Allahın Sevgili Kulları

26 Şubat 2008 Salı

Çağ-çağ nehri  Hafka Çino (şelale)

Yeryüzünde dört kısım evliya vardır:

Birincisi:

Kendisi Allah (c.c.) evliyası olduğunu bilir, onun etrafındaki insanlar da veli olduğunu bilir.

İkincisi:

Kendisi Allah’ın evliyası olduğunu bilir, onun etrafındaki insanlar onun veli olduğunu bilmez.

Üçüncüsü:

Kendisinin veli olduğunu bilmez. Etrafındaki insanlar O’nun veli olduğunu bilirler, bir şeyler sezerler.

Dördüncüsü:

İnsanlar veli olduğunu bilmez Kendisi de veli olduğunu bilmez.Yalnız Allah (c.c.) bilir. Onun için kapımıza gelen insanlara karşı hoşgörülü olmamız gerekir.

Büyüklerimiz buyurmuşlardır ki:

-“Her kimi görürsen Hızır bil, her geceyi Kadir gecesi bil.”

Misafir (k.s.) isminde Allah’ın (c.c.) bir evliyası vardı. Çoğu zaman ailesinden ayrı inzivaya çekilir, günlerce tek başına Allah (c.c.) a ibadetle meşgul olurdu. Bir gece ansızın eve gelir,

Hanımına şunları söyler:

-“Hanım bu gece her kim ailesiyle ilişkiye girerse Allahu Teala (c.c.) Hazretleri onlara salih veli çocuklar nasip eder.”

Hanımı ona itiraz eder.

-“Bahil olma, bu bana söylediklerini halka da söyle. Evin damına çık, herkese seslen.”

Misafir (k.s.) dama çıkar:

-“Ben binitimi hazırladım, her kim binitini hazırlarsa binsin.” diye nidâ eder.

Rivayet edilir ki:

O sese icabet edenlere Allah (c.c.) o gecede kırk evliyayı ana rahmine halk etti.

Aradan zaman geçmiş, Misafir (k.s.) ın hanımı hamile kalmış, Allahın sevgili kullarından Seyyah birkaç velî seyahat hâlindeyken, Misafir’in (k.s.) köyüne uğramışlar. Evlerinin önünden geçerken bakmışlar ki: Misafir (k.s.) hanımı hamile, evinin önünü süpürüyor. Hanımının yanından geçerken hafif bir sesle:

-“Esselâmun Aleykum.” Diyerek  yollarına devam ederler.

Aradan zaman geçer;

Misafir (k.s.) ın hanımı doğum yapar. Doğan çocuğa ADE’ ismini verirler

Dört beş yıl sonra Seyyah olan Allah’ın (c.c.) evliyaları tekrar Misafirin (k.s.) köyüne uğrarlar, manevî nazarlarla etraflarına bakarlar, görürler ki dört beş yaşında oğlan bir çocuk arkadaşları ile oyun oynuyor. Hemen tanımışlar,

Çocuğun Yanına gidip:

-“Esselâmun Aleykum.” demişler.

Henüz çocuk yaşta olan Ade’ bin Misafir (k.s.):

-“Aleykümesselâm, Aleykümesselam.” diye cevap vermiş.

Seyyah olan Allah’ın evliyaları çocuğa:

-“Biz sana bir sefer selâm verdik, sen ise selamımıza iki sefer cevap verdin. bunu sebebi hikmeti nedir?” diye sorarlar.

Henüz çocuk yaşta olan Ade’ bin Misafir (k.s.):

-“Şayet İsa (Aleyhisselam) hürmetine edepsizlik olmasaydı, ben anamın karnında iken, sizler köyümüzden geçip, anneme selam verdiğinizde, o zaman ben size cevap verecektim. Bir sefer sizlere selâm borcum vardı. İşte şimdi onun için iki sefer selamınıza cevap verdim.” dedi.

Bu mübarek zatın ismi Ade (Adiyy) bin Misafir (k.s.) diye kitaplarda geçer. Zamanla çok büyük bir evliya olur.

Allah (c.c.) bizleri ve sizleri bu mübarek veli zatların yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin.. Âmin.

Fuad Yusufoğlu

“Allahın Sevgili Kulları” için 16 Yorum

 1. ferzane&cansofi diyor ki:

  Selamün Aleyküm Fuad amca yeni siteniz hayırlara vesile olur inşaAllah..

 2. sarmaşıkgülleri diyor ki:

  sevgili dostumm
  ben sana demedimmi bu sitende diğeri gibi muhteşem olacak..insana huzur veriyor..ellerine yüreğine sağlık arkadaşım..herşey çok güzel olmuş inan..Allah a emanet olun..sevgiler ve selamlar

 3. ferzane diyor ki:

  İşte bilimsel çalışmalar ışığında keşfedilen ve mutluluğa götüren 9 adım:

  1 Her biri alanında uzman olan araştırmacıların çalışmaları, mutluluğa giden yoldaki en büyük engelin kişinin kendi dış görünüşünden memnun olmaması olduğunu ortaya koydu. Yani eğer mutlu olmak istiyorsanız, dış görünüşünüzle hemen barışın.

  2 Mutluluğa giden yoldaki ikinci önemli adım, paraya gereğinden fazla değer vermemek… Paranın sadece ihtiyaçların sağlanması için var olduğunu, bunun ötesinde insanın mutlu olmasında bir etkisi olmadığını belirten bilim adamları, maddiyata fazla değer vermemeyi mutluluk yolunun ikinci önemli adımı olarak gösterdi.

  3 Bu yolun 3’üncü adımı ise kişinin kendine ulaşamayacağı hedefler belirlemekten vaz geçmesi olarak gösterildi. Araştırmacı Dr. Alex Michalos; “Kendine daha ulaşılabilir hedefler belirleyen insanlar daha mutlu oluyor.” dedi.

  4 Zekânın da mutluluk üzerinde etkili olmadığını belirten uzmanlar, “Mutlu olmak için kendi zihinsel kapasitenizi başkalarınınkiyle kıyaslamayı bırakın.” diyor.

  5 Ne yazık ki mutluluk yolunda 5’inci adım için bireysel olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Çünkü bu madde genlerinizle ilgili. Genetik olarak daha güçlü yapıya sahip kişiler, hayatlarında daha mutlu oluyor.

  6 İncelemeyi gerçekleştiren uzmanlar, çiftlerin yalnızlardan daha mutlu olduğunu da belirledi. Amerika’daki Illinois Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Ed Diener, 15 yıl boyunca 30 bin Alman üzerinde yaptığı araştırmada, evlilerin bekâr yaşayanlardan daha mutlu olduğunu belirledi.

  7 Mutluluğa giden yedinci adım ise Allah’a inanmak. Amerika’nın Duke Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Harold Koening; “Özellikle yoğun stres altındayken, insanların mutlak güçlü olan Allah’a inanması, onların kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha mutlu olmalarını sağlıyor.” dedi.

  8 Sekizinci adım, başkalarını düşünmek… Araştırmalar, başkalarını düşünen, onlar için çabalayan insanların hayattan daha büyük zevk aldığını ortaya koydu. Vanderbilt Üniversitesi’nde 3 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yardım kuruluşlarında çalışan insanlar çalışmayanlara göre çok daha mutlu.

  9 Mutluluk yolundaki son adım ise yılların getirdiği bir şey, yani yaşlılık… Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, insanların yaşları arttıkça zor durumlarla daha iyi savaşabildiğini ve dolayısıyla daha mutlu olduğunu gösterdi.

  Kaynak: KİGEM

  Hoşuma gitti paylaşmak istedim sevgiyle kalın..

 4. azadgulu diyor ki:

  Ya Rab..

  Şu An Anasından Babasından Kardeşinden Sevdiğinden Yavrusundan Çok Uzakta Olan
  Vatan İçin Bayrak İçin Namus İçin Canını Ortaya Koyan Gövdesini Siper Eden Şanlı Kahraman Mehmetçiklerimizin Dertlerine Derman Kalplerine Ferman Ol
  Allah’ım Çıktıkları Bu Kutsal Seferde Onlara ZaferLer Nasip Eyle
  Onlara Öyle Bir Güç Verki Yarab -30 Derece Soğuk Onları Üşütmesin
  Yürüdükleri Kilometrelerce Yol Yorgunluk Vermesin
  Kalpleri yumuşacık Gönülleri Sıcacık Olsun Sağ Salim Dönebilmelerini Nasip Eyle Ya Rabbi..

  AMİN

 5. ferzane diyor ki:

  “Sen anılması güzel olan bir söz ol. Çünkü insan, kendi hakkında söylenilen güzel sözlerden ibarettir.”Mevlana ks.

 6. haluk son diyor ki:

  hocam yaradan rabbim sizleri eksik etmesin hayırlara vesile oluyorsunuz,hayırla anılmanız tek dileğim,bu arada verdiğiniz cüz okunmuştur bilginiz olsun..
  ALLAH’a emanet olun.O en güzel emanetçidir..

 7. beyza bacaksız diyor ki:

  ben beyza ilköğretim üçünçü sınıfta okuyorum babam ile beraber yazılarınızını okuduk ve çok beğendik ALLAH ve islam hakkında bizlere vereceğiniz bilgilere herkesin ihtiyacı var bu yüzden yazılarınızın devamının gelmesini yüce ALLAH’dan dua ediyoruz esselamün aleyküm alemlerin rabbi olan ALLAH’a hamd olsun

  .< ......<.<.<.<.<.<.<....<..>>>>>>>>>>>>>.>….>>>

  Sevgili canım küçük ama akıllı yeğenim…
  Allah(c.c.) seni ve aileni bu kötü dünya şerrinden korusun.Amin..
  İnşaallah senin gibi sevimli yeğenlerim çoğaldıkça inşaallah yazılarıma daha çok dört elle sarılacağım..
  Ailene selam söyle Onlar da bana dua etsinler.
  Haydı canım ; Derslerini çalış ama sakın anne ve babanın sözünden dışarı çıkma.
  Oldumu canım..Derslerinden başarılar…
  fuad yusufoğlu

 8. hisari diyor ki:

  27/2/2007 – esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü
  Yazan: hisari
  Değerli ağabeyim yazınızı okudum allah razı olsun hepsi hakikat yazdıklarınızın
  zaten ençok üzüldüğüm ve onlarıda üzdüğüne inandığım hatalarımız onları aşırı yükseltmemiz onların ruhlarının bu gereksiz övmelerden hesaba çekildiklerini üstadım söylerdi.ençok üzüldüğümüz kör taassub benim üstadım şöyle üstündür böyle kerametlerri var gavsdır,kutbulakdaptır demelerimiz bu kadar gavsı azam varda bu ümmetin hali niçin zillette sorusunun cevabını kim verebilir.haddimi aşmak istemiyorum ancak yeryüzü allah dostlarıyla doludur eğer bu büyüklerimizin sevgisi Allah ve resulullah sevgisinden önce ise bu kardeşlerimizin hali perişan Abdulhamidden beri yani99 senedir evliyanın tasarrufu yoktur ancak mehdi ali resul gelir ise tasarruf ancak onda olacaktır .kör taassubtan kurtulmamız içinde yazı yazdım ancak ağabey kendim dahil okuyanımız çok az okusak bile anlamamız kıt bazen hata da yapıyoruz geçenlerde yazılan gayet sarih olduğu halde kiremit kardeşim anlamadan kırdım ve incittim o kardeşim üzülme falan dedi ancak ibadetimin lezzeti hemen kesiliyor böyle durumlarda yukarıda yazdıklarınızı hocalarımın ekserisinden dinlemiştim dünyevi okullarda okuduk ancak bulduğumuz alimlerin önünde diz kırıp oturduğumuz da olmuştur inşaallah bu bloglarda da öğreneceğim çok ilimler olduğunu görüyorum ancak çoğumuzda kopyala yapıştır hastalığı varbende dahil keşke az ve öz yazabilsek ve kardeşlerimizle bu fikirleri birlikte olgunlaştırarak yürüsek tarihin birinde celal yıldırım ın tefsirini grup olarak çalıştık konuları bölüştük fizilali kuran furkan ve elmalılı tefsirleride vardı nimeti islam ve birçok fıkıh eserleri vardı hazırlanıp sunuyoruz ve herkes çalıştığı konularla ilgili konuda ekleme veya düzeltme yapıyordu bazen ihtilfa düşüyorduk ehil kişilerle de ihtilafları çözme yoluna giderdik
  ağabey allahın selamı rahmet ve bereketi üzerinize olsun rabbim ümmeti muhammed(sas)bu zilletten azad eylesin amin

 9. abdullah diyor ki:

  20/9/2007 – Subhanallah
  Yazan: abdullah
  ya bu tür hikayeler insanlara bişey kazandırmaz,insanlara Kur’an ve sünnet kaynaklı hikayeler anlatılsa bir çok ibret verici sonuçlar çıkarılabilir ama bunlar sadece vay be keramete bak detirtir ve insanlara din diye anlatılır.oysa hikayecileri Hz.Ömer r a Hz Ali r a ve daha bir çok islam önderleri kınarmış ve hatta dövermiş diye biliyorum ben

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  20/9/2007 – Lütfen bana da bildiriniz….
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili kardeşim ABDULLAH…. GÜZEL BİR İSİM… Zaten isimlerin en efdalı budur… CANIM KARDEŞİM…YORUMUNDA BU TÜRLÜ HİKAYELER İNSANLARA BİR ŞEY KAZANDIRMAZ…DİYORSUN.. ACEBE YANILMIYORMUSUN… BU TÜRLÜ ALLAH(C.C.) VELİ KULLARIN KISALARI KUR’ANI KERİMDE DE İZAH EDİLİYOR… BİR BAKARSAN DAHA GÜZEL ANLARSIN…MESELE HIDIR (A.S.) İLE Musa(a.s.) kısaları….LOKMAN (A.S.)OĞLUNA TAVSİYELERİ…
  HZ.Ali (radiyallahu anhu keremallahu vechu) Hz Ömer (radiyallahu anhu ) bu kimseleri dövdüğü söylemişsin… bana kaynak gösterebilirmisin…Lütfen….. ben de öğreneyim…Evet Kardeşim kerametler de vardır…İşte bu kerametleri Allah(c.c.) sevgili veli kulları tarafından ayan beyan oluyor… ve insanlarda bu kerametler ışığında dinlerine daha çok sarılıyorlar…
  sevgiyle kalın…

 11. Efkan Soydan diyor ki:

  Allah razı olsun

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim Efkan;

  Allah senden de razı olsun…

  Dualarını beklerim…

  Sevgiyle kalın…

  Duayla kalın…

 13. Adiyy (Ade) bin Misfair (Radiayallah-u anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Allahın Sevgili Kulları [...]

 14. Şahin YAMAN diyor ki:

  Ey Allah’ın sevgili kulu inşaallah. Hz. Muhammed (sav) son Peygamberimiz gibi İnsanlığa hep faydalı işler yaparsın. Senden Allah razı olsun demek düşüyor. İnşaallah mekenın CENNET OLUR. Amin

 15. Şahin YAMAN diyor ki:

  sizinle yazışmak ve tanışmak isterim.

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Şahin Yaman;
  Her zaman seninle yazışmak isterim…
  Dualarını beklerim…
  Çünkü Dünyaya DUA’DAN daha büyük bir ibadet yoktur. (Hadis-i şerif)
  Ailene de selamlarımı ilet onlar da bana dua etsinler…

Yorum Yapın