Nusaybin bir başkent miydi? 4

21 Haziran 2008 Cumartesi

dsc08332-girnavas-koprusu.JPG

Girnavas köprüsü

dsc08274-girnavas-koprusu.JPG

Girnavas Köprüsü

Nusaybin cinleri diye meşhur olan cinler; Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) Tâif’den Mekke’ye döndüğü sırada Mekke’ye varmadan Nahle adındeki bir yerde bir müddet istirah ettiler.

İşte bu sırada Nusaybin cinleri Peygamber efendimizin okuduğu kur’anı kerimi dinlediler. Buna acayıp kaldılar. sonra da Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ile konuşmuşlar Peygamber efendimiz (s.a.v.) e gelip iman etmişler ve kendi kavimlerine imanlı bir vaziyette dönmüşler.

Kurtubi Tefsirine göre: İbni Abbas (r.a.) Rivayet edildiğine göre:

-“Peygamber efendimiz (s.a.v.) Taif dönüşü seferinde Mekke’ye yakın Nahle denilen bir vadide Gece namaz kılmıştır. İşte orada Peygamber Efendimiz (a.s.v.) gelen ve iman eden cinler Nusaybin Cinleridirler.

Başka rivayetlerde de;

Bu sırada Resulullah (s.a.v.) Taif dönüşünde Nahle denilen yerde Namaz’a durmuştu.

Nusaybin cinlerinden bir grup oradan geçerken Peygamber efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) in okuduğu Kur’an ayetlerini duydular ve durup dinlediler. Sonra bu Nusaybin cinleri Peygamber efendimiz (s.a.v.) ile görüşüp Müslüman oldular.

Muhammed Aleyhis selam, onlara;

-“Kavminize varınca benim imana davetimi onlara da söyleyin, onları iman’a davet edin.” Buyurdu.

O Nusaybin cinleri Kavimlerine gidip bunu bildirince, işiten cinniler Hepsi iman ettiler. Bu husus Kur’an-i Kerim’de ‘Cin Sûresi’nde bildirilmektedir.

Yine Elmalı Hamdı Yazır efendi (r.a.) Kur’an-i Kerim’in Ahkaf suresi 29 ayeti kerimesinde Nusaybin cinleri hakkında şöyle rivayet’te bulunuyor.

Nusaybin halkından 9 cin nahle vadisine gittiler. Bunlardan fulan ve fulan ve fulan ve’l-Erdavanyan el-Ahkab kavimlerine uyarıcı olarak geldiler.

Dahhak (r.a.) in İbn-i Abbas (r.a.) tan rivayetine göre,

İlk gönderilen nefer Nasibin halkından idi. Nasibin Yemen’de bir yöredir. Bura cinleri, cinlerin ileri gelenleri ve büyükleridir. İblis onları Tihame ve Yemen bölgelerine göndermişti.

Onlar vadi üzere Nahle vadisine gelmişlerdi. Nahle, vadiden iki gecelik mesafededir. Orada Peygamber efendimiz (s.a.v.) i Sabah namazını kılarken buldular. Kur’an okurken işitiler

Diğer bir rivayete göre de Resulullah (s.a.v.) i dinleyen cinler Şeysaban’dan idiler.

Yine Elmalılı Hamdı Yazır efendi hazretleri (r.a.) nin tefsirinde şöyle söyliyor;

Kur’an-i Kerimde Cin suresinde adları geçen cinlerden başka Ahkaf suresi 46/29 ayetinde geçen cinlerin dokuz kişi olduğunu söyliyor.

Merhum Tefsir âlimi Elmalılı Hamdı Yazır efendi bu sueredeki cinlerin Diyarbekir tarafındaki Nusaybin cinlerinden olduklarını yazıyor. Ayriyeten daha detaylı bilgi veriyor;

Nusaybin (Nasibin) Cinleri hakkında Bu tefsirde şöyle bir rivayet de vardır; Bu cinlerin Ninova’lı de denilmiştir.

Devam edecek…

Fuad Yusufoğlu

“Nusaybin bir başkent miydi? 4” için 25 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/11/2006 – SELAMÜN ALEYKÜM AMCA’CIĞIM…
  Yazan: bahargunesi
  Rabbimin rahmeti ,şefkati ve bereketi sizin ve sevdikleriniz ile birlikte tüm ümmeti Muhammad (s.a.v.) in üzerinden eksilmesin inşaallah diyorum ve tüm güzel ve değerli yorumlarınız için cenab-ı mevlam razı olsun hakkınızı helal ediniz lütfen…
  Alimler diyor ki..”Allahü teâlâ islam düşmanlarına azap etmekte niye acele etmiyor diye merak ediliyor. Buraya bir karınca gelse ve bize kafa tutsa biz onu muhatap kabul eder miyiz? Kainata kıyasla derya yanında damla bile olmayan bu dünyada, yine dünyaya kıyasla deryada damla olmayan insanı da Allahü teâlâ muhatap kabul etmiyor. Namaz hariç… Kul Allahü ekber deyip de namaza durduğunda Allahü teâlâ onu muhatap kabul ediyor.
  Saygıdeğer amca’cığım tüm yürekten diliyorum cenab-ı mevlam seni ve biz acizane kullarınıda muhatap aldığı kullarından ayırd etmesin inşaallah..
  ALLAH C.C. YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN,SELAM VE DUA İLE

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/11/2006 – SELAM..BU YORUMU OKUYAN HER ARKADAŞIMDAN RİCAM
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgiliş NESLİNUR78 yeğenime :…sana yorum yazmak istiyorum ,ama sayfana girip de yorum yazamıyorum… SADECE ARKADAŞLARIM VASİTESİYLE BUNU HABER VERMEK İÇİN BİR KAÇ SATIR KARALADIM..
  Sevgiyle kalın..

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/11/2006 – merhabalar
  Yazan: 01hediyemin
  sevgılı fuad amcam bızı merak ettıgın için cok saollll ama sanaa maıl attımm ıkı üç defa ama gelmedı galıba
  emının durumu cok ıyıı allaha şükür bel problemı mınımum derecede allaha şükürr ıyılıestı merak etme askerıyede de suan rahat yazıcı oldu allahın ızınıyle
  bende gecen hafta yanına gıttımm çok ıyı allahıma şükürler olsunnn kıı
  merakın için cok saollll fuad amcammm allah senden razı olsunnn
  aıleye hurmet ve sevgılerımlerle
  01hediyEMİN

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/11/2006 – ..
  Yazan: ilkayoguzhan
  hayırlı günler fuad amca
  Allah razı olsun verdiğin bilgiler için..
  cüzlerimizi de Allah kabul etsin inşaallah..
  Allah’a emanet olun.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/11/2006 – selamun aleykum
  Yazan: mamet21
  amcacığm iyiyim şükür umarım ki siz de iyisiniz.benim haftaya sınavlarım başlıyor üniversite sınavları bana dua eder misiniz ALLAH ve RESULU şimdiden razı olsun

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/11/2006 – selâm
  Yazan: kiremit
  Fuad amca istediğiniz değişikliği yaptım ama bence arkadaşlarla görüşerek sonraki hatim duası için perşembeyi cumaya bağlayan geceleri tercih etmeniz daha iyi olur.
  çünkü bu durumda cumayı cumartesiye bağlayan geceyi tespit etmiş bulunuyorsunuz.
  bir de neslinur78in bloğuna giremediğinizi yazmışsınız.
  bu adresi internet adres çubuğuna kopyalayın girersiniz:
  http://www.blogcu.com/neslinur78

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  /11/2006 – selamun aleykum
  Yazan: neslinursema1
  Sevgili amcacigim, umarim iyisinizdir ailecek. Tahmininde dogrusun cok yogunum bu aralar kusurma bakma ben yinede ara sira sayfani ziyaret ediyorum yorumsuz. Dua persembeye alinmis gordum, persembe aksam calisiyorum duaya katilamayabilirim ama duayi kacirsamda cuzleri aksatmiyorum, aksamlari okuyorum Allah kabul etsin, sanada sevabini kat kat versin Amin diyorum. Allah ( c.c. ) sizleride butun kaza ve belalardan korusun. Selam ve dua ile, Allaha emanet olun

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/11/2006 – talia’dan msj
  Yazan: talia
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim öncelikle.Bloğuma yapmış olduğunuz yorum da bir yiğeninize yaptığım yorumu beğendiğinizi ve onun üzerine bloğumu ziyaret ettiğinizi yazmışsınız.Acaba kimin bloğunda ki yorumdu sizin ilginizi çeken merak ettim açıkcası.Sevgiler..
  talia&tibet

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – S.a.
  Yazan: Arapsaci
  Fuad amca ziyaretiniz icin tesekkür ederim güzel dualariniz icinde.
  Hatim duasi düzenlediginiz icinde Allah sizden vede okuyan bütün arkadaslardan razi olsun Allah kabul etsin insallah.
  Ayrica bana yazmis oldugunuz la ilgili birsey eklemek istiyorum benim Nergizcankul ablama yazdigim atasözü aynen söyleydi :
  Her başarılı erkeğin arkasında, onunla gurur
  duyan bir karısı ve bu işe şaşakalmış bir kayınvalidesi
  vardır. Brooks Hays :))
  Kayinvalidenizle anlasmaniz cok güzel ,böylede olmali degilmi zaten.
  Su kisacik dünyada alip veremedigimiz ne olabilirki olmamalida o da bir Anne degilmi .
  Ben kayinvalideleri kötüleme amacli eklememistim hosuma gittigi icin ekledim.
  Hem bende kayinvalidemi cok severim 17 yillik evliyim ve birgün sözlerimiz karsilasmamistir Allah ondan razi olsun o da bir gün bile olsun beni kiracak bir davranista bulunmadi neden yalan söyleyim su an kendi yok ama Yukarda Allah var .
  Bence insanlar bir birine saygiyle vede anlayisla karsilik verirse asla huzursuzluk olmaz diye düsünüyorum.hem ha benim annem babam , ha esimin ailesi onlar bizim bas tacimiz .
  Tekrar güzel dualariniz icin AMin… diyorum ve allah sizden razi olsun

  Güzel Allahima emanet olun insallah

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – Gunaydin
  Yazan: NESLINUR78
  Guzel bir gun dilerim

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – :))
  Yazan: amozonik
  merhaba efendim..Nasılsınız..
  bloğunuz dini konularda insanları aydıtlatmayı kendine misyon edinmiş gibi görünüyor..Ben de arada gelip yazıları okuyorum..Benim fikrim toplumdaki bazı yanlışları düzeltmek adına sizden bir isteğim olacak izin verirseniz..Aydınlanması gerek bu insanların yani dinini doğru yaşamassı gerek ..Yazıda cin sözünü görünce aklıma büyü geldi,kendini cinli ilan edenler geldi..Kuran ‘da büyü var diye kendini büyü çözüyor olarak adlandırıp insanların inançlarını sömüren üfürükçüler hakkında bir yazı yazarsanız şöyle açık açık sevinirim..
  Büyü nedir,hangi manada kullanılıyor Kuran’da…
  büyü demek size yapılır veye yapıldı gidin çözdürün anlamındamıdır?Bunun kitapta yeri varmıdır?
  Cinler insanlara musallat olurmu..
  gelecekten habeer verdirirmi?
  Kitabımızdan yola çıkarak fikirlerinizi almak istiyorum..
  Vereceğiniz fikirlerin faydası olacağına inanıyorum..
  belki yazdınız ben kaçırdım..
  öyle ise kusuruma bakmayın…
  biz bu üfürükçülere ne gözle bakacağız?Gitmelimi ,gitmemelimi insanlar?Bu yazıyı yayınlaması gereken en uygun kişinin siz olduğunu düşündüm…
  bilgileriniz için teşekkürler…
  saygılar…

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – .
  Yazan: onaoyledemezler
  Teşekkürler iyi dilekleriniz için :9

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – talia’dan msj
  Yazan: talia
  Bugüne kadar o kadar yorum aldım ama içlerinden en güzellerinden biri de size aitti.Çok içten yazılmıştı çünki ALLAH sizden de hepimizden de razı olsun.Benim yorumuma nerde rastladığınızı hatırlmamış ve bunun için afola demişsiniz.Olur mu hiç öyle şey ne demek affetmek hatırlmayabilirsiniz çok doğal.bir de bloğunuz da cüz dağıtıldığını gördüm.Ben de çok iyi olmasa da çok ağır da okuyor olsam okuyabiliyorum Kuran.Yanlışlarımızı affetsin Allah inşallah.Ben de okumak isterim fakat cüz olarak değil de okuyabileceğim sureler var bir kaç tane onları okusam olur mu diycektim.Beni bilgilendirirseniz sevinirim.Sevgiler…
  talia&tibet

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – :)
  Yazan: isimsiz
  şimdi Fuad bey size sorularım hakkında kötü düşünmemenizi daha önce de söylemiştim.Ancak hakkınızda yok değil yani..Ben bir müslümanım ve akıllı olmaya çalışıyorum dinimizi öyle bir hale getirdiler ki hurafelerle insanların gözünü açmak lazım..Size sorumun cevabını Kuran’dan istemem de o yüzden..Bazı arkadaşlar gidiyor bunlara paraları sayıp geliyorlar..Ben şunu anladım yorumdan büyü çözülür ama parasız yani büyü yapılıyor ve çözülüyor ama para alınmayacak..doğrumu anladım..Kuran’da bunun geçtiği aye varmı hangi sure bana iletirseniz ben okuyayım…Çözüldüğüne ilişkin..Tekrar söyliim art niyetim yoktur…Olsaydı farklı üsluplar kullanıyor insanlar ben ayıplıyorum…
  Müslüman olmasaydımda yine dini öğretmeye çalışmanıza saygı duyardım…
  saygılar…
  bu değilmidir zaten dinimizin özü insana saygı ,her canlıya sevgi…
  saygılar…

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – s.a
  Yazan: tugbatugba
  ne güzel bir blog heryer gül kokuyor sanki !!

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – Esselamun aleyküm hocam
  Yazan: nurislam
  Memleketiniz çok hoş gerçekten nasip olur bigün gezmek inşallah.
  Hocam bu arada tarihi yanlış yazmışsınız 10 kasım perşembe diye cuma olacaktı.Allaha emanet olun.Hatim günlerimiz cuma akşamı mı olacak artık.dualarınızı esirgemeyin sınavlar başladı çok yoğunum bu 2 hafta hayırlısıyla bir atlatırsam daha sık görüşürüz inşallah.

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – …
  Yazan: mevsimmsizz
  Blogumda beni yalnız bırakmadığınız ve burada verdiğiniz bilgilerden ötürü Allah sizden razı olsun ve herşey gönlünüzce olsun…

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – a.selam kardesim
  Yazan: dingorevlileri
  nusaybin
  evet cok merak etmisimdir
  ALLAH CC ömür verirse ziyaret etmek istiyorum
  tarihi bakimdan cok deger veriyorum eski kaynaklarda dahi ismi geciyor
  ALLAHA EMANET OL MÜBAREK

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – :)
  Yazan: amozon
  peki Fuad Bey bende size teşekkür ettim..Ben ne yapaym böyle çok incelerim herşeyi ki yanılmamak için sorup öğrenmeye çalışıyorum..Meraklı işte ..Yine gelir sorarım ben..Ben daha fazla sormayayım bugünlük bu kadar yeter..Ama işte birşey geldi aklıma hadisleri okurken güvenilir kaynaklar hangileridir..Uydurmalarda var nasıl ayırt edeceğiz..Siz artık bunları yazarsınız ara ara bizde okuruz..Mesela BUHARİ güvenilir bir kaynakmıdır hadis konusunda?Ama şimdi cevap vermesenizde olur bu önemli şahsiyetlerini ,islam bilginlerini ve yaptıkları işleri ,tıpta,astrolojide,coğrafyada vs..yazarsanız ben kendi adıma zevkle okurum…
  ben size saygılar sunuyorum..Onca yazıp cevapladığınız için de teşekkür ediyorum…

 20. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  7/11/2006 – :)
  Yazan: isimsiz
  okudum ben Veda Hutbesi’ni…
  siz helal edin hakkınızı çünkü bayağı yordum sizi..
  teşekkür ederim..
  Ama peygamberimizin dediğini dinleyen olmamış ve 10 yıl içinde birbirlerine girmişler…
  kendi aralarında anlaşamayıncada olan olmuş.herkes ayrı birşey söylüyor..İnsanlar şaşırmış…Biliyorum diyenlerin birbirleri ile çelişmeleri sonucunda insanlar neye inanacağını şaşırdı ve ateistler çoğaldı…
  doğruları anlatmak gerek..
  saygılar…

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  8/11/2006 – sa
  Yazan: neslinursema3
  Sevgili amcacigim cok iyi dusunmussunuz persembeyi cumaya baglayan gece dualarin okunmasini birde galiba yorumumu yanlis okudun ben yogun oldugumu belirtmistim yorgun degil ben kolay kolay yorulmam bunun icin duzeltme yaptim sende yorulma diye tamam:)) gorusmek uzere Allaha emanet olun

 22. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/9/2007 – SELAM
  Yazan: MUHAMMED MUSAB
  BEN NUSAYBİNE GİTMEK İSTİYORUM ORDA OTEL VARMIDIR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TŞKLER

 23. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/9/2007 – Selam…MUHAMMED MUSAB Kardeşim…Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım kardeşim… Sayfanı bulamadım Onun için Kendi sayfama yorum yaziyorum…Elbette Nusaybinde Otel ve oteller vardır… Elimizden ne gelirse SANA yardımcı oLACAĞIZ… Bundan inşaallah şübhen olmasın..
  Seni ve senin gibi değerli insanları Her zaman Nusaybinimize bekliyoruz…HAKIKATTEN Görülmeye değerdir…
  Sevgiyle kalın..DUAYLA KALIN…

 24. Nusaybin Bir başkentmiydi? 3 | Nusaybin hakkında diyor ki:

  [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Nusaybin Bir başkent miydi? 2 Nuasaybin bir başkent miydi? 4 [...]

 25. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 53 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] O Nusaybin cinleri Kavimlerine gidip bunu bildirince, işiten cinniler Hepsi iman ettiler. Bu husus Kur’an-i Kerim’de ‘Cin Sûresi’nde’ bildirilmektedir. [...]

Yorum Yapın