Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 5

03 Mayıs 2009 Pazar

Çağ-Çağ barajı (İlkbahar mevsimi) Nusaybin

Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 5

Enes bin Mâlik (r.a.) bizzat Resul-i Ekrem Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) den rivayet ettiği Hadis-i Şerifler’den bir kısmı aşağıdadır;

-“Sizden bir kimse başına gelen bir musibetten dolayı ölümü istemesin. Ölümü isteyecek kadar sıkıntılı bir durum içerisinde düşmüş olanlar, Yâ Rabbi! Hayat hakkımda hayırlı olduğu müddetçe beni yaşat, yoksa, ruhumu kabz eyle, desin.”

-“Kim Allah-u Teâlâ’ya kavuşmak isterse, Allah-u Teâlâ da ona kavuşmak ister. Kim bunu istemezse Allah-u Teâlâ da istemez.”

Bunun üzerine biz;

-“Ya Resulallah, hepimiz ölümü istemeyiz.” Dedik.

Resulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) şöyle cevab verdi;

-“Bu ölümü istemek değil, Mü’min dünyadan ayrılacağı zaman, akibetinin iyi olacağına dair müjdeler kendisine verilir, böylece Allah-u Teâlâ’ya kavuşmak ister. Bu kavuşma, onun en çok istediği şeydir. Fakat kafir ve facir son nefesinde, sonunun iyi olmadığını görür ve Caenab-i Hakka kavuşmağı istemez. Allah-u Teâlâ’da ona kavuşmayı istemez.”

-“Kendisinde şu üç sıfat bulunan İmânın tadını duyar. Allah-u teâlâ ve Resulünü başkalarından daha çok sevmek, sevdiğini Allah için sevmek, küfürden kurtulup hidayete kavuştuktan sonra, ateşe atılmayı ne kadar istemezse, küfre dönmeyi de o derecede kerih ve kötü görmek.”

-“Kıyamet günü bir komşu diğer komşuyu yakalar, onu salıvermez ve şöyle der; (-“Ya Rabbi! Sen buna çok ihsanda bulundun. Bana ise az verdin. Ben aç idim. O tok olarak uyudu. Ona; -“Bana kapısını niçin kapadığını, kendisine verdiğin rızıktan beni niçin mahrum etiğini sor der.”

-“Şu dört şeyin sarf edilmesinden, kul kıyamet gününde hesaba çekilmez. Bunlar; Ana, babasına sarf etiği, iftar için sarf ettiği, sahur için sarf ettiği, çoluk-çocuğu için sarf ettiği nafakalardır.”

-“Bir kimse dünyada ipekli elbise giyerse, ahrette giyemez.”

-“Mi’raca çıktığım gece, dudakları makasla kırpılan bazı kimseler gördüm. Cebrail (a.s.) e, bunların, kimler olduğunu sordum. Cebrail (a.s.) –“Bunlar, ümmetinden, herkese iyiliği emredip, kendilerini unutan ve Kur’an-i Kerim’i okuyup da ona uymayan, onunla amel etmeyenlerdir. Cevabını verdi.”

-“Allah-u Teâlâ, bütün İnsanlar arasında beni seçti, ayırdı. İnsanların en iyisini bana Eshab olarak seçti. Bunların arasında da, bana akraba ve yardımcı olarak en üstünlerini ayırdı. Bir kimse beni sevdiği için bunlara hürmet ederse, Allah-u Teâlâ onu her tehlikeden korur. Onlara hakâret ederek beni incitenleri de incitir.”

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Enes bin Mâlik (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 5” için 1 Yorum

  1. Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 4 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh); « Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 3 Enes Bin Mâlik (Radiyallah-u anhu)- 5 [...]

Yorum Yapın