Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha;

03 Mayıs 2009 Pazar

Mescid-i Nebevvi

Ümmü Süleym (Rumeysâ) Radiyallah-u anha;

Hanım sahabilerin meşhurlerinden. Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e on yıl devamlı hizmet etmekle şereflenen Enes bin Mâlik (r.a.) in annesi ve Eshab-i Kiram (r.anhüm) meşhurlerinden Hazret-i Ebû Talha (r.a.) nın hanımıdır.

Esas adının Sehle, Rümeyse, Gumeyrâ, Rumeyle, Uneyfe veya Rumeyse isimlerinden birinin olduğu bildirilmektedir. Ümmü Süleym künyesi ile meşhur olmuştur.

Medine’deki Hazrec kabilesinin Necran oğullarından Milhan bin Hâlid’in kızıdır. Annesinin adı, Melike binti Mâlik’tir.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in uğrunda şehid olan meşhur Sahabe-i Kiram Haram bin Milhan (r.a.), Onun erkek kardeşi ve Kıbrıs adası’nın fethi sırasında şehid olan Ümmü Hirâm (r.anha) da kızkardeşiydi.

Hazret-i Süleym (r.anha) in Medine’de kaç tarihinde doğduğu ve kaç yaşında vefat ettiği kesin olarak bilinmemektedir.

Müslüman olmadan önce, kendi kabilisnden Mâlik bin Nadr ile evlenmiş ve O’ndan Enes isminde bir oğlu olmuştur. Eshab-i Kiram (r.anhüm) ın meşhurlerinden Enes bin Mâlik (r.a.) bu zattır.

Ümmü Süleym (r.anha), Medine’de İslamiyet yayılmaya başladığı zaman ilk olarak imana gelenlerdendir. Fakat kocası Mâlik Müslüman olmamıştı.

Ümmü Süleym (r.anha), Müslümanlığı kabul edip, Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) e biat ettiği sırada kocası Mâlik yanında yoktu.

Eve gelip, hanımının Müslüman olduğunu öğrenince;

-“Sen dininden çıktın mı? Sapıttın mı?” dedi.

Ümmü Süleym (r.anha);

-“Hayır, ben dinden çıkmadım ve sapıtmadım. Fakat şu şehrimize gelen zat’a (Muhammed Alayhis Selam) a iman ettim.” Diye cevap verdi.

Ve oğlu Enes (r.a.) e de İslam dinini telkin etmeye başladı. Yaşı küçük olan Oğluna Kelime-i Şehadeti öğretiyor, Allah-u Teâlâ dan başka İlah olmadığına ve Muhammed Aleyhis selam’ın da O’nun Peygamberi olduğuna inanmasını telkin ediyordu.

Kocası Mâlik bunu görünce kızarak;

-“Benim çocuğumu dinsiz yapıyor, o’nu bozuyorsun. Vageç bundan!” dedi.

Ümmü Süleym (r.anha);

-“Ben O’nu bozmuyorum.” Dedi.

Mâlik, ümmü Süleym (r.anha) in dininden vaz geçmediğini anlayınca, kendisine darılıp Şam tarafına doğru çekip gitti. Yolda bir düşmanı ile karşılaşıp öldürüldü.

Ümmü Süleym (r.anha) dul kalmış oldu. Kocası Mâlik’ten çok iyilik görmüştü. Oğlu Enes (r.a.) i büyütüp, buluğ çağına girip, meclislerde söz sahibi oluncaya kadar kimseyle evlenmeyeceğine dair kendi kendine söz verdi. Bir süre dul kaldı.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Ümmü Süleym (Radiyallah-u anha) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın