Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh)- 2

23 Haziran 2008 Pazartesi

DSC_3917 Fuad Yusufoğlu Muhammed Muta' hazretleri (k.s.) Tel İrfan'da

Muhammed Muta’ el-Haznevi hazretleri (k.s.) Tel İrfan’da

Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh)- 2

Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) rahat ve kolay bir hayat yaşadı. Bol nimet ve ihsan edilen İlahi armağanlar içinde yetişti.

Muhterem pederleri O’nun İslam’i bir terbiye ile yetişmesine özel bir önem verdi. Daha erken yaşlardayken O’nun ahlakını süslemek için uykusuz kaldı.

Fakat O’nun için mal ya da mülk gibi hiçbir şey biriktirmiyordu. Okuma yazmayı öğrenmiş ve önceki alimlerin adeti olduğu üzere küçüklüğünden itibaren Kur’an-i Kerim’i öğretmiştir.

İlmi yönü;

Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) Ondan sonra anne babasının himaye kanatları altında ilimle meşgül olmaya başladı. Faziletli bir anne’nin şefkatı ve büyük bir mürebbi olan bir babanın sevgisi ile büyüdü.

İkisi de O’nu teşvik ettiler ve kendisinin de bilgiye olan eğilimi ve Edebi ilgileriyle onu en güzel yöne yönlendirdiler. Maharet ve beceri sahibi oluncaya kadar ilimleri tahsil etti.

Öyle ki;

kendisine lazım olan bütün öğrenim araçlarını ve vesilelerini elde etti. Kendisi için uzmanlık alanlarında müderrisler tayin edildi. O da zamanının en seçkin âlimlerinden olan pek çok âlimin elinde ilim tahsiliyle meşgül oldu.

İlim, irfan ve marifet pınarlarından kana kana içti. Öğrenimini Haznevi şer’i ilimler Enstitüsü’nde tamamladı. İçinde daha fazla ilim taleb etme isteği ve kazandıklarından daha fazlasına bir iştiyak duyduğunda Beyrut Ünüversitesi Davet Fakültesi’ndeki Yüksek öğrenimine devam etti. Oradan üstün bir başarı ve parlak bir dereceyle mezun oldu.

Nitekim denir ki;

-“Daha gençliğinin baharındayken liderliğe kavuştu.”
-“Muhakkak ki gençler geleceğin liderleridir.”

Sağını solunu ayırdığından ve doğru ile yanlış ayıredebildiği andan şimdiye kadar hâlâ marifet ve ilim elde etme yolunda daim, ilmin ince meselelerini gizli oldukları yerden çıkarma konusunda hassas, kamil ve hayırlı zatların hallerini araştırmaya ve bütün zamanlarda ağızlarda övgüsünün büyüklüğü konuşulan bir âlim, hatırasının resmi bütün mekanlarda O’nu görenlerin gözünden gitmeyen bir Salih, gecelerin O’nun gibiyle değer kazanmadığı bir Veli ve o’nun mükemmelliğini ve üstünlüğünü duyduğu esnada belağatının bütün duyguları titrettiği bir edib gibi Gönül Ehli ve ebrar’dan olan Salih kimselerin hallerinin menakıbını tesbite düşkündür.

Ömrünün ilk zamanlarında, muhterem Pederinin sohbetlerinde bulunduğu yıllardan ilk gençlik, yetişkinlik dönemine ve “Emanet’in yükünü” omuzlarını güçlendirdiği zamanlara kadar genel kültürünü geliştirmeye çabaladı.

Böylece kendisi İlahi yardım ve lütüflarla bilginin çeşitli güzellikleriyle süsledi. Bununla birlikte muhterem pederi olan Muhammed el haznevi hazretleri (r.a.) nin hayati tecrübelrinden ve muhterem pederlerinin O’nun kültürel birikimi ve ufku açılsın diye beraberinde onları ziyerete götürdüğü, O’nun Salihler ve âlimlerle olan dostluklarından istifade etti.

Devam edecek….

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ el Haznevi hazretleri (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh)- 2” için 5 Yorum

 1. Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh); | Allahın veli kulları diyor ki:

  [...] Devam edecek…. [...]

 2. şemse kösen diyor ki:

  allah size güç kuvvet versinki sizde bize yardımcı olasınız rabbım bilir sizi ne sevdiğimi ğalık yardımcımız olsun

 3. Süleyman diyor ki:

  Allah razı olsun fuad kardeş hamd olsun şeyhimizin müridiyiz

 4. SAİME kayaoğlu diyor ki:

  ben 50 yaşındayım çok şükür hamdolsun oruçumu tutuyor namazımı kılıyorum 2 kezde canım babam annemle beraber umreye götürdü allahım nasip etti mekkeyi medineyi ziyaret ettim peygamberimin huzurunda ALLAH a ibadet ettim ya resullullahımın şefaatına nail et annemim babamı çocuklarımı tüm müslüman kardeşlerimi ve beni diye dualar ettim allahım ne büyük huzur allahım nasip ettiğin için canım peygamberimin ayak bastığı yerlere medineyi münevveriyeye mekkeyi mutaharaya yüzümü sürüp dua etmeyi nasip ettin allahım şükür olsun hamd olsun sana büyük rabbim günümüze dönersek ben bu güne kadar tarikatlardan uzak durdum taki oğlum MUHAMMET MUTA

  gurubuna giresiye kadar ALLAH hım nur akıyor yüzünden

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Saime Kayaoğlu;
  Allah bizleri ve sizleri kendi yolunda yürümeyi nasib eylesin. Amin.
  Evet… Doğru söyliyorsunuz Malesef sahta şeyhler ve sahta tariklar bu zamanda çoğaldığı için insanlar ister istemez onlardan uzak durur. Ama bir tarik varki dünyaya nam salmış bu da Nakşibendi tarikatıdır.
  Bu zamanda Nakşibendi haznevi tarikatı daha çok önem arz etmeye başladı çünkü çürükler su yüzüne çıkınca da hakikat meydana geldi.
  Sevgili canım kardeşim sana bir şeyi Allah için söyliyeyim mi? İnan ki Allah’tan bunu kalbimin sımsıcak yerinden söyliyorum Bugün yeryüzünde çok değerli tarikatlar olduğu gibi çok değerli murşidler de vardır buna da iman edenlerdenim ve de kimseyi d küçümsemiyorum ama ve lakin ne varki bu tarikatlar ve murşidler arasında Muhammed muta’ hazretleri (r.a.) nin başını yürüttüğü Nakşibendi Haznevi tarikatı gibi bir dergah yok gibidir.
  Dile kolay bu tam 100 yılı aşkın dır başta Lah-i Hazna hazretleri ve Haznevi Murşidleri Muha Bu kadar zamandır insanların ıslahi için çalışılıyor.
  Yüce Rabbim Muhammed Muta’ hazretleri (r.a.) ni saygideğer dedeleri Olan İzzeddin el-Haznevi hazretleri ile muhterem babaları Muhammed El-Haznevi hazretleri (radiyallah-u anhüm) ün yolunda gitmeyi nasıb eylesin Amin.
  Sen de Allah a şükür et ki senin oğlun Bu dergaha dahil olmuş. Bu da bir büyük nimetle olmakla barebaer büyük bir şereftir.
  Allah bizleri de Bu dergaha hakikı olarak katılan ve sadatlar tarafından kabul edilen muridlerden eylesin. Amin.

Yorum Yapın