Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 9

12 Temmuz 2009 Pazar

Ka’be-i Şerif (Mekke)

Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 9

Bilâli Habeşi (r.a.) ninn tatlı ve gür sesiyle TEVHİD SEDALARI DALGA DALGA Mekke semalarında yayıldı. Bunu işiten Eshab-i Kiram (r.anhüm) artık küfrün ortadan kaldırıldığı, hakkın gelip bâtılın silindiğini görerek SEVİNÇ GÖZYAŞLARI döktüler.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in vefatından sonra Bilâli Habeşi (r.a.) ayrılık acısına tahammül edemez olmuş, artık bir daha ezan okumamıştır.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) a olan muhabbetiyle hergün yanıp, tütütyor gözyaşı döküyordu.

Sonra da Medine’de kalmaya tahammül edemediği için Şam’a gitmeye karar verdi.

Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) kalmasını arzu edince;

-“Yâ Ebâ Bekir sen beni âzâd etmemişmiydin, eğer kendin için azâd etmişsen kalayım, Allah için âzâd etmişsen müsaâde et et gideyim.” Dedi.

Hazret-i EBÛ Bekir (r.a.);

-“İstediğin yere gidebilirsin.” Diyerek müsâade etti.

Böylece Şam’a gidip orada yerleşti.

Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) devrinde orada yapılan savaşlara katılıp cihad etti. Hazreti Ebû Bekir (r.a.) in vefatından sonra da Şama’da kalıp, Hazret-i Ömer (r.a.) in şam taraflarında yaptığı savaşlara katıldı.

Hicretin onaltı senesinde Hazret-i Ömer (r.a.) Ordusuyla Şam’a gelmişti. Bilâli Habeşi (r.a.) de orduya katılıp Kudüs’a gitmişti.

Burada Hazret-i Ömer (r.a.), Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in vefatından beri ezan okumayan Bilâli Habeşi (r.a.) ye ezan okumasını rica etmişti. Hazret-i Ömer (r.a.) in ısrarına dayanamayıp ezan okumaya başlamıştı.

Bilâli Habeşi (r.a.) ezan okumaya başlar başlamaz, Hazret-i Ömer (r.a.) ve orada bulunan Eshab-i Kiram (r.anhüm) Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in zamanını hatırladılar. Hepsi kendinden geçmiş gözyaşı döküp ağlamışlardı.

Bilâli Habeşi (r.a.) Şam’da bir müddet kaldıktan sonra bir gece ruyasında Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) i görmüştü.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Beni ziyaret etmeyecek misin Yâ Bilâl.” Buyurmuştur.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 9” için 1 Yorum

  1. Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 8 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Ebû Bekr-i Sıddık (Radiyallah-u anh)- 14 « Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 7 Bilâli Habeşi (Radiyallah-u anh)- 9 [...]

Yorum Yapın