Yetimi gözetmek- 2

13 Temmuz 2008 Pazar

dsc00984-fuadyusufoglu-sinne-dize-mevki-i.JPG

Sine dize-Mevki-i (Nusaybin)

Yüce Allah (c.c.) buyuruyor ki;

-“Gerçek, yetimlerin mallarını haksız (ve haram) olarak yiyenler karınlarına ancak bir ateş yemiş olurlar. Onlar çılgın bir ateşe (Cehenneme) gireceklerdir.”Nisa suresi ayet: 4/10

Katade (Radiyallahu anhu) der ki;

-“Ayet-i kerime, CATAFAN Kabilesinden bir adam hakkında nazil olmuştur. Bu adam kardeşinin yetim olan küçük çocuğunun malına vasi olmuş ve çocuğun malını haksız yere yemişti. Ayeti kerime deki,”Haksız yere ve haram olarak yemek” kaydedilmiştir. Bu kayıt ile, fıkıh kitablarında beyan edilen şartlar dahilinde vasinin yetimin malından yemesi çıkar. (O şartlar müvaccehesinde yemesi Helal olur.)”

Nitekim Cenabı Hak buyuruyor ki;

-“Velilerden kim zengin ise (yetimin malını yemeye tenezzül etmesin) kaçınsın. Kim de fakir ise o halde örfe göre (bir şey) yesin. Artık onlara mallarını teslim ettiğini zaman karşılarında şahid bulundurun.Tam bir hesab sonucu olmak bakımından ise şahid olarak Allah (c.c.) yeter.” Nisa Suresi ayet: 4/6

Yani:

Veli yetimin malından ancak ihtiyaci olduğu kadar yer. Yahud malından borç olarak yer. Veyahud da zor durumda kalırsa yetimin malından çalıştığının ücreti kadarını yer. Borç aldığı vakit ileride eğer durumu düzelirse borcunu öder. Düzelmezse vermez. O kendisine HELAL olur.

Allah-u Teala (c.c.) hazretleri bu ayetten önceki ayette yetimlerin hakkına riayet edilmesi ve itina gösterilmesi;

Hususunu beyan buyurmuştur;

-“Arkalarında aciz ve küçük evladlar bırakdıkları takdirden onlara karşı (halleri ne olacak diye düşünüp) endişe edenler, (himayeleri altındeki yetimler ve diğer mirasçılar hakkında da aynı hissi taşımamaktan) saygi ile korksun (lar), Allah (c.c.) tan sakınsınlar, (gerek vasiler, gerek onların nezdinde bulunanlar hatıra gönüle bakmayarak) sözü dosdoğru söylesinler.” Nisa Suaresi ayet: 4/9

Ayeti kerimenin ifade şekli ölürken malının üçte birinden fazlasını vasiyet eden hakkındadır diyenlerin hilafına delalet ediyor.

Allah-u Teala (c.c.) Davud (aleyhisselam) a vahy ederek buyurdu ki;

-“Ey Davud, yetime karşı şefkatlı bir baba gibi, dul kalmış kadına karşı şefkatlı bir koca gibi ol. İyi bil ki; neyi ekersen onu biçersin.Yani, sen başkalarına nasıl muamele edersen, sana da öyle muamele ederler. Zira muhakkak öleceksin. Senin yetim çocuğun ve dul kadının geride kalır.

Yetimlerin malları ve onlara zülm etmek hakkında ayet-i kerimeye uygun bir çok hadis-i şerif gelmiştir. Bütün bu hadisler insanları korkutarak bu öldürücü ve çok büyük günahtan insanları sakındırır.

Müslim (r.a.) ve başkaları rivayet eder:

Resulüllah (Sallallahu aleyhive sellem) buyuruyor ki;

-“Ey Ebu Zer, ben seni zayıf görüyorum. Ben kendim için sevdiğimi senin için de severim. Anaya babaya emretme, yetime vasi olma.”

Mükaşefe-tül Kulub (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri yetimin malına yaklaşmayan kullarından eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Yetimi gözetmek- 2” için 2 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  14/11/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Yapmış olduğunuz çalışmalardan ötürü Allah(c.c)sizden razı olsun…
  Sizin gibilere çooook ihtiyacımız var…Evet amca bey bu gün içimden böyle geldi,zaman öyle bir zaman ki,İman ateşten gömlek olmuş,çevreye bakıyorum gündeme bakıyorum,insanlara bakıyorum,yaşamlarına bakıyorum ve kıyametin kopmadığına şaşırıyorum…Hamd olsun çevrem çok iyidir,bunları genel olarak söyledim..Vel hasılı bu zamanda gönül adamlarına,maneviyata çok ihtiyacımız var..
  Allah’a(c.c)amanet olunuz..Ellerinden öperim,selametle.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  15/11/2007 – ..
  Yazan: nursalkimi
  Aldım cüzümü, ALLAH razı olsun. Bu sefer yazıyı okuyamadım ama eminim çok güzel şeyler anlatmıştırsınız yine.. Ama ben kendimi hiç anlayabilecek hissetmiyorum bu zamanlar. Dualarınız da eksik etmeyin, rabbim nurunu yüreğinizden ve ailenizden hiç eksik etmesin. hayırla kalın. Birde bir ricam olacak bana cüz verdiğiniz de ya bloguma ya da adresine söylerseniz inşaALLAH hep devam etmeye gayret edeceğim. Bazen internette hiç durmuyorum ondan habersiz kalırsam geçer üzülürüm. ALLAH’a emanetle..

  Düzenleyen fuadyusufoglu gün: 15/11/2007 saat: 06:46

Yorum Yapın