Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8

12 Temmuz 2009 Pazar

Ka’be-i Şerif

Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8

Bu sırada Hazret-i Ömer (r.a.) ve Abdullah bin Zeyd namaza davetin nasıl yapılacağına dair rüya gördüklerini söylediler. Her ikisi de rüyasında ezanın okunuş şeklini işitmişlerdi.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) Bilâli Habeşi (r.a.) yi çağırdı. EZANIN ONA ÖĞRETİLMESİ VE ONUN OKUMASINI EMRETTİ.

Böylece Bilâli Habeşi (r.a.) güzel sesiyle BEŞ VAKİT NAMAZ İÇİN EZAN OKUMAYA BAŞLADI. İsâm’da İLK EZAN OKUYAN Bilâli Habeşi (r.a.) dır.

Bilâli Habeşi (r.a.) bir gün sabah namazı vaktinde Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in kapısı önünde;

-“Es-Salatü hayrün minennevm.” Diye iki defa seslenmişti

Bunu duyan Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) beğendi.

-“Bilâl bu ne güzel söz! Sabah ezabını okurken bunu da söyle” buyurdu.

Böylece Sabah ezanında bu söz de söylenmeye başladı.

Hazret-i Bilâli Habeşi (r.a.) nin sesi gür ÇOK GÜZEL VE PEK TESİRLİYDİ. O, ezan okumaya başlayınca, herkes büyük bir aşk ve vecd içinde dinler kendinden geçerdi. Ezan okurken herkesi ağlatırdı.

Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in vefâtına kadar müezzinlik, yapmıştır.

Bilâli Habeşi (r.a.) Medine’de bulunmadığı zaman Ebû Mahzûre, O da bulunmazsa Abdullah bin Ümmi Mektüm (r.anhüm) müezzinlik yapardı.

Bilâli Habeşi (r.a.) nin müezzinlikten başka bir vazifesi daha vardı. O da bayram namazlarında “Anaze” denilen mızrağı taşırdı. Bu asa’yı Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) namaza veya duâ’ya durunca önüne dikerdi.

Bilâli Habeşi (r.a.) Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in yaptığı bütün savaşlara katılıp cihad etmiştir.

Bedir savaşında, daha önce kendisine Müslüman olduğu için İŞKENCE YAPAN Ümeyye bin Halef’in üzerine hucüm etmiş onun öldürülmesini sağlamıştır.

Diğer savaşlarda da peygamberimiz Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in yanında bulunmuştur.

Mekke’nin fethedildiği günde Peygamberimiz (s.a.v.) has müezzini Bilâli Habeşi (r.a.) yi yanında bulundurmuştur. Mekke-i Mükerreme fethedilip, Ka’be putlardan temizlenince Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) Bilâli Habeşi (r.a.) yi, Ka’be’de İLK EZAN OKUTTURDU.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8” için 3 Yorum

  1. Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8 | Fuad Yusufoğlu | Blog Google diyor ki:

    [...] Yazi:  Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8 | Fuad Yusufoğlu Etiket: 13-aralk-2008, ahlak, allahn-veli-kullar, billi-habei, fuad-yusufolu, islam, [...]

  2. Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8 | Fuad Yusufoğlu | Blog Google diyor ki:

    [...] Oku: Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8 | Fuad Yusufoğlu Etiket: 13-aralk-2008, bayan-sanem, eshab-i-kiram, fuad-yusufolu, hayat-s-sahabe, islam, [...]

  3. Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 7 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Aleyhis Selam (Azazil 6)Sıla-i rahim- 5 « Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 6 Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8 [...]

Yorum Yapın