Ticarette dinini kayırmak- 4

01 Temmuz 2008 Salı

dsc06614-baverne-koyu-nusaybinfuadyusufoglu.JPG

Baverne köyü (Nusaybin)

ALTINCİ İHTİYAT:

Şüpheli şey’lerden kaçınmalıdır. Harama yaklaşan zaten ASİ ve fasık olur. Şüpheli olduğu bir şey’de müftülere değil, KALBİNE DANIŞMALIDIR. Tabiî ki kendisi gönül sahiplerinden ise, bu çok kıymetlidir.

Kalbinin beğenmediği bir şey’i yememelidir. Zalimlerle, hile ve hiyanet edenlerle, yemin ile satanlarla, dükkanında haram şey satanlarla alişveriş etmemelidir. Zalimlere veresiye satmamalıdır. Çünkü öldükleri zaman üzülür. Halbuki zalimler ölünce üzülmek günahtır. Onların zenginliklerine sevinmemelidir.

Zulma yardım edeceğini bildiği halde onlara bir şey satmak, o zulümde ona ortak olmaktır.

Mesele;

İslamiyetin aleyhinde çalışanlara kağıt satmak günahtır.

Velhasıl herkesle muamele etmemelidir. Doğru insan aramalıdır. Demişlerdir ki:

Bir zaman vardı, pazara çıkan herkes

-“Kiminle alişveriş edeyim? derdi.

-“Kiminle istersen et, herkes ihtiyatlara DİKKAT ediyor, alışveriş ilmini biliyor.” derlerdi.

Sonraları öyle zamanlar geldi ki, şundan şundan başkası ile alışveriş etmeyin derlerdi. Bir zaman gelmek korkusu vardır ki, alışveriş edecek kimse bulunmayacaktır.

Bunu çok zaman önce söylemişlerdi. Bizler belki de, büyüklerimizin korktuğu o zamana kaldık. Kiminle olursa olsun, alışveriş edilmektedir. İlimden, dinden haberi olmayanlardan duyup,

-“Bugün dünyanın her tarafı böyle oldu. Hepsinden haram vardır.” Diyorlar

Bu söz çok yanlıştır. Hiç de dedikleri gibi değildir. Bunu bundan sonra anlatacağız İnşaalah-u Teala.

YEDİNCİ İHTİYAT:

Alışveriş yaptığı kimse ile olan sözlerini, haraketlerini, aldığını, verdiğini, muamelesini iyi ve doğru hesap etmelidir. Kiyamette bunların hepsinden hesap vereceğini bilmelidir. Herkesten, yaptığı adalet sorulacaktır.

Büyüklerden biri, bir tüccarı ru’yada görüp;

-“Allah-u Teala (c.c.) sana ne yaptı?”dedi.

-“Önüme elli bin sahife koydular: Ya Rabbi bu sahifeler kimlerindir? dedim.

Buyuruldu:

Elli bin kişi ile alişveriş yapmışsın;

Her sahife bunların birisi ile olan muameleini göstermektedir. dediler. Baktım, her sahifede bir kimse ile olan muamelemin inceden inceye yazılmış olduğunu gördüm” dedi.

Bir kuruş hile yapan, bir kuruş hak yiyen, cezasını çekecektir ve hiçbir şeyin yardımı olmayacaktır.

İşte buraya kadar, büyüklerimizin hallerini ve şeriatimizin yolunu göstermiş oluyoruz. Bu gün bu yol unutulmuş, bilen de kalmamıştır. Bu gün bunlardan birisini yapana çok SEVAB verilir.

Resulullah (a.s.v.) buyurdu ki;

-“Bir zaman gelir ki, o zamanın Müslümanları, bugün sizin gösterdiğiniz ihtiyatın onda birini yaparsa, ahrette azaptan kurtulur.”

Sebebini sorduklarında;

Peygamber Efendimiz (a.s.v.) Buyrudu ki;

-“Çünkü sizler hayır işlemeye çok yardımcı buluyorsunuz. İşleriniz bu sebeple kolay oluyor. Onlar yardımcı bulamiyacakları gibi, gafiller arasında da yabancı kalacaklardır. Cahiller arasında garip kalacaklardır.”

Bu hadisi şerifi bildirmekten maksadımız, müslumanların, zamanın halını görüp, ümitsizliğe düşmemeleri içindir. O halde, bu zamanda yukarıda yazılanların hepsini, kim yapabilir diyerek ye’se düşmek doğru değildir.

Ne kadar yapabilirse o kadar kâr eder. Ahretin dünyadan daha iyi olduğuna inanan kimse, bunların hepsini de yapabilir. Bunların hepsini gözetmek, yapsa yapsa, insanı fakir yapar. Sonsuz saadete sebep olacak bir fakirliğe de katlanılabilir.

Bahusus bir çok kimse, birkaç şey kazanmak için nice fırtınalı havalarda sıkıntı yolculuklara, bir rütbeye kavuşmak için nice mahrumiyetlere katlanıyor. Halbuki, ölüm gelince, bütün elindekiler gidecektir. Boşuna didinmiş olacaktır.

BİR KİMSE EBEDİ SAADETİ İÇİN ÇALIŞIYORSA, KENDİSİNE YAPILDIĞI ZAMAN SEVMEDİĞİ BİR MUAMELEYİ, BAŞKALARINA DA YAPMASIN.

Kimya-yi Saadet (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala (c.c.) Hazretleri Bizleri ve sizleri Alişverişlerinde kimseyi aldatmayan HELAL Rızık için evinden çıkan ve Helal rızık ile evine dönen kullarından eylesin. AMİN….

Fuad Yusufoğlu

“Ticarette dinini kayırmak- 4” için 16 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/5/2007 – HOCAM AFİYTET OLSUN ALLAH OLMAYANLARADA VERSİN amin
  Yazan: cipis
  Hamsi Pilavı
  Malzemeler
  2 kg. hamsi
  3 su bardağı pirinç
  3 su bardağı su
  2 orta boy soğan
  1 büyük sana
  1 büyük kaşık tereyağ
  1 çay bardağı fıstık
  1 çay bardağı üzüm
  1 demet dereotu
  1 paket dolma baharı
  Arzuya göre karabiber ve şeker

  Hamsiler ayıklanıp temizlenir, kılçıkları çıkarılır ve tuzlanır. Bir tencerede soğan doğranıp ½ sana yağda kavrulur, fıstık, üzüm ilave edilir. Tuzlu suda haşlanıp süzülen pirinçe su ilave edilir ve hafif kavrulur, su ilavesi ile pişirilir. Suyu çekince 15-20 dakika demlendirilir, bu arada artan sana ikiye ayrılıp tereyağla eritilip demlenen pilavın üzerine dökülür. Şeker, bahar, biber ve dereotu ilave edilip karıştırılır. Hamsiler orta büyüklükte yağlanmış bir tepsiye sırtları tepsiye gelmek üzere biç aralıksız sıralanır. Tabii tepsinin kenarlarına da hazırlanan iç pilav yayılır. Üzeri hamsiyle tamamen kapatılır, artan yağ üzerine dilimler halinde bırakılır, kızgın fırında kızartılır ve sıcak sıcak servis yapılır.
  AFİYET OLSUN..

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/5/2007 – HAMSİ BUĞULUMA
  Yazan: cipis
  Hamsi Buğulama
  (4 Kişilik)
  Malzeme:

  500 Gr. Hamsi
  1 adet iri olgun domates
  2 demet taze soğan
  1/2 demet maydanoz
  1 adet limon
  1 kahve fincanı zeytinyağı
  Tuz
  Karabiber

  Yapılışı:

  Hamsiler kafaları koparılıp kılçıkları çıkarılarak fileto olarak ayıklanır, yıkayıp durulanır. Bir kabın içine yeterince tuz, karabiber, ince kıyılmış maydanoz ve taze soğanları koyup karıştırın. Küçük doğranmış domatesleri üstüne yayın. Durulanmış hamsileri içine katıp harmanlayın. Karışımı 15 dakika kadar oda ısısında beklettikten sonra yayvan bir tepsiye serin. Kalan harcı üzerine yayın. Limonu ince dilimler halinde kesip üstüne dizin. Zeytinyağını gezdirip kapağını kapatın.

  15 dakika kadar hafif ateşte pişrdikten sonra sıcak olarak servis yapın.

  Hamsi buğulama 2 gün kadar buzdolabında saklanabilir. Buzdolabında saklanmış buğulamayı ısıtıp tekrar sıcak servis yapabilirsiniz

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/5/2007 – s.a.
  Yazan: mucahittpolat
  S.a. Değerli yorumlarınız için ALLAH razı olsun.Forum siteme sizleride beklerim.
  http://mucahittpolat.forumfu.com

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  10/5/2007 – helal rizik
  Yazan: Baharcicegi
  Allah hepimize helalinden rizik nasip etsin,haram lokma yedirmesin.Hic bir kul hakkinida bilmeyerekte olsa yedirmesin cünki kul hakki en zor haklardan birisi.Ama malesef bazi esnaflar alisveriste gözümüzün icine bakarak malin fiyatindan fazlasini aliyorlar allah islah etsin

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – selamün aleyküm
  Yazan: hulos
  fuad amcacım hayırlı cumalar ellerinden öpüyorum şu kuran sesini duyuyorum ya senin sitende bitiyorum valla allah razı olsun senden herkese selamlar

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – selamun aleyküm
  Yazan: myvizyon
  hadis;i şerif
  Kisi arkadasinin dini uzeredir. O halde sizden birisi kiminle arkadaslik yaptigina dikkat etsin. Kisi sevdigi ile beraber(hasrolunacaktir)dir.
  iyi günler cumanız hayırlı olsun slm ve dua ile

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Değerli ağabeyimiz, nasılsınız? İnşALLAH sağlığınız, keyfiniz yerindedir. Dileğimiz ki yerinde olsun.
  Alışveriş adabını bize hatırlattığını için ALLAH razı olsun. İzniniz olursa bu yazınızı almak istiyorum ve affınıza da sığınarak bir kaç şey de ben de ekliyorum:

  Bizler bugün alışveriş konusunda öyle bir noktaya geldik ki kendimize dahi güvenemez olduk. İçimizde alışveriş adabı öyle bir çökmüş ki, o yıkıntılar içersinde boğuluyor; fakat dünya için sabrediyoruz anlamadım neden?!
  Bizlerde ki alışveriş adabı öyle bir noktaya geldi ki, sadece yılda bir kez verdiğimiz Zekat gözümüze çok gözükür, hatta bakmakta oldu. Bu sebeble de kendi malımızdan çalar olduk. Dünyada ki ve Ahirette ki sâadet-i ebedi çalar olduk. Böylece kendi malımızın hırsızı, hem de fakirin malının hırsızı olduk.
  Konuşmaya gelince alim kesilen bizler, iş eyleme gelince ortalıktan toz oluyoruz haince. Misal boykota destek veren bakkal, bakkalının en güzel koşesine “Donone Yoğurt” koyuyor!!! “Katil İsrail, Katil ABD” diyen mağaza sahibi, mağazasının en şaşalı yerine “Mavi Jeans” koyuyor ve daha bir çok örnek.
  Neyse efendim lafı fazla uzatmıyayım. ALLAH razı olsun, siz bu yazınızla yeteri kadar açıklamışsınız zaten.

  Değerli Ağabeyim cumanız mübarek olsun.
  ALLAH’a emanet olun. Esselamünaleyküm.

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – Selam ve Dua ile
  Yazan: sivist
  Kisi arkadasinin dini uzeredir.
  O halde sizden birisi kiminle arkadaslik yaptigina dikkat etsin.
  Kisi sevdigi ile beraber (Haşrolunacaktir) dir.
  Hadis-i şerif
  Cumanız mübarek olsun
  Selametle…

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – s.a. :)
  Yazan: zahara
  Hayirli cumalar diliyorum.Bir de sizden cekinerek te olsa bşy rica edicem.Bu haftadan sonraki cüz listesinde yer alamıycam.Mümkünse beni silebilir misiniz.Bir iki ay musade istiycem sizden.Eger uygun görurseniz :)

  kalb-i duayla…

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – selam…..
  Yazan: SALIHAX
  cumanız mubarek olsun fuad amca selam ve dua ıle tekrar gorusmek dılegımle saglıcakla kalın

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – Selamün Aleyküm
  Yazan: destebasi
  dualarınız kabul, ömrünüz bereketli, cumanız mubarek olsun

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – SELAM… ZAHARA KARDEŞİM SELAM…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili hanım kızım… sizin yorumunuzu okudum ve hemen YORUM YAZMAK için sayfanıza geldim ama sayfaya bir türlü yorum yazamadım… Şimdi değerli hanım kardeşim… Hakıkatten sizin bende hakkınız fazla da fazla… Siz bir iki ay cüzlere devam etmeme kararı almışsınız… Tabi ki seve seve başım gözüm üzerine.. keşke meilinizi biseydim de bu yorum yerine siz e meil yazsaydım… ama onu da bilmediğim için KENDİ sayfama yorum yazıyorum… Şimdi muhterem… Sizler bana baştan beridir bu kur’anı hatım cüzleri takıb ediyor okuyorsunuz…Allah(c.c.) kendi rızası için kabul buyursun..AMİN… BENİM BU HANIM KARDEŞİME BİR ÖNERİM VAR SİZCE DE UYGUN SA BÖYLE YAPALIM…
  Şöyle ki; Maden ki siz baştan beri bu cüzleri okuyorsunuz … Ve çok zaman da ikişer cüz verdim itiraz etmediniz bana hakkınız geçmiş durumda Zaten müslümanlar birbirinin kardeşidirler. Bende diyorum ki bu hanım kardeşime ; beni siz vekil tayın edin bu bir iki ay zarfında ben sizin yerinize (ZAHARA ismi altında) okuyayım sizin isminiz listede görünsün ta ki işleriniz bitene kadar şayet kabul ederseniz Ben şimdiden sizin yerinize okuyacağım cüzleri şimdiden sizlere ve vefat etmiş akrabalarınıza HİBE ediyorum..Yeter ki isminiz listede kalsın.. musaid zaman kadar..
  Tabi ki seçim sizin…Ben seve seve yerinize okurum… Allah(c.c.) kendi rızası için kabul buyursun..AMİN…
  BİLMEM BU YORUMUMU OKUAYACMISINIZ BİLMİYORUM… SİZDEN CEVAB BEKLİYORUM…
  HAYIRLI CUMALAR …SEVGİYLE KALIN..DUAYLA KALIN…

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: sirad
  Değerli ağabeyimiz, ALLAH razı olsun yorumunuz için. Yalnız yorumunuzda canımızı sıkmaktan sözetmişsiniz; estağfurullah hiç öyle şey olur mu? Aksine seviniyoruz, hatta aceba uzun mu yazmış, kısa mı yazmış diye önce şöyle bit bakıyoruz uzun uzun yazmış olmanız temennisiyle :)
  Efendim burda 2 ay cüz okuyamacak bir kardeşimizi gördüm. ALLAH yar ve yardımcısı olsun inşALLAH. Eğer siz de uygun görürseniz o iki cüzden birine ben de talibim iki ay boyunca. Karşılık olarak zerre miktarı kadar bir şey istemeyiz. Sadace okunsun ALLAH’ın iniyle.

  ALLAH’a emanet olun. Esselamünaleyküm.

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  11/5/2007 – selam abim
  Yazan: hicretehli
  cuman mübarek olsun sevgili abim.
  evet
  Rabbim ile kal.
  sevgi ve dua

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 11/5/2007 saat: 15:21

 15. sedat diyor ki:

  ben bu koyluyum harbiden internete gorunce çok heycanlanıyorum mardin de gerçekten hemen hemen her kurak am bu koy hertarafı yem yeşil kkoyumle gurur duyorum

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili hemşehrim…Sedat:

  EVET BİZİM BURALAR YEM YEŞİLDİR..Çok da güzeldir..

  O da Allah(c.c.) ın bir vergisidir…

  Sende bende memeleketimizle övünelim..

  Dualarını beklerim

  Sevgilerimle…

Yorum Yapın