Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh)- 7

23 Haziran 2008 Pazartesi

DSC_3433 Fuad Yusufoğlu Muhammed Muta' (k.s.) 1 Tel İrfan'da

Muhammed Muta’ el-Haznevi (k.s.) Tel İrfan’da

Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh)- 7

Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin nitelikleri;

Allah-u Teâlâ kendisini mütebessim, güzel yüzlü ve narin yapılı yaratmıştır. Din konusundaki son derece titizliğine (vera) ve hassasiyetine rağmen ne kötü söz söyler ne de gıybet eder. Ne katı kalpli ve kaba, ne de asık yüzlü ve çatık kaşlı ve ne de kaba yapılıdır. Aksine sevecen, mütebessim, kaynaşan ve kendisine kaynaşılan biridir. Adımlarını yavaşça; ne uzun ne de kısa atar.

Ahlaki nitelikleri;

Kendisi dinde orta yol sahibi, titizlikte (vera) ise hassastır. Allah’tan duyduğu muazzam korku kendisni Allah’ın kullarına zarar vermekten ve onları incitmekten men eder. Allah Teâlâ’nın haklarına zarar vermekten ve onları incitmekten men eder. Allah-u Teâlâ’nın haklarında şöyle buyurduğu kimselerden biridir;

-“Rahman’ın (has) kulları o kimselerdir ki; Yeryüzü’nde tevazu ile yürürler. Kendini bilmezler onlara laf attığında (onları incitmeden) ‘Selam!’ derler (geçip giderler). Ve yine onlar, gecelerini Rablarına secde ederek ve kıyamda durarak geçirirler. Ve yine onlarşöyle derler; -“Ey Rabbimiz! Cehennem azabını üzerimizden sav! Doğrusu onun azabı gelip geçici değil süreklidir!”

Tarikattaki yolculuğu;

Kendisi Terbiye edici İmâm, Islah eden bir davetçi, başarılı bir Muallimdir. Allah-u Teâlâ’ya davet, vaaz, irşad ve Allah kullarını doğru Yol’a sevketme konusunda canlı bir örnektir.

İnsanlara nasihat eder ve onlara dinlerinin inceliklerini öğretir. Onlara Allah’ın onlardan istediklerini ve istemediklerini gösterir.

Sözleriyle ve davranışlarıyla, hatta ve hatta mübarek yüzü ve gülümsemesiyle bile, muhiplerinin ve müridlerinin arasında tam bir eşitlik kurma konusunda son derece hassastır.

Öyle ki;

Kendisiyle beraber olan ve onunla oturan herkes onun kendisini başka herkesten daha çok sevdiğine can-u gönülden inanır. İşte bu yüzden kendisni herkes sevmekte ve kendilerini ona adamaktadırlar.

İdare ve terbiye etmedeki bilgeliği;

İnsanları idare ve onların işlerini düzenleme konusunda metodlarının üzerinde döndüğü eksen, onların ahlak ve adaplarına uygun olan şeylere, İslam’i prensiplere, değerlere ve yüce ideallere tam olarak bağlılık ve İslam’ın ruhunu ve Selef-i Salih (r.anhüm) in Yolunu korumaktır.

O’na göre bir tarikatın şeyhi;

Dine çağıran bir da’vetçi olmasının yanı sıra aynı zamanda Müslümanların bir önderi ve örnek alınan ve o’na göre nakış yapılan bir numunedir. Şeyhlik bir makam, ya da bir liderlik ya da tevesül için bir vesile ve kırıntı toplamak için bir torba değildir.

Devam edecek….

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ el Haznevi hazretleri (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh)- 7” için 9 Yorum

 1. Muhammed Muta’ hazretleri (Radiyallah-u anh)- 6 | Allahın veli kulları diyor ki:

  [...] Devam edecek…. [...]

 2. zuhal genç diyor ki:

  benim bu tarikate girmem müm künmüdür acaba ne olur ben muta hazretlerini mgörmek istiyorum

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Tasavvuf’a girmek herkese serbesttir..
  Sadece (Alllah hepimize kısmet eylesin) tevbe -i nasuh etmek ve bir daha günah işlememeğe söz vermektir..yanı tasavvuf veya tarikat a girmek Allah’a söz bvermektir Tabiki mubarek bir zatın vesilesiyle olunca daha makbul olur…
  Onun için Ebul Hasan Harkanı hazretleri (k.s.) nın hayatını okumakta yarar vardır diyorum ya işte yine linkini veriyorum…

  http://www.fuadyusufoglu.com/ebu%E2%80%99l-hasen-i-harkani-radiyallah-u-anhu-3/

  Allah bizleri ve sizleri bu mübarek zatın hurmetine günahlarımız aff eylesin… Amin..
  Duakarını beklerim…
  Sevgiyle kalın…

 4. Muaz diyor ki:

  Slm canlar

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Muaz;

  Allah senden de razı olsun… Zaten benim de daualara ihtiyacım çook.

  Allah bizleri ve sizleri Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin yüzü suyu hurmetine günahlarımızı aff eylesin.. Amin…

  Sevgiyle kalın… Duayla kalın…

 6. verkanslı diyor ki:

  slm aleykum resullulah ın buyurduğu gibi ALLAH ın öyle kulları vardırki ALLAH tan bir şey istediği zaman ALLAH yok demez…seyh muta hz. onlardan biri ona varıp ta onun söylediklerine teslim olan kurtuluşa erer

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Ve aleykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü;
  Sevgili kardeşim Verkanslı;
  Evet Allah’ın sevgili veli kulları vardır Ve de Elhamdulillah çokturlar Allah bizleri ve sizleri bu veli kullar hürmetine günahlarımızı afv eylesin… Amin..
  Evet…Çok doğru söyledin…
  Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) Çok çok değerli, Musibetlere karşı çok çok sabırlı Bir Allah’ım sevgili veli kulu…Elhamdulillah ki Bizler bu zat’a bağlandık ve de bu zatları (Şah-i Hazne, Muhammed Ma’sum-i Sani, Allaaddin el haznevi, İzzeddin El haznevi, Muhammed el haznevi ile son olarak da Muhammed Muta’ hazretleri (RİDVANILLAHİ ALEYHİM ECMAİN) tanıdık (VELEVKİ DAHA ONLARA HAKİKİ MURİD OLAMAIŞ İSEM DE) Bu zatlar’ın bereketiyle Allah-u Teâlâ bizleri kazalardan ve belalardan muhafaza ediyor.
  İzzeddin El haznevi hazretleri (k.s.) nın çok önemli bir duâları vardı ve hemen hemen herkese bu duâyla duaâ ediyordu.
  Hayra! Allah bizlere SAHİH AKIL ihsan eylesin.. Amin..
  Evet…
  İşte bu İzzeddin el haznevi hazretleri (k.s.) nın duasıyla ve onun yaptığı bu duâ bereketiyle Allah bizlere ve sizlere SAHİH AKIL ihsan eylesin… Amin..
  çÜNKÜ BU DU ÇOK ÇOK MÜHİMDİR dİKKAT EDERSEN HEMEN HEMEN HERKES BEN AKILLIYIM DİYOR VE ONA BAKARSAN HİÇ AKILSIZ İNSAN YOK Ama Sahih akıllılar çok azdır. Çünkü Sahih akıllı olsalarda Muhammed Muta’ hazretlerine (k.s.) sadakatla bağlanırlardı.
  Bu yorumu hem sana hemde siteme gele müslümanlar için ilave ediyorum.
  İnanki mubalağasız bu satırlaraı yazıyorum…İnanki Şayet Şah-i Hazne hazretleri (k.s.) ve onların yerine tahta oturan mübarek mürşidler gibi büyük zatlar hemen hemen yok gibidirler (Ha yanlış anlaşılmasın Dünyada çok çok değerli veli kullar vardır. Ama inanki bu evde gördüklerim gibi veli kullar gibi değil… Çünkü ben bu ailede tam 45- 47 sene geçirdim (Ve de Şah-i Hazne nin mübarek halifelerinin hemen hemen hepsinden haberdarım ve bizzat onlardan bazıları ile tanışma şerefine nail oldum ve bu mübarek halifeler’in söyledikleri söz şudur Bu evde (Şşah-i hazne ile oğulları) yetişen veli kullar gibi hemen hemen dünyada veli kullar yoktur.)
  Bunlardan BİRİ DE Şah-i hazne halifelerinde ve ilk halifeleri olan Haci Hüseyin-i Kiniki hazretleri (k.s.) dir Molla Abdülhakim hazretleri (k.s.), Molla İbrahim-i Girisiver hazretleri (k.s.) ile Molla Abdurrazak-i Kızıltepe hazretleri (k.s.) dirler
  Bu zatların beyanlarına göre Bu aile’nin Dünyada bir başka benmzeri olmayan bir ailedir Çümkü Yüce Allah kendi keremiyle bu aileye ihsan nazarıyla nazar etmiş
  Yüce Rabbimiz bizleri ve sizleri bu mübarek zatlar hürmetine günahlarımızı af eylesin V SAHİH İMANLA bu dünyada göçmeyi nasib eylesin .Amin
  Sevgiyle kalın…

 8. seyhimin muridi diyor ki:

  Şüphesiz büyük zattir şey muhammed muta el haznevi.

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Allah bizleri ve sizleri ğavsel azem Muhammed muta hazretleri (k.s.) nin şefaatına Nail eylesin Amin

Yorum Yapın