Behâeddin Muhammed bin Muhammed Buhari (Şah-i Nakşibend Kaddasallahu sirreh)- 7

23 Haziran 2008 Pazartesi

15-Seyyid Behâeddin Buhâri hazretleri (r.a.) nin  münbarek kabirleri

Şah-i Nakşibend hazretleri (k.s.) nin mübarek markadları

Behâeddin Muhammed bin Muhammed Buhari (Şah-i Nakşibend Kaddasallahu sirreh)- 7

Buyurdu ki;

-“Behâeddin! Bundan sonra insanların hatır ve gönüllerini alıp, düşkünlerin hizmetinde bulunup, zayıflara ve gönlü kırık olanlara ikram ve hürmette bulunacaksın! İlim öğrenme hususunda gayret ederek, kimsesizlere yoldaş olup, onlara karşı tevazu göstereceksin!”

Bu zatın emirlerini de yerine getirdim.

-“Uzun zaman bu yolda devam ettim. Sonra tekrar huzuruna çıktım.”

Buyurdu ki;

-“Behâeddin! Bundan sonra da hayvanlara bakacaksın. Onlar, seni yaratan Rabbinin mahluklarıdırlar. Eğer yük çeken hayvanların vucutlarında yara görürsen tedavi edeceksin.”

Bu emre de uyarak çok gayret gösterdim.

-“Yolda eğer önüme bir hayvan gelse, o geçinceye kadar dururdum. Hayvanın önünden geçmezdim ve geceleri izlerine yüzümü sürüp, Allah-u Teâlâ’ya yalvarırdım. Bütün bunlar, içimdeki nefs düşmanının kırılması, ıslah olması için idi. Yedi sene böyle devam ettim. Sonra tekrar o zatın huzuruna gittim.”

Buyurdu ki;

-“Behâeddin! Bundan sonra yolların hizmetiyle meşgül ol, yolları süpürüp temizle, yollarda gelip geçenlere eziyet veren şeyleri kaldır. İğrenç şeyleri yollardan alıp, görünmez bir yere at. Yollardan gelip geçenler zahmet çekmesinler ve rahatsız olmasınlar.”

Bu emrine da uyarak, bir müddet de bu işle meşgül oldum.

-“Bu zat ne emretmiş ise, büyük bir bağlılık ile yerine getirdim. Bu hizmetleri yaparken, Allah-u Teâlâ’nın nice ni’metleri ve ihsanları bana göründü. Nefsim iyice ezildi. Nefsaniyetten ve ma-sivadan (Allah-u Teâlâ’dan başka her şeyden) kurtulup, ruhaniyet derecesine eriştim. Bu sırada bana Allah-u Teâlâ’dan pek çok   s ı r l a r    t e c e l l i   etti.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Silsile-i Âliye’nin ondördüncüsü olan Allah-u teâlâ’nın sevgisini kalblere nakşettiği için “Nakşibend” de denilen Behâeddin Muhammed bin Muhammed Buhari (Şah-i Nakşibend Kadasallah-u sirrehu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Behâeddin Muhammed bin Muhammed Buhari (Şah-i Nakşibend Kaddasallahu sirreh)- 7” için 1 Yorum

  1. Behâeddin Muhammed bin Muhammed Buhari (Şah-i Nakşibend Kadasallah-u sirreh)- 6 | Allahın veli kulları diyor ki:

    [...] « Behâeddin Muhammed bin Muhammed Buhari (Şah-i Nakşibend Kadasallah-u sirreh)- 5 Behâeddin Muhammed bin Muhammed Buhari (Şah-i Nakşibend Kadasallah-u sirreh)- 7 [...]

Yorum Yapın