Dünyanın zemmi ve ondan sakınmak- 3

13 Temmuz 2008 Pazar

Celil ve Leys’ten rivayet edilir.

Der ki;

Adamın biri İsa (Aleyhis selam) ile arkadaş oldu.

Ona:

-“Seninle beraber olup sana arkadaş olayım.”

Beraber yürüdüler. Bir nehir kenarına geldiler. Oturup yemek yemeğe başladılar. Yanlarında bulunan üç yufka ekmeğin ikisini yediler, üçüncüsü kaldı. İsa (Aleyhisselam) kalkıp nehirden su içmeye gitti. Su içtikten sonra geri yerine dönünce üçüncü ekmeği bulamadı.

İsa (Aleyhisselam) adama:

-“Ekmeği kim aldı?” Sorunca:

Adam:

-“Bilmiyorum.”dedi.

İsa (Aleyhisselam) arkadaşiyle kalkıp yola revan oldu.

İsa (Aleyhisselam) yanında iki yavrusu bulunan bir geyik gördü. Yavrulardan birini çağırdı. Yavru geldi. İsa (Aleyhisselam) onu kesti, pişirdi ve arkadaşı ile beraber yediler.

Sonra geyik yavrusuna:

-“Allah (c.c.) ın izniyle kalk.” Dedi.

Geyik yavrusu kalkıp gitti.

İsa (Aleyhisselam) Dönüp adama dedi ki;

-“Sana bu mu’cizeyi gösterenin hakkı için soruyorum. Ekmeği kim aldı?”

Adam:

-“Bilmiyorum.”dedi.

Sonra Yürüdüler,

Devam edecek…

Kalblerin Keşfi (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri dünya sevgisinin şerrinden muhafeza eylesin. AMİN……..

Fuad Yusufoğlu

“Dünyanın zemmi ve ondan sakınmak- 3” için 5 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  21/11/2007 – Selamünaleyküm
  Yazan: isimsiz
  Nasılsınız? Çok uzun zaman oldu sizi ziyaret etmeyeli. Hakkınızı helal edin ağabeyim, halinizi hatrınızı da hiç sormaz oldum. Kusuruma bakmayın.

  Ağabeyim lütfen hakkınızı helal edin. Bana bu hafta verdiğiniz 3. cüzü bitirmedim-bitiremedim :( Aslında dün veya bugün içersinde bitirecektim ki genelde de hep son iki güne bırakır, bir saatte okur bitirirdim. Fakat bu sefer hesaba katmadığım bir şey oldu. Baya rahatsızlandım maalesef :( Dünden bu yana yaptığım tek şey uyumak-uzanmak. Kusuruma bakmayın efendim ve hakkınızı helal edin. Size karşı çok mahcubum. İstedim ki vereyim birine okutayım ama son gün korkuyorum açıkçası okuyan çıkmaz diye :( Ağabeyim eğer ileştikten sonra oku bitir derseniz memnuniyetle okurum, yok hatim parçalanır derseniz 3. cüzün 174. ayetinde kaldım. Sizden ricam bana bir kaç hafta cüz vermeyin; hem iyice iyileşip toparlanayım, hem de üstümdeki tembelliği atıp, nefsimle boğuşayım biraz.Sizden çok özür dilerim.

  RAHMAN ve RAHİM olan Cenabı ALLAH a emanet olun.

  Selamünaleyküm.

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/11/2007 – Merhaba ağabeyciğim
  Yazan: nefise45
  Rabbimin izniyle inşaallah iyisinizdir.Sağlık ve huzur içinde olmanızı Rabbimden dua ederim.Bizde o zaman mutlu oluruz.Ağabeyciğim yarın yani 22 kasım itibari ile Allah-ü talanın izniyle Ankara’da olacağım.Saat 14.00 de önemli bir toplantımız var.Dualarınıza ihtiyacım var.Bende yol boyunca hep okuyacağım inşaallah.Rabbim sizden sevenlerinizden ailenizden razı olsun.Varlığınızdan güç buldum.Kendimi çok nasipli hissediyorum sizi tanıdığım için.Rabbim sizi hep bereketlendirsin Allah-ü tealaya emanet olunuz.

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/11/2007 – Selam
  Yazan: ahcihatah
  akşam mail attım ama yetişemedim sanırım.Ne zaman isterseniz bana 1 cüz verebilirsiniz.Zevkle okurum.Ve böyle bir oluşumun içine benide katabilme olgunluğunu gösterdiğiniz için de minnet duyarım.Siz zaten farklı birisiniz.Beni şaşırtmaya devam ediyorsunuz sürekli.Biraz daha bekleyip sizin hakkınızda bir yazı yazıcam.Gerçek insan ve gerçek müslüman olmanın ne olduğunu gösterebilen nadir insanlardan birisiniz siz.Bunları iltifat olsun diye yazmıyorum.Kimseye hak etmediği payeyi vermem ben.Ama siz dolu birisiniz.Ne kadar az var sizin gibilerden.
  İsanın bu olayını biliyorum.Ben isa üzerine uzun araştırmalar yaptım.Çok ta sevdiğim bir insan ve peygamberdir.Dünyanın elde tutulamayan bişewy olduğunu ne kadar zor örneklerle anlatmaya çalışmış işte.Allahın kendisine verdiği mucize gösterme gücünü çekinmeden kullanmış.Amaç yalan söyleyen bir kulu doğruya çevirmek ve altının bile kimseye fayda getirmeyeceğini göstermek.İşte ne büyük ders var bunda…
  Gidilen ve ele geçipte elde kalan tek şeydir ölüm…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  22/11/2007 – SELAMÜN ALEYKÜM
  Yazan: fatma46
  cumaniz,
  islamin günesi kadar aydin,
  bir müminin tebessümü kadar tatli,
  muhammedül emini hatirlatan gül kadar güzel,
  cocuklar kadar neseli,
  ve rabbul aleminin yaratmis oldugu kainatin tüm güzellikleri ile beraber olsun ve gecsin..
  cumaniz mübarek olsun.

  dua ile..

 5. Kırk Hadis: -(04) Doğruluk cennete, yalancılık cehenneme götürür. | Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  [...] <<<Doğruluk hakkındakı yazımıokumak için tıklayın>>> [...]

Yorum Yapın