Hamza bin Abdülmuttalib (Radiyallah-u anhu)- 6

09 Mayıs 2009 Cumartesi


Uhud Şehidliği Hamza (r.a.) nın mezarı

Hamza bin Abdülmuttalib (Radiyallah-u anhu)- 6

Hazret-i Hamza (r.a.) her iki elinde birer kılıç ile çarpışıyordu. Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem);

-“Ya Hayyu! Ya Kayyum!” buyurarak Allah-u Teâlâ’ya yalvarıyor, düşmana saldırıyordu.

Hazret-i Ali (r.a.);

-“Bedir’de hepimizin en cesaretlisi, en kahramanı Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve selem) idi. Müşrik saflarına en yakın olan da yine O idi.” Demiştir.

Müşrikler, reisleri olan Ebû cehil’i ortalarına aldılar. İçlerinden birini Ebû Cehil gibi giydirip ona benzettiler. Bu nasipsizin adı Abdullah bin Münzir idi.

Hazret-i Ali (r.a.) Abdullah’ın üzerine saldırdı. Ebû Cehil’in gözleri önünde Abdullah’ın kafasını kesti. Ebû Kays’i giydirdiler. Onu da Hazret-i Hamza (r.a.) vurup öldürdü.

Hazret-i Ali (r.a.), bir müşrikle çarpışıyordu. Müşrik, kılıcını Hazret-i Ali (r.a.) ye sallamış, kılıç kalkana saplanmış kalmıştı. Hazret-i Ali (r.a.), müşrikin zırhlı vucuduna Zülfikarını sallayınca, omzundan göğsüne doğru zırhıyla birlikte biçtiği sırada başı üzerinde bir kılıcın parladığını görünce, Hazret-i Ali (r.a.) başını eğdi,

Kılıcı parlatanın;

-“Al bu da Hamza binAbdülmuttalıp’den.” Derken müşrikin kellesi miğferiyle beraber yere düştü.

Hazret-i Ali dönüp baktığında amcası Hazret-i Hamza (r.a.) yı iki kılıçla çarpışıyor gördü.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve selem), Eshabını, böyle yiğitçe çarpışıyor gördükçe;

-“Onlar, Allah-u Teâlâ’nın yeryüzündeki arslanlarıdır.” Buyurarak onları takdir ediyordu.

Allah-u Teâlâ Peygamberimiz (s.a.v.) e yardım için MELEKLERİ DE SAVAŞA GÖNDERDİ. Melekler her vuruşta bir müşriki öldürdüler.

Eshab-i Kiram (r.anhüm) daha kılıcını vurmadan müşriklerin kellesi yere düşüyordu. Ebû Cehil’de öldürüldü. Müşrikler bozguna uğradılar. Mekke’ye doğru kaçmaya başladışlar.

Eshab-i Kiram (r.anhüm) dan 14 kişi şehid oldu. Hazret-i Hamza (r.a.), Bedir’de Fevkalade kahramanlık gösterdi. Bedir savaşı, peygamber efendimizin zaferiyle neticelendi.

Devam Edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Hamza Bin Abdülmuttalib (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Hamza bin Abdülmuttalib (Radiyallah-u anhu)- 6” için 1 Yorum

  1. Hamza bin Abdülmuttalip (Radiyallah-u anhu)- 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Tüsteri (Radiyallah-u anhu)- 6 « Hamza bin Abdülmuttalip (Radiyallah-u anhu)- 4 Hamza bin Abdülmuttalip (Radiyallah-u anhu)- 6 [...]

Yorum Yapın