Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 79

10 Aralık 2009 Perşembe

DSC_0719   Fuad Yusufoğlu Revda-i Mutahhara

Revda-i Mutahhara (Sallallahu aleyhi ve sellem)

Muhammed (Aleyhis selam)- 79

Peygamberimiz (s.a.v.) vefat ettiği günün sabah namazı vaktinde mescide açılan odanın kapısındaki perdeyi kaldırdı. Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) cemaat’a sabah namazını kıldırıyordu. Eshabına bakıp onların namaz’da saf tutup durduklarını görünce sevinerek tebessüm etti. Sonra da mescid’e girdi.

Resulullah (s.a.v.) teşrifini fark eden Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) mihrab’dan çekilmek üzere iken Resulullah (s.a.v.) eliyle yerinde durması için işaret edip oturduğu yerde Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) e uyarak sabah namazını kıldı.

Sonra Eshab-ı kiram’a dönüp;

-“Ey İnsanlar! Siz Allah-u teâlâ’nın hıfzındasınız ve sizi Allah-u Teâlâ’ya emanet ettim. Takva üzere olun. Allah-u Teâlâ’dan korkun. Allah-u Teâlâ’nın emrini tutun ve itaat edin. Ben bu dar-ı dünya’dan ayrılıyorum.” Buyurdu.

Sonra mescid’den odasına geçti. Bu, Eshab-i kiram (r.anhüm) ın Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ı son görüşü oldu.

Resul-i ekram efendimiz (s.a.v.) Hazret-iÂişe (r.anha) nin hücresine girip yattığı sırada, Usâme bin Zeyd (r.a.) huzuruna geldi. Resulullah (s.a.v.) 23 senelik Peygamberlik müddetinde son olarak hazırladığı Suriye tarafında Bizans üzerine gidecek olan orduya kumandan tayin ettiği Usâme bin Zeyd (r.a.) e hareket etmesini buyurdu.

Bu sırada Peygamberimiz (s.a.v.) in hastalığı şiddetlendi. Kızı Hazret-i Fatima (r.anha) yı yanına çağırıp kulağına bir şeyler söyledi.

Hazret-i Fatima (r.anha) ağlamaya başladı. Sonra ikinci defa bir şeyler söyleyince Hazret-i Fatima (r.anha) güldü.

Resulullah (s.a.v.) kızı Hazret-i Fatima (r.anha) ya vefat edeceğini söyleyince Hazret-i Fatima (r.anha) ağladı

Sonra da;

-“Sana müjde olsun ki bütün ehlimden önce sen bana kavuşursun.” Buyurdu.

Bunun üzerine Hazret-i Fatima (r.anha) sevinip güldü.

Resulullah (s.a.v.) vefat edecği sırada Hazret-i Ali (r.a.) ye, Hazret-i Âişe (r.anha) ye vasiyette ve nasihatta bulundu. Bu sırada ağlayıp göz yaşı döken Fatima (r.anha) ya;

-“Kızım bir miktar sabreyle, ağlama. Zira Hamele-i Arş (melekler) senin ağlaman üzerine ağlaşıyorlar.” Buyurdu.

Hazret-i Fatima (r.anha) nın gözyaşını sildi. Teselli verip Allah-u Teâlâ’dan sabır vermesini diledi.

Ve;

-“Ey kızım, benim ruhum kabz olacak. (İnnâ lillah ve innâ ileyhi râci’ûn) diyesin. Ey Fatima gelen her musibete bir karşılık verilir.” Buyurdu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

Yorum Yapın