Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 87

18 Aralık 2009 Cuma

DSC05291 Fuad Yusufoğlu Huneyn vadisi (Seylül Kebir ile Sadr adlı vadiyi birleştiren 5 km uzunluğundaki vadi)

Seylül Kebir ile Sadr vadiyi birleştiran Huneyn vadisi

Muhammed (Aleyhis selam)- 87

Hilye-i Seâdet- 6

Muhammed Aleyhis selam’ın bin mu’cizesi göründü, dost düşman herkes de bunu söyledi. Bu kadar mu’cizelerin en kıymetlisi, edebli olması ve güzel huyları idi.

Ebû Said-i Hudri hazretleri (r.a.) buyurdu ki;

-“Resulullah (s.a.v.), hayvana ot verirdi. Deveyi bağlardı. Evini süpürürdü. Koyunun sütünü sağardı. Ayakkabısının söküğünü dikerdi. Çamaşırını yamardı. Hizmetçisi ile birlikte yerdi. Hizmetçisi el değirmeni çekerken yorulunca ona yardım ederdi. Pazardan öte-beri alıp, torba içinde eve getirirdi. Fakirle, zenginle, büyükle, küçükle karşılaşınca önce selam verirdi. Bunlara musafaha etmek için, mübarek elini önce uzatırdı.”

-“Köleyi, efendiyi, beyi, siyahı ve beyazı bir tutardı. Her kim olursa olsun, çağırılan yere giderdi. Önüne konulan şeyi, az olsa da, hafif aşağı görmezdi. Akşamdan sabaha ve sabahdan akşama yemek bırakmazdı. Güzel huylu idi. İyilik etmesini sever idi. Herkesle iyi geçinirdi. Güler yüzlü, tatlı sözlü idi.”

-“Söylerken gülmezdi. Üzüntülü görünürdü. Fakat, çatık kaşlı değildi. Aşağı gönüllü idi. Fakat, alçak tabiatlı değildi. Heybetli idi. Yani saygı ve korku hasıl ederdi. Fakat kaba değildi. Nazik idi. Cömert idi. Fakat ısraf etmez, faydasız yere bir şey vermezdi. Herkese acır idi. Mübarek başı hep önüne eğik idi. Kimseden bir şey beklemezdi. Saadet, huzur isteyen, Onun gibi olmalıdır.”

Enes bin Mâlik (r.a.) buyuruyor ki;

-“Resulullah (s.a.v.) a on sene hizmetçilik ettim. Bana bir kere “üf” demedi. Şunu niçin böyle yaptın, bunu niçin yapmadın buyurmadı.”

Yine “Mesabih” de Enes bin Mâlik (r.a.) diyor ki;

-“Resulullah (s.a.v.) insanların en güzel huylusu idi. Beni birgün, bir yere gönderdi. ‘Vallahi gitmem’ dedim. Fakat, gidecektim. Emrini yapmak için dışarı çıktım. Çocıuklar sokakta oynuyordu. Onların yanından geçerken arkama baktım. Resulullah (s.a.v.) arkamdan geliyordu.”

Mübarek yüzü gülüyordu;

-“Ya Enes dediğim yere gittin mi?” buyurdu.

Ben;

-“Evet gidiyorum Ya Resulullah (s.a.v.)” dedim.

Ebû Hüreyre (r.a.) diyor ki;

-“Bir gazâda, kafirlerin yok olması için duâ buyurmasını söyledik.”

Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem);

-“Ben, la’net etmek için, insanların azap çekmesi için gönderilmedim. Ben herkese iyilik etmek için, gönderildim.” Buyurdu.

Allah-u Teâlâ Endiye suresinin yüzyedinci ayetinde;

-“Seni, âlemlere rahmet, iyilik için gönderdik.” Buyuruyor.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri son Peygamber olan Habibi Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ın şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 87” için 3 Yorum

 1. nurislam diyor ki:

  Selam aleykum hocam amelıyattan sonra hamdolsun toparlanmaya başladım yavaş yavaş. Şu an istanbuldayım öğretmenlik stajımı yapıyorum.İnşallah sene sonunda kpss sınavından iyi puan alıp atanmak istiyorum. Kuran cüzlerimi okuyorsunuz Allah razı olsun. ben bu haftaki cüzden itibaren yine son 10 sayfaları okumaya başlıyorum. Yani 19. cüzün son 10 sayfasını bu hafta okuyacağım ve inşallah devam edeceğim. dualarınızı beklıyorum selam ve dua ile

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Nurislam;
  Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Allah bizlere ve sizlere sıhhat ve afiyet ihsan eylesin. Amin.
  Allah seni derslerinden de muvaffak eylesin. Amin.
  Tamam kurban inşaallah senin dediğin şekilde inşaallah devam edececim.
  Sen yeter ki Derslerini çalış İnşaallah başarılı olursun. İnşaallah
  Yüce Rabbim senin gönlüne göre versin. Amin.
  Dularını beklerim.
  Sevgilerimle…

 3. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 86 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Habeşi (Radiyallah-u anh)- 10 « Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 85 Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 87 [...]

Yorum Yapın