Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 7

16 Ocak 2013 Çarşamba

Girnavas mevki-i (Nusaybin)

Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 7

Adiyy bin Misafir hazretleri (r.a.) buyurdu ki;

-“İnsanlara doğru yolu gösteren âlim şu kimsedir ki;

-”Kendi huzurunda iken senin kalbini derleyip toparlayan, yokluğunda seni her türlü kötülüklerden (haram, günah ve çirkin şeylerden) koruyan, sahip olduğu en güzel ahlak ile seni terbiye eden ve o ahlakla ahlaklanmayı sağlayan, kendine mahsus terbiye usululeriyle terbiye eden, kendi iman nurunun parlaklığıyla talebesinin kalbini parlatan ve kalbini kötülükleden temizleyendir.

-”Talebe ise;

-”Allah-u Teâlâ’nın sevdikleri ile beraber olduğu zaman edebi gözetip, güzel ahlak sahibi ve her işte tevazu üzere olan, âlimlerin huzurunda onları can kulağı ile dinleyen kimsedir.”

-“Allah-u Teâlâ’nın evliyası, yemek; içmek ve uyku ile, başkasının hakkında konuşmakla, birisine vurmakla bu makama kavuşmadı. Ancak mücahede ve riyazet çekmekle kavuştu.”

-“Edebini, edeb öğreten hocadan almayan, kendisine uyanları yanlış yola götürür.”

-“En küçük bid’atten ble kaçınmayandan, zararı dokunmasın diye siz ondan kaçın.”

-“İlimden yalnız konuşma ile yetinen ve hakikati ile sıfatlanmayan helâk olur. İbadet yaparken, fıkhın gereğini yerine getirmeyen ibadet yapmış sayılmaz. Fıkıh bilgisi öğrenirken vera’ sahibi olmayan aldanır. Kendisine lazım olan işleri yapan ise kurtulur.”

-“Elinden hârikalar zuhûr eden birini görürseniz, hemen o haline aldanmayın. Hâk teâlâ’nın emrilerini yapıp, yasaklarından kaçınmasını görünceye kadar dikkatlı olun.”

-“İyi ahlak herkese sevdiği şeye göre muamle etmektir.Konuşurken, otururken hiç kimseye yabancılık çektirmemektir. Âlimlerle otururken, dinleyenin makamı anlatılandan yüksek olsa da, onları gönül açıklığı ile dinlemektir. Ma’rifet ehli ile otururken, huzur içide bulnumaktır. Gâye bu zatlardan istifade ise, bundan başka yolu yoktur.”

Adiyy binMisafir hazretleri (r.a.) nin yazdığı eserlerden bazıları şunlardır;

1-İ’tikâdü Ehl-üs-sünnet vel-cemâat.
2-Vasâya

İ’tikadü Ehl-üs-sünnet vel-cemaat adlı eserinde Ehl-i sünnet i’tikadını şöyle anlatmaktadır;

Allah-u Teâlâ’nın kullarına verdiği ilk ve en büyük ni’meti, onların kalblerini imana açması ve kalblerine imâni yerleştirmesidir.

Allah-u Teâlâ hazretleri Kur’an-i kerimde mealen;

-“Ey Mü’minler! Biliniz ki, aranızda Allahın Resûlü var. Eğer o birçok işlerden size uysaydı, siz muhakkak darlığa düşerdiniz. Fakat Allah-u Teâlâ size imanı sevdirdi ve kalblerinizde onu güzelleştirdi.. KÜFRÜ, NİFAKI VE İSYANI İSE, SİZE İĞRENÇ KILDI. İşte bu vasıfta olanlar, hidayete erenlerdir.” Buyuruyor (Hucurat suresi ayet 7)

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Adiyy (Ade) bin Misafir Radiyallah-u anhu’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 7” için 1 Yorum

  1. Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 6 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin Harise (Radiyallah-u anhu)-2 « Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 5 Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 7 [...]

Yorum Yapın