Üveys-ül Karani (Radiyallah-u anh) -1

22 Şubat 2009 Pazar

Resulullah (a.s.v.) tarafından Veysil Karani (r.a.) ye verilen HIRKA-İ ŞERİF

Üveys-ül Karani (Radiyallah-u anh) – 1

Tabiin’nin büyüklerinden. İsmi Üveys bin Âmir Karni (r.a.) dir. Yemen’in Karn köyünde doğdu. Doğum tarihi bilinmemektedir. 37 (M. 657) senesinde şehid edildi.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) in sağlığında Müslüman oldu. Fakat Resûlullah (a.s.v.) i göremediği için SAHÂBİ Olamadı.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve selem) in zamanında Müslüman olduğu için Tabiin’in büyüklerinden olduğu Hadis-i Şerif’te bildirildi.

Hazreti Ömer (r.a.) in halifeliği sırasında Medine’ye geldi. Çok alâka ve hürmet gördü. Önceleri kendi memleketi Yemen’de yaşadı. Sonra Basra’ya gitti.

Veysel karani (r.a.), Yemen’de iken deve güder, geçimini onunla temin ederdi. Geçimi, yaşaması pek sade idi. Hasta, âmâ ve ihtiyar annesinden başka kimsesi yoktu.

Güttüğü develer için belli bir ücret istemez, ne verirlerse onu alırdı. Fakir olanlardan hiç ücret almazdı. Aldığının yarısını SADAKA OLARAK FAKİRLERE DAĞITIR, KALANINI DE KENDİ İHTİYAÇLARINA VE ANNESİNE HARCARDI.

Müslüman olduktan sonra bütün ömrü boyunca boyunca Sevgili Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) in AŞKI İLE YANIP TUTUŞMUŞTUR. Bir an bile Rabb’ini unutmamıştır. Kulluğunda o dereceye ulaşmıştır ki, her hali, her haraketi ve her sözü İNSANLARA İBRET VE NASİHAT OLMUŞTUR.

Kimseden incinmemiş ve kimseyi incitmemiştir. ONUN EN ÖNEMLİ VASFI, PEYGAMBER EFENDİMİZ (Sallallahu aleyhi ve selem) E AŞKI, İBADETTE CANLA BAŞLA DEVAM ETMESİ VE ANNESİNE SAYGISIDIR. Annesine çok hizmet edip, hayır duasını almıştır.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu alayehi ve selem) i görmeği çok arzu ediyordu. Defalarca Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) i görmek için annesinden izin istedi. Annesi kendisine bakacak kimsesi olmadığı içi izin veremedi.

Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Üveys-i Karni ihsan ve iyilikte tabiinin hayırlısıdır.” Buyurdu.

Resulullah Efendimiz Muhammed Mustafa (Sallallahu aleyhi ve selem) zaman zaman mübarek yüzünü yemene döndürür ve;

-“Yemen tarafından rahmet rüzgarı estiğini duyuyorum.” Buyurdu.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Kıyamette Allah-u Teâlâ (c.c.) Üveys sûretinde yetmişbin Melek yaratır ve üveys-i onların arasında ARASAT’A GÖTÜRÜRLER. Cennete gider ve Allah-u Teâlâ’nın dilediği (bildirdiği) nden başka mahluk hangisinin Üveys olduğunu bilmez.” buyurdu.

Devam edecek…

İslâm âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Üveys-ül Karani (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Üveys-ül Karani (Radiyallah-u anh) -1” için 5 Yorum

 1. yitik sevda diyor ki:

  selamun aleykum hocam inşallah iyisinizdir
  üveys-ül karani (r a) hayatları gerçekten bizim için derslerle dolu O EFENDİMİZ e o kadar aşık olmasına rağmen annesi izin vermediği için görememiş şimdi bizlere bakıyorum çok basit şeyler için annemizi veya babamızı o kadar üzüyoruz ki gerçekten acınacak bir durumdayız. Şimdi moda olmuş diyorlar ki anne gidebilirmiyim demeyeceksiniz, gidiyorum diyeceksiniz o zaman annenizin verecek cevabı kalmaz ne kadar düşündürücü bir tavsiye degil mi o zaman iki secenek kalıyor bu durum karşısında ya annemizi üzecez yada biz üzülecez bu tavsiyeye uymayan herkese sevgiler anne ve babamınızı üzmemek dileği ile

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Yitik Sevda…
  Evet … Senin dediklerin Doğrudur. Fakat senin bilmediğin başka bir şey daha var..
  O da Her ne kadar çocuklarımız bizleri üzerse de Biz onları üzecek şeyler yapmayız Yanı Anne ve babanın şefkatı o kadar çoktur ki (Velev ki) çocuklar onları üzerlerse (Son noktaya aşırı decereye varmayınca kadar) de anne ve baba onları üzmezler ve en sonunda haklarını da helal ederler. Ve çocuklarına da daima dua ederler.
  Ama çocuklar Anne ve babalarına saygı gösteremek ve hizmet etmekle belki daha yüksek dereceler KAZANIRLAR.
  YANI GERÇİ SEN DE BEN DE AYNI ŞEYİ SÖYLİYORUZ FAKAT Ben de bir baba olduğum için bu konuyu senden daha bu işe aşınayım.
  Ama tavsiyene katlıyor ve buraya gelen her arkadaşım senin yorumunu okumanı tavsiye ediyorum Çünkü ÇOK GÜZEL TAVSİYE
  ALLAH SENİN YAR VE YARDIMCIN OLSUN. Amin
  Sevgilerimle…

 3. Isimsiz diyor ki:

  keske o devirlerde yasayip, o devirlerdi ac ve susuz kalip peygamberimizi (sav) gormeyi Allah (cc) bize nasip etseydi. demekki burada da bir imtihan var anlayana.. biz bu zaatlarla karsilastiraraktan cok degersiziz. televizyonlara ve gazetelere bakmaktan utaniyorum artik, insanlar gercekten bu kadar kor ve cahil olamazlar, cok yazik coook. Allah (cc) hepimizi bu tur cahilliklerden korusun ve uzak tutsun. Amin

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim..İSİMSİZ…olarak yazı yazan değerli arkadaşım…

  Evet sen çok güzel anlatmışsın..

  Evet…

  İnan ki bazen bizlerde bu haraketlere kapılıp şaşırabiliyoruz…

  İNSAN OĞLU NE YAZIK Kİ NANKÖRDÜR.

  Allah bizleri ve sizleri kendi rahmetiyle af eylesin Ve bu ahırzaman fitnesinden korusun Amin…

  Dualarını beklerim…

  Sevgilerimle

 5. İbrahim Bin Edhem (Radiyallah-u Anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] zamanda İmran bin Musa bin Zeyd Râi (r.a.) ve Şeyh Munsur Selami (r.a.) nin sohbetinde bulunup, Veysel Karani (r.a.)nin RUHANİYETLERİNDEN istifade [...]

Yorum Yapın