Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 6

20 Temmuz 2009 Pazartesi

Âişe (r.anha) nın yaptırdığı mescidim dıştan görünüşü (Ten’im)

Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 6

Resulullah (s.a.v.) bir gün evinde üzüntülü oturuyordu. Ömer-ül Faruk hazretleri (r.a.) geldi. Resulullah, (Sallallahu aleyhi ve selem) onun ne düşündüğünü sordu.

Ömer (r.a.);

-“Ya Resulullah! İyi bilirim ki, munafıklar yalan söyliyorlar.Allahü Teâlâ, senin üzerine sinek kondurmuyor. Bir mırdar yere konup da, sonra senin üstünü kirletmesin diye muhafaza ediyor. Seni az bir pislikten salkıyan Allah, pisliklerin en kötüsünden elbet saklar.” Dedi.

Hazret-i Ömer (r.a.) nın bu sözü Resulullah (s.a.v.) hoşuna gitti. Mübarek yüzü güldü. Sonra Hazret-i Osman (r.a.) ı çağırdı. Ona da sordu.

Hazret-i Osman (r.a.);

-“Bu sözü munafıkların yaydığından ve yalan olduğundan şüphem yoktur. Hepsi iftiradır. Allah-u Teâlâ senin gölgeni yere düşürmüyor. Mübarek gölgenin bile pis bir yere düşürmesini, yahut habis bir kişinin, o gölgeye basmasını önlüyor. Mübarek evine pislik sokmasını hoş görür mü?” dedi.

Bu sözden de resulullah (s.a.v.) ın kalbı ferahlandı.

Sonra Hazret-i Ali (r.a.) yi çağırdı.

Hazret-i Ali (r.a.) da

-“Bu sözler yalandır, iftiradır, Munafıkların uydur masıdır. Sizinle namaz kılıyorduk. Siz namaz içinde iken mübarek na’lininizi çıkradınız. Size uyarak bizde çıkardı. (-“Na’lininizi niçin çıkardınız.”) dediniz. –“Siz uymak için.” Dedik. Siz de;(-“Cebrail aleyhis selam geldi. Na’lininde necaset bulaşığı olduğunu haber verdi. Onun için çıkardım.”) buyurnmuştunuz. Namaz içinde bile vahiy ederek seni pislikten koruyan Allah-u Teâla, mübarek zevcelerinize böyle pislik yapılmasına izin verir mi? Böyle bir şey olsaydı, bunu da hemen haber verirdi. Mübarek kalbin üzülmesin. Allah-u Teâlâ vahiy edip, mübarek zevcenizin pâk olduğunu elbette siz bildirir.” dedi.

Bu söz de, Resulullah (s.a.v.) ı sevindirdi. Hemen Hazreti Ebû Bekri Sıddık (r.a.) in evine teşrif buyurdu.

Hazret-i Aişe (r.anha) diyor ki;

-“O gün durmadan ağlıyordum. Ensardan bir hanım gelmiş o da ağlıyordu. Annem ve babam yanımda oturuyorlardı. Ansizin Resulullah (s.a.v.) gelip selam verdi. Yanımda oturdu. O zamandan beri yanıma hiç gelmemişti. Bir ay geçmişti. Hiç vahiy inmemişti. Resululah (s.a.v.) oturunca, Allah-u Teâlâ’ya hamdü sena eyledi. Şahadet kelimesini okudu Bana dönüp;

-“Ey Aişe, senin için bana söyle söylediler. Eğer sen dedikleri gibi değilsen Allah-u nTeâlâ, yakından senin doğru olduğunu bildirir. Eğer bir günah hasıl oldu ise, tevbe istiğfar eyle! Allah-u Teâlâ, günahına tövbe endelerin tevbesini kabul eder. Buyurdu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allahu Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Hazret-i Aişe-i Sıdık radiyallah-u anha’nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin… Amin…

Fuad Yusufoğlu

“Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 6” için 1 Yorum

  1. Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (26) İmanın dereceleri…2… « Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 4 Hazret-i Aişe-i Sıddıka (Radiyallah-u anha) – 6 [...]

Yorum Yapın