Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 6

01 Şubat 2013 Cuma

Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) Türbesi ile külliyatı

 

Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 6

Böylece aylar birbirini kovaladı. Mevlânâ Celâleddin-i Rûmi hazretleri (r.a.) nin iyice olgunlaştığını anlayınca;

Seyyid hazretleri birgün ona;

-“Evlâdım! Şimdiye kadar bildiğim ne varsa hepsini sana öğrettim. Bundan sonra senin daha da olgunlaşman, pek büyük bir mertebelere kavuşman Tebriz’li Şems’in (Şems-i Tebrizi’nin) gelmesine bağlıdır. Onun şefkat kanatları altında aşamadığın engelleri aşar, ma’nevi hallere kavuşursun. O seni tasavvuf’un en mahrem noktalarına çeker, sen de ona, aynı âlemi nlatırsın. Bu şekilde birbirinizi tamamlar ve yeryüzünün en büyük “iki dostu” olursunuz. Ben de Kayseri’ye gidip,ömrümün sonlarını orada geçiririm.” Buyurdu.

Mevlânâ hazretleri (r.a.) hocasına, Kayseri’ye gitmeyip berâber kalmaları için çok ısrar ettiyse de kabul ettiremedi. Mevlânâ hazretleri (r.a.), Seyyid Burhâneddin (r.a.) i Kayseri’ye uğurladı.

Kayseri’de bir müddet yaşayan Seyyid Burhâneddin hazretleri (r.a.) birgün abdestini alıp hizmetçisine;

-“Git kapıyı kapa ve dışarıda; Seyyid Burhâneddin vefât etti.” Diye bağır byurdu.

Hizmetçi dışarı çıkınca Seyyid Burhâneddin hazretleri (r.a.) secdeye kapanarak;

-Ya Rabbi! Seni ve Resûlü (s.a.v.) nü çok seviyorum. Sana kavuşmak arzum son haddine ulaştı. Beni bu sevgime ve arzuma bağışla. Lâ İlâhe illallah, Muhammedün Reülüllah” dedi ve ruhunu teslim etti.

Hizmetçisinin haberi üzerine Kayseri bir anda ana baba gününe döndü. Mevlânâ Celâleddin-i Rûmi hazretleri (r.a.) ne haber salındı. Cenaze haırlıkları yapılıp kefenlendi. Namazı kılınıp, defn işleri haledildi.

Mevlânâ hazretleri (r.a.) haberi işitince Kayesri’ye gitti. Hocasının kabri başında Kur’an-i kerim okuyarak mübarek ruhuna bağışladı Seyyid Hazretleri (r.a.) nin kitaplarını Mevlânâ’ya teslim ettiler. Bu kitablar arasında Şems-i Tebrizi (r.a.) nin hazırladığı meşhur “Makâlât isimli eseri de vardı.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 6” için 1 Yorum

  1. Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] kerhi (Radiyallahu anh)- 5 « Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 4 Celâleddin Muhammed Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 6 [...]

Yorum Yapın