Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 9

03 Mayıs 2009 Pazar

Mescid-i Nebevvi

Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 9

Hazret-i Ümm-ü Süleym (r.anha) in Resulullah (s.a.v.) a sevgisi, saygısı ve hizmeti çoktu. Resulullah efendimiz (s.a.v.) de Ümm-ü Süleym (r.anha) e iltifat gösterirlerdi. O’na çok dua etmişlerdi. Kendisine, ailesine ve çocuklarına hayır ve bereket istemişlerdi.

Nitekim Ümm-ü Süleym (r.anha), Resulullah (s.a.v.) a hizmet etmesi için oğlu Enes bin Mâlik (r.a.) i götürüp teslim ettiklerinde, O’na dua etmelerini istedi.

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) de Hazret-i Enes (r.a.) hakkında, ömrünün uzun ve hayırlı olamsı, mal ve evladının çok olması ve sahip olduğu her şeyin feyizli ve bereketli olması için duâ etmişti.

Resulullah (s.a.v.) ın Duâ’sı bereketiyle Enes bin Mâlik (r.a.), 103 yaşına kadar yaşayarak 80 evladı, bunlardan 78′i erkek, yalnızca ikisi kız olmuştur. Yalnızca  Malı da sayılmayacak kadar çoktu. Hazret-i Ömer (r.a.) in halifeliğinde halka fıkıh ilmi öğretmek için Basra’ya gidip 91 (M. 710) tarihinde orada vefat etti.

Hazret-i Ümm-ü Süleym (r.anha) in erkek kardeşi Harâm bin Milhan (r.a.) ve kız kardeşi Ümm-ü Hiram (r.anha) da, Resulullah (s.a.v.) ın iltifatına mazhar olmuştur.

Hazret-i Ümm-ü Süleym (r.anha) in evine sık sık gitmesi Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) a sorulduğunda,

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki;

-“Ben Ümm-ü Süleym’e acıyorum. Çünkü O’nun erkek kardeşi (Harâm bin Milhan) bana yardım ederken şehid olmuştur.”

Ümm-ü Süleym (r.anha) in kızkardeşi Ümm-ü Hiram (r.anha) in evi de Resulullah (s.a.v.) ın ziyeret ederek şereflendirdiği yerlerdendi. Bazen Kaylûle için oraya gider, uyurlardı.

Bir gün uykudan kalktıklarında tebessüm ederek Ümm-ü Hiram (r.anha) a buyurdular ki;

-“Ümmetimden bir kısmını gemilere binip, kafirlerle gazâ’ya giderler gördüm.”

Ümm-ü Hiran (r.anha) bu müjdeyi duyunca;

-“Ya Resulallah! Duâ et, ben de onlardan olayım.” Dedi.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Ya Rabbi! Bunu da onlardan eyle!” buyurdu.

Hazret-i Muaviye (r.a.) zamanında Ümm-ü Hiram (r.anha) kocası ile gemilere binip Kıbrıs’a cihad etmeye gitti. Orada attan düşüp şehid oldu.

Bir ara Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) hac için Mekke’ye gidiyorlardı.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) Ümm-ü Süleym (r.anha) e buyurdular ki;

-“Ey Ümm-ü Süleym! Bu sene bizimle Hacca gelir misiniz?”

Ümm-ü Süleym (r.anha) da;

-“Ya Resulallah! Kocamın iki bineceği vardı. Bunlardan birini kendisi, birini de oğlu için alıp hacca gidiyor. Bana bir binecek kalmadı.” Dedi.

Bunun üzerine Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) Ümm-ü Süleym (r.anha) i mübarek hanımlarının develerine bindirip Hhacca götürdüler.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ümmü Süleym (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 9” için 1 Yorum

  1. Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 8 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] 3Ca’fer-i Sadık (Radiyallah-u anh)- 9 « Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 7 Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha- 9 [...]

Yorum Yapın