Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 6

01 Nisan 2009 Çarşamba

Girnavas şelalesi (İlk bahar) Nusaybin

Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 6

Hazret-i Abdurrahman bin Afv (r.a.), Resulullah (s.a.v.) in en yakın Eshabındandı. O’nun Resul-i Ekrem (s.a.v.) e muhabbeti, hizmeti, O’nun yolunda fedakârlığı bitip tükenmezdi.

Uhud muharebesinde Resulullah (s.a.v.) ı mudafaa için kendisini nasıl fedaya hazır olduğu, aldığı yaralardan anlaşılmaktadır.

Hazret-i Abdurrahman bin Avf (r.a.) kendisi nakleder;

-“Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) yola çıktılar, kendilerini takib ettim. Hurmalık bir yere girdiler ve yere kapanarak secde’ye vardılar. Bu Secdeleri o kadar uzadı ki, kendi kendime, ‘Aman Yarabbi!’ Dedim. Acaba Resul-i Kerim (s.a.v.) e bir hal mi oldu?” Diyerek korku ile ilerledim. Kendisine yaklaştım ve oturdum.

Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve selem) başlarını kaldırdılar;

-“Sen Kimsin?” Buyurdular.

Ben;

-“Ben Abdurrahman’ım.” dedim.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Bir şey mi oldu?” buyurdular.

Ben;

-“Hayır, Ya Resulullah secde’ye kapandınız ve secdeniz o kadar uzadı ki size bir hal olmasından endişe ettim.” Dedim.

Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve selem) buyurdu ki;

-“Cibril-i Emin geldi, şunu müjdeledi;”

(-“Ya Muhammed! Kim ki, sana salat ve selam’a getirirse Canabbi Hakkın mağfiret ve selamına nâil olur.”) dedi

-“Ben de bu müjdeye karşı secde’yi şükrana Kapandım.”

Hazret-i Abdurrahman bin Avf (r.a.), Resulullah (s.a.v.) in ahrete teşriflerinden sonra O’nunla geçirdiği günleri hatırlayarak daima ağlar, O’nun sohbetinde mahrum olduktan sonra kendisi için dünyanın hiçbir kıymeti kalmadığını söylerdi.

Hazret-i Aişe (r.anha) bildirdiğine göre,

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) hanımlarına;

-“Benden sonraki haliniz beni düşündürüyor. Benden sonra ne olursunuz, insanlar size nasıl davranırlar. Sizin geçiminizi üslenecek olanlar sabırda kâmil olan ve sıddıklığı huy edinenlerdir.” Buyurdu.

Hazret-i Aişe (r.anha) der ki;

-“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) Sabır ediciler ve sıddıklarsözünden, sadaka verenler ve iyilik edenleri kasd etmiştir. Çünkü sözün akışı, hanımlarının geçimi ile ilgili idi.”

Sonra Hazret-i Aişe (r.anha) Ebû Seleme bin Abdurrahman (r.a.) a (Abdurrahman bin Avf (r.a.) ın oğlu olup, tabiin’in büyüklerinden olan Ebû Seleme (r.a.) ye) teşekkür ve kadirşinaslık olarak;

-“Allah-u Teâlâ babanı Cennetteki “Selsebil” Pınarlarından içirsin.” Diye dua etti.

Çünkü Abdurrahman bin Avf (r.a.) mü’minlerin annesi olan Resulullah (s.a.v.) in hanımlarına çok iyilik ve ikramda bulunurdu. Bir bağını kırkbin altına satıp, hepsini onlara hediye etmişti.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Abdurrahman bin Avf (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 6” için 1 Yorum

  1. Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin Abdullah Tüsteri (Radiyallah-u anh)- 4 « Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 4 Abdurrahman Bin Avf (Radiyallah-u Anhu)- 6 [...]

Yorum Yapın