağı üzerine getirir. Sonra da sağ eli anlattığımız şekilde sol elle tatbik eder.

Sonra avuç içlerini birbirine sürer. Sonra parmaklarını diğer elinin parmakları arasına sokar ve oğar. Böyle yapınca bir kere yere vurmak kafi gelir (Yalnız eller ve kollar için) Eğer bunu yapmazsa birden fazla yere vurması caizdir. Ancak, dirseklere kadar her yere toz temas etmelidir.

Bu teyemmüm ile bir farzı edâ edince, istediği kadar sünnet kılabilir. Ama bir sonraki farzı için ayrıca
teyemmüm eder.

Devam edecek…

Kimyay-ı Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri taharetten temizlenen ve temizliği seven ve amellerini temiz yapan kullarından eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın