Bayezid-i bistam-i (Radiyallahu-anh)- 10

23 Haziran 2008 Pazartesi

Çağ-Çağ deresi (bor) -Nusaybin-

Ebû Turab Nahşebi (r.a.) nın bir talebesi vardı. Allah-u Teâlâ (c.c.) ya olan muhabbetinin çokluğundan dolayı hemen hemen her gün yüzlerce defa kendinden geçip bayılırdı.

Bir gün hocasi kendisine;

-“Sen Hazreti Bayezid-i Bistam-i (r.a.) ı görsen daha çok derecelere kavuşursun.” Dedi.

Ve o talebe ile beraber Hazreti Bayezid-i Bistami (r.a.) ın yanına geldiler. Bayezid-i Bistam-i (r.a.) ile o talebe göz göze geldikleri anda talebe düşüp vefat etti.

Bunun üzerine, Ebu Turâb-i Nahşebi (r.a.) dedi ki;

-“Ya Bayezid, bu talebe öyle idi ki, Allah-u Teâlâ (c.c.) nın aşkı ile kendisine bazı haller olur, kendisinden geçerdi. Fakat sizi bir defa görmekle düşüp can verdi. Bu nasıl oluyor?”

Hazreti Bayezid-i Bistam-i (r.a.) buyurdu ki;

-“O kişinin hali doğru idi. Beni gördüğü anda, müşahedesi benim makamım kadar oldu. Lakin o kimse buna takat getirmeyip, can verdi.”

Bir gece, bazi kimseler Hazreti Bayezid-i Bistam-i (r.a.) ın nasıl ibadet yaptığını, neler söylediğini işitmek için penceresinin altında dinlemeye başladılar. Seher vakti olduğunda bütün kalbiyle

-“ALLAH” dedi. Sonra düşüp bayıldı.

Bayılmasının sebebini sorulduğunda;

Hazreti Bayezid (r.a.);

-“Sen kim oluyorsun? Senin haddine mi düştü ismimi ağzına alıyorsun? Şeklinde bir nida gelir diye çok korktum da onun için bayılmışım.” Buyurdu.

Bayezid-İ Bistam-i (r.a.) namaz kılmak için mescide gelince kapıda bir miktar durur ve ağlardı.

Sebebini soranlara;

-“Camiyi, vucudumla kirletmekten korkuyorum. Tevbe edip Allah-u Teâlâ (c.c.) ya yalvarıyorum, ondan sonra giriyorum.” Dedi.

Bayezid-i Bistam-i (r.a.) ye sordular ki;

-“Nefsine verdiğin en hafif ceza nedir?”

Bayezid-i Bistam-i (r.a.) Cevabında buyurdu ki;

-“ Bir defasında nefsim, bir itaatsizlikte bulundu. Buna ceza olarak bir yıl boyunca hiç su içmedim.”

Bir gün bazı kimseler Bayezid (r.a.) ın huzuruna gelip, yağmur yağması için dua etmesini taleb etmişlerdi. Hazreti Bayezid (r.a.) mubarek başını eğip, bir miktar dua ettikten sonra;

-“GİDİNİZ, DAMLARINIZIN OLUKLARINI KONTROL EDİNİZ.” Buyurdu. Ondan sonra 24 saat durmadan yağmur yağdı.

Bir defasında Hazreti Bayezid (r.a.) ın kalbine şöyle ilham olundu;

-“Ey Bayezid! Hazinelerim, başkaları tarafından yapılan ibadetlerle ve güzel hizmetlerle doludur.Sen bize öyle bir şeyle gel ki, o bizde olmasın.”

Hazreti Bayezid (r.a.);

-“Ya Rabbi! Hazinende bulunmayan şey nedir?”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri; Tevbe kökünü İstiğfar yaprağıyla karıştıran, Kalb havanına koyarak, tehdid tokmağıyla iyice döven, sonra da insaf eleğiyle elekten geçiren, Gözyaşlarıyla hamur halına getiren, daha sonra da AŞKULLAH ateşinden pişirdikten sonra, Muhammed (s.a.v.) balından da katarak KANAAT kaşığıyla hazırlayan reçeteyi hazırlayan bu veli kullar hürmetine Afv eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Bayezid-i bistam-i (Radiyallahu-anh)- 10” için 1 Yorum

  1. Bayezid-i Bistam-i (Radiyallah-u anh)- 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Bayezid-i Bistam-i (Radiyallah-u anh)- 8 Bayezid-i bistam-i (Radiyallahu-anh)- 10 [...]

Yorum Yapın