Kutlu doğum – 4

29 Haziran 2008 Pazar

Girnavas (cin tepesi)Nusaybin

 

Kutlu doğum – 4

Amina (r.a.) Hatun Veheb’in kızıdır. Veheb Abdi Menaf’ın oğludur. O da Zühre’nin oğludur. Zühre Kilab oğludur. O da Mürre’nin oğludur. Onun annesi Resülullah (Salallahü aleyhi vesselem) e nisbet ile Kilab’a ulaşır. Kilab, Kussey oğludur. Amine (r.a.) annesi berra’dır. Kilab’ın annesi Umeyme’dir. Onun validesi Debbe’dir. Onun validesi Atike’dir. Onun validesi Leyla binti avf’dır.

Abdullah (r.a.) tan Adnana kadar yirmi bir kişidir. Bu nesebde asla ihtilaf yoktur. Lakin Adnan’dan Adem (a.s.) a kadar öncelik ve sonralık bakımından az çok ihtilaf vardır.

Bütün alimler ittifak ettiler ki; İsmail (a.s.), İbrahim (a.s.), Nuh (a.s.), İdris (a.s.), ve şit Aleyhisselam o hazretin ECDADIR. Meşhur olan neseb-i şerif ise şöyledir:

Muhammed (a.s.) bin Abdullah, bin Abdulmuttalib, bin Hişam, bin Abdi Menaf, bin Kusey, bin KİLAB, bin Murre, binKa’b, bin Liva, bin Galib, bin Fıhr, bin Malik, bin Nadr, bin Kinane, bin Hüzeyme, bin İLYAS, Bin Müdar, bin Nüzar, bin Da’ad, bin Adnan, bin Edyen, bin Aded, bin Hemise, bin Nebt, bin Haml, bin Kaydar, bin İsmail, bin İbrahim, Bin Taruh, bin Argus, bin Eşru, bin Falig, bin Salih, bin Amir, bin Arfanşend, bin Sam, bin , Nuh, bin Lemek, bin Metüşlah, bin Ehnuh, bin Bürd, bin İyar, bin Mehlal, bin Kaynan, bin Enuş, bin Şit, bin Adem (Aleyhisselam)

Hak Teala hazretleri (c.c.) Adem (a.s.) inen SUHUFTA Hazret-i Seyyid-i Kainat ve server-i mevcudat Muhammed Mustafa (Sallallahu aleyhi vesellem)i medh ve sena eylemiştir.

Hak Teala (c.c.) buyuruyor ki;

-“Cemal ve ikram sahibi benim,Yeryüzünde belli olan harem ve Mekke ve Mescidi haramdan mukim olanlar benim akrabam ve komşumdur. Onu ziyaret edenler misafirlerimdir. Bu ev benim evimdir. Ben evimi yer gök ehlinin ziyaretleriyle süslerim. Dünyanın dört bucağından insanları saçları ve sakalları toz olmuş, yalın ayak başı kabak, kefenleri omuzlarında buraya getiririm. Bunlar kahmecnun gibi dağlarda koşarak ve gözlerinden yaşlar dökerek benim evime gelirler. İsteklerine kavuşmak için (Lebbeyk vahdehu la şerike leke lebbeyk) diyerek tekbir sedasını göklere, tesbih avazını asumana ulaştırırlar. Ey adem oğlu her kim bu haneyi ziyaretle müşerref olursa muhakkak beni ziyaretle şereflenmiş olur.Ve benim ihsan soframla ni’metlenmiş olur.”

-”O kimseyi kendi kerametimle mükerrem eylerim. Ve kendi ulemem katında yetiştiririm. Sonra seçilmişlerden saf kalbli, yumuşak huylu , cismi kerim, ismi İbrahim olan bir kimseyi, bu evin suretinin imareti ve şerefinin yükselmesi için gönderirim. Zemem çeşmesini ve harem-i şerifin hududunu ona izhar ederim ve ziyaretin şart ve edabını ona talim ederim. Sonra bu evin hizmetçiliğine seçilmişlerden ve o kavmin reislerinden bir taife tayın ederim. Bunlar bu evin tamirinde ve ta’ziminde asla kusur etmezler.”

Sonra himaye ve hizmet sırası Evlad-i Adem (a.s.) Muhammed (Sallallahu aleyhi vesselem) isminde yüzü güzel, derecesi yüksek , mahlukların en kiymetlisi olan bir büyük Peygambere gelir ki; bu kutsal evin muhafazası o peygambere (a.s.) ve onun himmeti, Ümmetine münasıb olur. O evin kiymeti onlar ile yerine gelir ve bu imaretini kiyamete kadar üzerlerine vacib bilirler.

-“O SEÇİLMİŞ PEYGAMBER , AHIR ZAMAN PEYGAMBERİ OLUP, ONDAN SONRA PEYGAMBER GELMİYECEKTİR..”

Devam edecek….

Mearicun nübüvve (Altiparmak)

Allah (c.c.) bizleri ve sizleri Resulullah (Aleyhisselatu-vesselam) Hürmeti için Cehennem ateşinde koruyup; Cennetinde İSKAN eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Kutlu doğum – 4” için 6 Yorum

 1. sami oruç diyor ki:

  3/4/2007 – kuran hatmi
  Yazan: sami oruç
  fuat amca ben bu hafta 4, cüzü okuyacak mıyım ? tabloda benim 3, cüz gözüküyor ben o cüzü geçen hafta okumuştum . bana perşembeden önce cevap verebilirmisin ?
  AYRICA ! ! !

  Bizim hastanede kullandığımız bilgisayarlarının İNTERNET bağlantısını kestiler bu sebeple sadece sizlerin blog larınızı fırsat buldukça İNTERNET CAFE lerden takip edeceğim. tatsız bir gelişme ama sonuçta RESMİ bir kurum olduğu için ELMAHKUM .
  yinede gösterdiğiniz ilgi ve sabırdan dolayı sonsuz teşekkürler ve sizlere çalışmalarınızda başarılar
  tüm bana sevgisini ve ilgisini eksik eteyen blog kardeşlerime sevgilerimi iletiver
  ALLAH HEPSİNDEN RAZI OLSUN
  TÜM KARDEŞLERİMİN BLOGLARINI TAKİP ETMEYE ÇALIŞACAĞIM
  ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN
  samioruc43@hotmail.com
  05424632393

 2. sivist diyor ki:

  3/4/2007 – SELAMÜN ALEYKÜM
  Yazan: sivist
  Hayırlı sabahlar efendim önenli olan bunların hiç yaşanmamasıydı artık hiç bi önemi yok…
  Sağlıcakla kalın ,Allah’a (c.c)emanet olun .
  Yazınız gene çok mükemmel ellerinize yüreğinize sağlık

 3. ruhlargemisi diyor ki:

  3/4/2007 – hayırlı sabahlar
  Yazan: ruhlargemisi
  Rabbim hepimizi sevgili Peygamber Efendimize cennetinde komşu eylesin
  Sevgi ve muhabbetle kalınız

 4. hisari diyor ki:

  3/4/2007 – esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühu değerli kardeşim
  Yazan: hisari
  ya ilahi bizlerede ahir zaman peygamberine verdiğin cömertlikten ihsan et allahım sevgili habibin muhammed as güzel ahlakı tamamlamak için görevlendirildiler zatınızdan ya rahim cömertlik edep ve haya idi bunlar rabbim bu fakir kullarına da bu hasletlerden ihsan eyle ne olur allahım senin herşeye gücün yeter allahım sevgili habibin ahmed ingüzel ahlakı ile ahlaklandır bizlerisenini kuranın ve sevgilin mahmudun yolundan ayırma bizleri rabbimonu sevdiğin gibi bizleride sev allahım ümmeti muhammedi sev rabbim günahlarımızı avfeyle ne olur bizleri kovma ddergahı izzetinden şeytanı kovduğun gibi rabbimbizleri kibire ve bilmişlik çukuruna düşürme ne olur sevdiğin habibin Muhammed Mustafanın(sav) ashabı güzinin ehlibeytinin yoluna ilet rabbim senin herşeye gücün yeter amin

 5. nezaketbolat1 diyor ki:

  3/4/2007 – slm
  Yazan: nezaketbolat1
  Gönül nağmelerinizle yine beni mest ettiniz üstadım.. uzun zamandır yoktum özlemişim…..

 6. saubjk1903 diyor ki:

  3/4/2007 – BİR YARDIMDA SİZ YAPARMISINIZ.?
  Yazan: saubjk1903
  SAKARYA ÜNİVERSİTESİNDEN — KAZA GEÇİRİP HASTANEDE REHİN KALAN SEMA İÇİN YARDIM ÇAĞRISIDIR

  http://saubjk1903.blogcu.com/2477409/

Yorum Yapın