Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 2

14 Ocak 2013 Pazartesi

Girnavas mevki-i

Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 2

Yine Ömer bin Muhammed anlatır;

Bir gün bana;

-“Sen şimdi denizin içinde olan şu altıncı adaya git. Orada bir mescid göreceksin. O mescide gir. Orada bir ihtiyar var.”

Ona;

-“Beni Adiyy gönderdi, İtirazını bıraksın. Nefsinden yana çıkmasın de!”buyurdu

Ben de;

-“Peki efendim.” Dedim.

Fakat nasıl gideceğim diye kalbimden geçirirken, beni omuzlarımdan tuttu. Bir anda kendimi o dada buldum. Mescidi gördüm: Oraya girdim, heybetli ve tefekkür dalmış bir ihtiyar gördüm Kendisine bana buyurulanın aynısını söyledim. Çok ağladı, dua ve istiğfar etti.”

Sonra bana;

-“Şu anda (yedi seçilmiş) kimseden biri vefat halindedir, Onun yerinde ben olmayı kalbimden geçirdim ki, sen geldin” dedi.

Sonra bir anda kendimi Adiyy bin Misafir (r.a.) in huzurunda buldum. Bana;

-“O on seçilmiş kullardan biridir.” Buyurdu.

Ebû İsmail Ya’kub bin Abdülmuktedir şöyle anlatır;

-“Ben devamlı gezen bir kişi idim. Bir gün Adiyy binMisafir hazretleri (r.a.) ile görüşmek istedim. Bir seyahatım esnasında bir yerde, Hemedan’a gitmekte olan Adiyy bin misafir (r.a.) ile karşılaştım.”

Bana;

-“Sen bir yerden geçerken vahşi hayvanlar görüp korkarsan,

onlara;

(-”Size adiyy gitsinler, dedi.) dersin. (Denizde yolculuk yaparken fırtına çıkıp büyük dalgalar olursa, dalgalara; (Adiyy bin misafir dursun, dedi) dersin. buyurdu.
Oradan ayrıldıktan sonra bir yere giderken, yolda karşıma vahşi hayvanlar çıktı.

Onlara;

(-“Adiy bin Misafir (r.a.) gitsinler dedi.”) deyince yerlerinde durdular ve sonra başlarını önlerine eğerek bana hiç zarara vermeden gittiler.

Yine bir gün deniz yolculuğu yapıyordum. Öyle bir fırtına çıktı ki, gemi neredeyse bataktı. Dalgalar gemiyi bir o tarafa bir bu tarafa yatırıyordu. O anda Adiyy bin Misafir (r.a.) hazretlerinin bana söylediği sözler aklıma geldi.

Hemen;

(-“Adiyy bin misafir hazretleri sizin durmanızı söyledi.”) dedim. Bunu söyler söylemez, aniden rüzgar kesildi ve dalgalar durdu. Deniz sakinleşince, bende normal seyahatıma devam ettim.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Adiyy (Ade) bin Misafir Radiyallah-u anhu’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 2” için 1 Yorum

  1. Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] « Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 13 Adiyy (Ade) bin Misafir (Radiyallah-u anhu) – 2 [...]

Yorum Yapın