Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 6

22 Eylül 2009 Salı

Mescid-i Nebevi Ravda-i Mutahhara(Sallallahu aleyhi ve Sellem)

Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 6

Daha sonra Allah-u Teâlâ’nin izni ile, Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) de Medine’ye HİCRET buyurdular.

Hicret’ten sonra Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) Hazret-i Zeyd bin Halid Ebû Eyyûbel Ensari (r.a.) nin evine yerleşmekle beraber, Hazret-i Es’ad bin Zürâre (r.a.) nin evinde de kalmak suretiyle onun hatırını gözetir, hanesini bereketlendirirdi.

Çünkü O, Ensar (r.amhüm) ın en büyüğü ve MEDİNELİ’LERİN EN ÖNCE MÜSLÜMAN OLANIYDI.

İslamiyet, Medine’ye O’nun evinde yayılmıştı. İslamiyet’i öğretmek için Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) tarafından Mekke’ye gönderilen Hazret-i Mus’ab bin Umeyr (r.a.), O’nun evinde kalmıştı.

Hicret’te Peygamberimiz (s.a.v.) in bindiği deveni, Medine’ye varınca ilk çöktüğü arsa, Es’ad bin Zürâre (r.a.) nin yanında yetişip büyüyen Neccar oğullarından Sehl ve Süheyl (r.anhüm) adında iki yetime aitti.

Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem), mescid yapmak için bu arsayı satın almak istedikleri zaman, iki kardeş satmayacaklarını ancak Resulullah (s.a.v.) a HEDİYE etmek istediklerini söylediler.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) arsa sahiplerinin yetim oldukları için ücretini ödemeden almak istemedi. O arsayı on mıskal (48 gram) altına satın aldı. Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) e emir buyurup, arazının parasını verdirdi.

Hazret-i Es’ad bin Zürâre (r.a.) de, bu iki yetime, Ben-i Beyâda tarafından kendilerine bir arazi vererek geçimlerini sağlamayı temin etti.

Medine’de Mescid-i Nebevi’nin inşaatına devam edilirken hicret’ten dokuz ay sonra Hazret-i Es’ad bin Zürâre (r.a.) hastalandı. O bugün için de tehlikeli olan menenjit hastalığına yakalanmıştı.

O devirde böyle hastalıklar ateş ile dağlanırdı. Bu tedavi şekli aynen uygulanmasına rağmen hastalığı iyilşemedi.

Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) kendisini ziyaret ederek sıhhat ve afiyetleri için duâ etti. Hastalığı çok şiddetliydi. Hayatının son anlarını yaşıyordu. Tedavi için her çareye başvurulmuştu. Kısa bir müddet içinde vefat etti.

Böylece Hazret-i Es’ad bin Zürâre (r.a.), Resulullah (s.a.v.) in Medine’ye hicretinden sonra İLK VEFAT EDEN SAHABİSİ OLDU.

Ensar (r.anhüm) in sözüne göre Baki kabristanına, İLK OLARAK O DEFNEDİLDİ. Muhacirler ise Hazret-i Osman bin Maz’un (r.a.) un defnedildiğini söyliyorlar.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 6” için 1 Yorum

  1. Es’ad bin Zürare (Radiyallah-u anhu)- 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın