Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 10

14 Ocak 2009 Çarşamba

Çağ-çağ barajı (Nusaybin)

Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 10

Hasan-i Basri hazretleri (r.a.), Habib-i Acemi hazretleri (r.a.) yi çok sever ve ona çok iltifat ederdi. Hatta bazen meclisinde Habib (r.a.) in sohbet etmesini söyler, Habib (r.a.) de emredildiği için sohbet ederdi.

Bazi kimseler bu durumu merak ederler;

-“Siz burada bulunduğunuz halde, O’nun sohbet etmesini istemenizin hikmeti nedir?” diye sual ederlerdi.

Hasan-i Basri Hazretleri (r.a.);

-“Habib, kalbinden konuşur ve konuştuğunu insanların kalbine yerleştirir.. ben onun için onu konuşturuyorum.” Buyururdu.

Habib-i acemi Hazretleri (r.a.), çok ibadet ederdi. Devamlı TEFEKKÜR HALİNDE İDİ. Ba’zan bu halde iken kendinden geçer ve öyle olurdu ki, yanındakiler uyuyor zanederlerdi.

Komşularından, İsmail bin Zekeriyya (r.a.) diyor ki;

-“Ben akşam olduğu zaman Habib (r.a.) in ağlamasını duyardım. Hal böyle devam edince, yoksa mali bir sıkıntıları mı vardır diye düşünüp evlerine sual ettim.”

Evinden;

-“O hep ölümü düşünür de onun için ağlar. Sabah olunca da artık (‘Ben akşama ulaşamam.’) der. AKŞAM OLUNCA DA (‘Ben sabaha ulaşamam.’) der. Onun için ağlar.” Dediler.

Hanımı Umrete (r.anha) da Saliha bir hanımefendi idi. Kendisi ile beraber ibadete devam ederdi. Ba’zan gece yarısı Habib (r.a.) i uyandırır, ibadet ederlerdi.

Habib-i acem (r.a.) Basra çarşısında ticaret yapar, kazandığını fakirlere verirdi. Bir defa sabit bin Elsem el-Benan (r.a.) sadakanın faziletini anlatıyordu. Habib-i acemi (r.a.) oraya geldi. Sohbetten sonra bir kese altın çıkarıp Sabit hazretleri (r.a.) ne verdi.

Ve;

-“Bunu fakirlere dağıtın.” Dedi.

Sabit (r.a.) çok memnun olup, dua etti. Habib-i Acemi (r.a.) az kâra kanâat eder, doğruluğu sebebiyle herkes tarafından sevilirdi.

Habib-i Acemi (r.a.) Allah-u teâlâ’dan nasıl korkmak lazım ise öyle korkardı. O’na nasıl ta’zim etmek lazım ise öyle Ta’zim ederdi.

Dünyada ve dünyada olan şeylerin hiç birisinde gözü yoktu. Hep Allah-u teâlâ’yı düşünür, dünya zevklerinden uzak dururdu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Habib-i Acemi hazretleri (Radiyallah-u anh) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 10” için 1 Yorum

  1. Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (c.c.) ın rahmeti « Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 8 Habib-i Acemi (Radiyallah-u anh)- 10 [...]

Yorum Yapın