Zeynel Âbidin (Radiyallah-u anhu);

09 Ocak 2010 Cumartesi

DSC06899 Fuad Yusufoğlu Baki' kabristanı (Zeynel Âbidin radiyallah-u anhu medfun olduğu yer)

Baki’ kabristanı (Zeynal Âbidin radiyallah-u nun medfun olduğu mekan)

Zeynel Âbidin (Radiyallah-u anhu);

Tâbiinin büyüklerinden ve oniki İmâm’ın dördüncüsü, İsmi, Ali bin Hüseyin bin Ali bin Ebi Talib (r.a.) dır.

Künyesi, Ebû Muhammed ve Eb’ûl-Hasen’dir. Lakabı, Şeccad ve Zeynel Âbidin (r.a.) dir. Hazret-i Hüseyin (r.a.) in oğludur.

Annesi Acem padişahının kızı Şehr-i Bânû Ğazâle’dir. 46 (M. 666) senesinde Medine-i Münevvere’de doğdu. 94 (M. 713) senesi Muharrem ayının onsekizinde yine doğum yerinde şehid edildi. Baki’ kabristanında amcası Hasan (r.a.) ın yanında defn edildi.

İmâmlığı, yani tasavvuf’ta insanlara feyz vermesi, doğru yola kavuşturması otuzdört sene sürmüştür. Hadis, fıkıh ve tasavvuf ilminde âlimdir. Eshab-i Kiram’dan çoğunu görmüştür.

Hazret-i Abdullah ibn-i Abbas, Hazret-i Ebû Hüreyre, Hazret-i Âişe (r.anha), babası Hazret-i Hüseyin, amcası hazret-i Hasan, Hazret-i Ümmi Seleme (r.anhüm) ve diğerlerinden hadis-i şerifler işitip rivayet etmiştir. Rivayet ettiği bazı hadis-i şerifler, Küttüb-i Sitte adı verilen altı hadis kitabında yazılıdır.

Zeynel Âbidin (r.a.) den kendi oğulları, Muhammed Bâkır, Zeyd bin Ali, Abdullah bin Ali, Ömer bin Âmr, Ebû Seleme bin Abdurrahman, Tavus bin Keysan, Yahya bin Said, Eb’uz-Zinad (r.anhüm) ve diğerleri hadis-i şerif rivayet etmişlerdir.

İmâm-i Zühri (r.a.);

-“Ondan daha üstün fıkıh âlimi görmedim.” Demiştir.

Tasavvuf ilmindeki yüksek derecesi ve halleri medhedilmiştir. Hergün ve gecede bin Rek’at namaz kıldığı ve buna ölünceye kadar devam ettiği nakledilmiştir.

Hazret-i Ömer (r.a.) in hilafeti zamanında Eshab-i kiram’ın ordusu İran’a gidip, Yezdicürd’ün memleketini feth ettiler. Oradan çok gamimet ile köle getirdiler. Kölelerin arasında padişahın üç kızı da vardı. Medine-i münevvere’ye geldikelrinde hepsini Halife Ömer (r.a.) e teslim ettiler.

Hazret-i Ali (r.a.) bu kızları satın aldı. Bunlardan Şehr-i Banû Ğazale’yi oğlu Hazret-i Hüseyin (r.a.) e nikah etti. (Zeynel Âbidin radiyallah-u anhu bundan oldu). Birisini Hazret-i Abdullah bin Ömer (r.a.) e, diğerini de Hazret-i Muhammed bin Ebû Bekir (r.a.) e nikah ederek verdi.

Hazret-i Zeynel Abİdin (r.a.), her abdest aldığında yüzü sararır, vücudu titrerdi.

Sebebini sorduklarında;

-“Kimin huzuruna çıkacağımı biliyor musunuz?” buyururdu.

Bir gece teheccüd namazı kılıyordu. Şeytan ejderha şekline girip, kendisini meşgül etmek istedi. Fakat o hiç aldırış etmeyince, ayak parmağını ısırdı. Namaz’dan sonra Ejderhanın şeytan olduğunu anlayınca ona vurup;

-“Defol ey mel’un.” Dedi.

İbadetlerini tamamlamak için kalktığında gaybdan bir ses üç kere;

-“Sen Zeynel Âbidin’sin (Yani ibadet edenleri süsüsün.)” dedi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Zeynel Ağabeydin hazretleri (Radiyallah-u anhu) nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Zeynel Âbidin (Radiyallah-u anhu);” için 4 Yorum

 1. On iki İmâm (Radiyallah-u anhüm); | Allahın veli kulları diyor ki:

  [...] Zeynel Âbidin (Radiyallah-u anhu); [...]

 2. samet koc diyor ki:

  ZEYNEL ABIDIN (Radiyallah-u anhu) HAKKINDA BILDIKLERIM

  Okuduklarima gore:
  Turkler daha musluman olmamis idiler Kerbela Savasinda.Kerbela savasi olurken Turkler 7 adet ozel egitimli turk askerini -bir nevi ajan gibi- savasi gozetlemek icin savas bolgesine gonderirler.Savasin en dehsetli zamaninda bakarlarki Hz.Huseyin efendimizi de oldurecekler,Hz.Huseyine kendisini kacirmak ve uzaklastirmak teklif ederler. Ama kaderde sehid olmak yazilmisya hani,Hz.Huseyin efendimiz kabul etmez ve ‘goturecekseniz oglum Abidin’i goturun’buyurmuslar.Bunlarda kucuk Abidin’i ordan kacirmislar ve o zamanki Azerbaycan’a getirmisler.

  Derken kucuk Abidin edebi ile,ahlaki ile ve anlattiklari ile Turklerin gonlunu fethetmis.Buna sahip cikmislar,bagirlarina basmislar.Bir de Zeynel ismini vermisler.Olmus Zeynel Abidin!
  Anlatilanlara gore bu olay Turklerin Musluman olmalarinin ilk baslangici ve vesilesidir!
  Yani biz Turkler Zeynel Abidin (r.a) e cok dua etmemiz lazim ki Allah cc O’nu bizim musluman olmamiza vesile kilmis.

  Allah (cc), O gunden beri ne kadar musluman turk var ise onlarin adedi kadar ve kiyamete kadar gelecek olanlarin adedi kadar Zeynel Abidin(r.a) den razi olsun!…amin

  acizane

 3. samet koc diyor ki:

  Bu arada bir halimi arzu etmek istiyorum.Yukardaki Zeynel Abidin(r.a) in namazdaki canavar olayini okuduktan sonra nedense aklima geldi.

  Efendim bazen evde tek basima olunca namaz kilar iken kendimi Rabbime daha fazla yakin olmak icin performans gostermeye calisiyorum.Lakin tam kendimi yakin hissettmeye basladigim an icime bir korku giriyor.Ben istiyorum ki bu korku olmasin,beni rahatsiz etmesin ki Rabbime gideyim.Lakin cogu zaman korku beni altediyor ne yazikki..Hatta bazen kendi kendime Rabbime konusuyorum.Diyorum ki Ya Rabbi ‘ben San’a gelmeye calisiyorum.Peki bu korku neyin nesi?’ Ama cevabini veremiyorum ve galiba bende bir hata var ama ne ?diye dusunup duruyorum. Bu da benim canavarim ))

  selam ve dua ile…acize dua edin..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Zaten Tasavvuf’ta insan “hayf ve Reca” üzeree olacaktır…

  Asıl makbul olan insanda budur..

  Allah bzileri ve sizleri daima havf ve reca üzere kılsın Amin..

  Sasna bazı linkler veriyorum Okumakta yarar vardır…

  Bu azı ve devamını oku… İnşaallah bu fakir katrdeşine dua edersin..

  http://www.fuadyusufoglu.com/havf-ve-reca-2/

  Dualarını beklerim…

Yorum Yapın