Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 26

13 Kasım 2009 Cuma

Resulullah Sallallahu aleyhi ve sellem’ın koyun güttüğü bölge

Muhammed (Aleyhis selam)- 26

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) in gençliği sırasında, Araplar koyu bir cahiliyet devri yaşamakta olup, aralarında puta tapmak, içki, kumar, zina, faiz ve daha bir çok ÇİRKİN İŞLER yaygınlaşmıştı.

Muhammed Aleyhis selam onların bu bozuk hallerinden son derece nefret eder, her kötülüklerinden daima uzak dururdu. Bütün Mekke halkı O’nun bu halini bilirler ve hayret ederlerdi.

Putlardan şiddetle nefret ettiği için asla yanlarına yaklaşmazdı. O zaman Kureyş müşrikleri her senenin belli bir gününde toplanırlardı, “Buvâne” adlı bir putun yanında kurbanlar kesip, merasim yapmak âdetleriydi.

Yine böyle bir günde Peygamberimiz (s.a.v.) in halaları O’nu da götürmek için zorladılar. Gitmekten şiddetle kaçınmasına rağmen halaları büyük bir ısrarla tutup götürdüler.

Fakat putun yanına vardıklarında Muhammed Aleyhis selam’ın, birden bire ortadan kayıbolduğunu gördüler. Sonra O’nu benzi sararmış bir hal bulup;

-“Sana ne oldu?” dediklerinde,

Muhammed Aleyhis selam;

-“Bana bir fenalık gelmesinden korkuyorum.” Dedi.

Onlar da;

-“Allah sana kötülük eriştirmez, sende çok iyi hasletler ve meziyetler var. Söyle bakalım sen ne gördün?” dediler.

Bunun üzerine Muhammed Aleyhis selam şöyle cevap verdi;

-“Ben bu putun yanına yaklaştığım zaman, uzun boylu ve beyazlar giyinmiş biri peyda oldu, Bana; (-“Ya Muhammed! Geri çekil, sakın o puta el sürme!” diye haykırdı.

Bu vakadan sonra da ASLA putların yanına yaklaşmadı ve diğer kötülüklerden de daima uzak durdu. Putlar için kesilen kurbanların etlerinden hiç yemedi.

Çocukluğunda ve gençliğinde kendine ait koyunları Ciyâd dağında ve civarında güderdi. Böylece geçimini sağlardı. BİR TARAFTAN DA ÇOK BOZULMUŞ OLAN CEMİYETTEN BU MUNASEBETLE DE UZAK DURURDU.

Bir defasında Eshab-i Kiram’a;

-“Koyun gütmeyen hiçbir Peygamber yoktur.” Buyurmuştu.

Eshab-i Kiram (r.anhüm);

-“Ya Resulallah sen de güttün mü?)” dediklerinde

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve Sellem);

-“Evet ben de güttüm.” Buyurdu.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 26” için 1 Yorum

  1. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 25 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] bin Harise (Radiyallah-u anhu)-3 « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 24 Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 26 [...]

Yorum Yapın