Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 86

17 Aralık 2009 Perşembe

DSC_0686 Fuad Yusufoğlu  Ravda-i Mutahhara (Sallallahu aleyhi ve sellem)

Ravda-i Mutahhara (Sallallahu aleyhi ve sellem)

Muhammed (Aleyhis selam)- 86

Hilye-i Seâdet-5

Resulullah (s.a.v.) Kur’an-i kerim’de geçen isimlerinden biri de Kur’an-i kerim’in kalbi olan “Yasin” suresindeki “Yasin” kelimesidir.

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) ı sevmek, bütün Müslümanlara farz-ı ayndır. O server’in sevgisi bir gönüle yerleşirse, İslamiyeti yaşamak, imanın ve İslam’ın tadına doyulmaz zevkine ermek, çok kolay olur.

Bu sevgi, iki cihanın efendisine tam uymaya sebep olur. Bu sevgi ile Allah-u Teâlâ’nın habibine ikram ettiği sonsuz ve tarife sığmaz nimetlere ve bereketlere kavuşmakla şereflenilir.

Küçük, büyük her müslümanı doğrudan doğruya Resulullah (s.a.v.) ın sevgisine götüren ehl-i sünnet âlimleri ve kitabları bu bereketlerin senetleridir.

Muhammed Aleyhis selam’ın Yüksek ahlakı;

Allah-u Teâlâ, sevgili peygamberi (s.a.v.) ne verdiği iyilikleri, ihsanları sayarak, O’nun mübarek kalbini okşarken, kendisine güzel huylar verdiğini de saymakta;

-“Sen güzel huylu olarak yaratıldın” buyurmaktadır.

İkrime (r.a.) buyuruyor ki;

-“Abdullah ibn-i Abbas (r.a.) den işittim; Bu ayet-i kerimedeki (Huluk-ı azim) yani güzel huylar, Kur’an-i kerim’in bildirdiği ahlaktır.”Ayet-i kerime’de; -“Sen huluk-i azim üzeresin.”

Buyuruldu.

-“Halbuki azim demek, Allah-u teâlâ ile sır, gizli şeyleri bulunmak, insanlar ile de güzel huylu olmak demektir. Çok kimselerin İslam dinine girmesine, Resulullah (s.a.v.) ın güzel ahlakı sebep oldu.”

Sözleri gayet tatlı olup gönülleri alır, ruhları cezb ederdi. Aklı o kadar çokdu ki, Arabistan yarımadasında, sert, inadcı insanlar arasında gelip, çok güzel idare ederek ve cefalarına sabrederek, onları yumuşaklığa ve ita’ate getirdi.

Çoğu dinlerini bırakıp Müslüman oldu ve din-i İslam yolunda babalarına ve oğullarına karşı harb etdi. Onun uğrunda mallarını, yurtlarını feda edip, kanlarını akıtdı.

Halbuki, böyle şeylere alışık değildiler. Güzel huyu yumuşaklığı, afvı, sabrı, ihsanı, ikramı, o kadar çokdu ki, herkesi hayran bırakırdı. Görenler ve işitenler seve seve Müslüman olurdu. Hiçbir haraketinde, hiçbir işinde, hiçbir sözünde, hiçbir zaman, hiçbir çirkinlik, hiçbir kusur görülmemiştir.

Kendisi için kimseye gücenmediği halde, din düşmanlarına, din’e dil ve el uzatanlara karşı sert ve şiddetli idi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 86” için 1 Yorum

  1. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 85 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] (c.c.) ın rahmeti « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 84 Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 86 [...]

Yorum Yapın