Feridüddin-i Attâr (r.a.) nın“Tezkiret-ül-evliyâ” kitabından bazı bölümler -16

14 Şubat 2013 Perşembe


Osmanlılar zamanında yaptırılan Tren Gari bahçesi (Medine-i Münevvere)

Feridüddin-i Attâr (r.a.) nınTezkiret-ül-evliyâ” kitabından bazı bölümler -16

Ebû Osman Hayri (r.a.) buyurdu ki;

-“Zenginlerle sohbet ederken aziz, fakirlerle sohbet ederken alçak gönüllü ol. Zenginlere karşı izzetli davranman tevâzu, fakirlere karşı alçak gönüllü olman şereftir”

Birisi Hatim-i Esem (r.a.) a;

-“Nasıl namaz kılarsın?” diye sordu.

Hatim-i Esem (r.a.) da şöyle buyurdu;

-“Namaz vakti gelince, temiz bir kalb ile niyet ederek abdest alırım. Abdest uzuvlarımı yıkar, kalben de tövbe ederim. Sonra Camiye giderim. Mescid-i Harâm-ı gözümün önüne getirir, Makâm-ı İbrahim (a.s.) i iki kaş arasında tutar, cenneti sağımda, Cehennemi solumda, sıratı ayaklarımın altında, can alıcı meleği arkmda düşünür, kalbimi Allah-u Teâlâ’ya ısmarlar, sonra ta’zimle “Allahü Ekber” der, hürmetle kıyam, heybetle kırâat, tavazuyla rüku, tazarru ile (kendimi alçaltarak) secde, hilm ile cülûs (tahiyattaki oturuş), şükürle selâmı yerine getiririm. Benim namazım böyledir.”

Mimşâd ed-Dineveri (r.a.) buyurdu ki;

-“İnsanın taptığı, yani ömrünü kendisi için harcayıp, çok sevdiği şeyler çeşitlidir. İnsanların bir kısmı nefsine, bir kısmı çocuğuna, bir kısmı malına, bir kısmı parasına, bir kısmı hanımına, bir kısmı makam ve mevkiye tapar. Herkes gönlünü bunlardan birisine bağlamıştır. Buların bağından kurtulmak çok zordur. Bunlara tapınmaktan, sadece; kendine, malına, makam ve mevkiine güvenmeyip, her şeyin sahibi ve yaratıcısı Allah-u Teâlâ’ya hakkıyla kulluk yapamadığını bilip, yaptıklarını kusurluve noksan görerek, nefsini ayıplayanlar kurtulabilir.

Sehl bin Abdullah Tüsteri (r.a.) buyuruyor ki;

-“Allah-u Teâlâ’nın, insanlara şu şekilde hitab etmediği hiçbir gün yoktur;-“Kulum! Hiç insaflı davranmıyorsun. Ben seni anıyorum ama, en beni unutuyorsun. Seni kendime da’vet ediyorum fakat sen, başkalarının dergâhına gidiyorsun. Ben, dertleri belâları senden uzaklaştırıyorum. Lakin günah üzerinde ısrâr ediyorsun. Ey Âdemoğlu! Yarın kıyamette huzuruma gelinc, mâzeret olarak ne söyliyeceksin?”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

(Kaynaklar)

Feridüddin-i Attâr (r.a.) nınTezkiret-ül-evliyâ” kitabından alınmıştır

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) nin yüzü suyu hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Feridüddin-i Attâr (r.a.) nın“Tezkiret-ül-evliyâ” kitabından bazı bölümler -16” için 1 Yorum

  1. Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) – 18 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Rûmi (Radiyallah-u anhu) – 6 « Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) – 17 Feridüddin-i Attâr (Radiyallah-u anhu) – 19 [...]

Yorum Yapın