Nusaybin Bir başkentmiydi? 3

21 Haziran 2008 Cumartesi

Girnavas (Cin tepesi )

Girnavas (Cin tepesi)

Nusaybin’in eski bir mahallesi

Nusaybin’in Hudud dikenli teller ve mayınlar kurulmadan önceki halı

1320 yılında Nusaybin’e gelen Arap Coğrafyacısı İbn-i Batuta (Allah ondan razı olsun) Seyahatnamesınde:

-“Büyük bölümünde kalıntıların bulunduğu geniş ve verimli bir ovada bulunan orta büyüklükte eski bir kent olarak tanımladığı Nusaybin Hakkında şunları yazmıştır.”

-“Akarsuları bulunan geniş bir ovada bulunmaktadır. Bakımlı bostanları, düzgün korulukları, meyveleri vardır. Burada elde edilen Gülsuyunun gerek koku, gerek nefaset bakımından benzeri yoktur.”

-“Bir nehir, şehri bilezik gibi çevirir. Bu ırmak; civarındaki dağlarda bulunan bir kaynaktan çıkar; Kanallara ayrılarak bostanları sular. Kanallarden biri şehir içine girerek bahçeleri, evleri dolaşır. Camı avlusundan geçerek iki havuza akar. Havuzlardan biri avlunun ortasında, öteki ise doğu kapısındadır. Şehirde bir hastane, iki medrese ve değirmenler vardır.”

-“Halkı dindar, doğru sözlü, emanete hiyanet etmeyen kimselerdir.”

İbni Batuta (Arap çoğrafyacısı)

Doğu Bilgini Katib Çelebi (Allah ondan razı olsun) 17. yüzyılda Bölgeye yaptığı gezi ile ilgili yazılarında Nusaybin için şunları yazmıştır.

-”Nusaybin livası Diyarbakır eyaletine bağlıdır. Bu kasaba Eski diyari Rabia’nın merkezidir. Kuzeyinde büyük bir dağ vardır. Bu dağdan inen Hürmüz ırmağı Nusaybin yakınlarından geçer.”

-”Nusaybin bağ ve bostanlarıyle ünlüdür. Kırk binin üstünde bostanı olduğu bilinir. Beyaz gül yörenin simgesidir. Nereye gidersenız Beyaz gül’le karşılaşırsınız. Kırmızı gül’le hiç rastlanmaz yada pek seyrek rastlanır. Yörenin çok korkunç ve öldürücü Akrebi vardır.”

Bir başka yazarın da

-“Nusaybin’in önünde geceleri mehtap, gündüz sabah ve akşam zamanları kayıkla gezilen göl olduğu anlaşılır. Bu gölün Nusaybin’le Kamışlı arasındeki vadide olduğu bugünkü durumundan anlaşılıyor.”

Nusaybin Bağdat köprüsüyle meşhur bir köprüye sahiptir. bağdat’tan İstanbul’a giden kervanlar Nusaybin ilçesindeki bu meşhur köprüden geçerlerdi.

Şimdi bu köprü hala mevcuttur. Bağdat köprüsü Suriye sınırıyle bitişik olduğu kullanılması askeriye tarafından yasaklanmış. Ben küçüklüğümde bu köprü üzerinden çok geçtim. Köyleri şehre bağlayan tek köprüydü. Şimdi ise nehrin üzerinden başka köprüler inşa edildiğinde, Eski Bağdat köprüsünü sınırla bitişik olduğu için yalnız askeriye tarafından kulanılıyor..

Bağdat köprüsü Şu an bir kısmı tahrip olmakla beraber, yine de Resteore edilirse Türistik amaçlı olarak kulanılabilir. Bu arada Şahane bir tarihi eser de korunmuş olur.

Başta dediğim gibi Nusaybin tarihi bakımından çok zengin ve tarihi şirin bir ilçedir. Maalesef ne millet ne de Devlet sahip çıkılmadığı için, tarihi eserler tamamen tahrip oluyor.

Cinlerle Meşhur Girnavas (Cin tepesi) vardır. Zaten yukarlda de zikr edildiği üzere 1982-1991 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları ışığında Prof. Dr. Hayati Erkanal  Başkanlığımda Huri – Mitannı merkezi olduğu anlaşılmış, buranın Mitannı ‘lerin Başkentı (waşugannı veya waşukanı) olabileceği düşüncesi ağırlık kazanmıştır..

Devam edecek ….

Fuad Yusufoğlu

“Nusaybin Bir başkentmiydi? 3” için 26 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Yazan: H2SO4
  bilirim ben nusaybini sınırlarida coook iyi hemde :)

  her vaktiniz hayr olsun cumaniz mübarek olsun

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – günaydın
  Yazan: sengidince

  ve dahi hayırlı cumalar hocam inşallah iyisiniz dualrımdasınız sakın unutulduğunuzu sanmayın
  maşallah kentiniz hakkında ne çok şey biliyorsunuz bunları biryerden toplayıpmı yazıyorsunuz yoksa sizin aklınızda olan bilgilermi.

  babamı hatırlattınız bana hiç okul yüzü görmemiş bir insandı babam
  ” ben adaçal üniversitesini bitirdim” derdi adaçal köyümüzde bir tepe
  ama aynı sizin gibiydi herşeyden bilgisi olurdu
  bir yere gitsek şehirler arası babamın yanına oturmak çok hoşuma giderdi
  çünki yol boyunca geçtiğimiz şehirler hakkında bilgiler verirdi bana
  anlatırdı hiç canım sıkılmazdı.
  off özledim babamı yaa .

  efendim selamlarınızı ilettim sahiplerine uneshanın durumu malum çok yoruyorlar
  uneshanımı dinlensin biraz iyi olduğunu bildiğimiz sürece görünmesede olur buralarda.

  cerenimo74 o bana bile uğramaz netle pek meşgul değildir devamlı değişik kurslara giderek onlarla vakit geçirir şimdiki kursuda bitmek üzere yakında bi uğrar merak etmeyiniz onuda.

  eveeet gelelim selma arkadaşıma onunda çok selamı var size

  o çok yoğun çalışan biri netle hiç uğraşmaz o yüzden blog felan açmaz
  sadece hatimlere katılmak sevap almak istiyor “yaptığın iyi şeylerde her zaman yanındayım zaten kötü bişey yapmazsın” diyor bana.
  yalnız çok küçük bir ricası var ve benimde aynı ricam geçerli hem çalışıp hem ev işleri ve hemde okullar açıldı akşam daha yoğun oluyoruz
  bize haftada bir cüz verin emi eğer okuyan kişi az olursa 10 günde yada 15 günde olsun bir hatim şimdilik bu bir öneri ya da rica
  siz ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz…

  sevgilerimle
  ess…

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – s.a.
  Yazan: zahara
  hayırlı cumalar olsun…

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – s.a
  Yazan: sevgidamlalari
  Naılsınız değerli amcacım..Ziyaretleriniz için çok teşekkür ederim Allah razı olsun..
  amcam bu aralar sizi ziyarete gelemiyorum ablamın düğünü var onun buruk telaşı içerisindeyiz…
  inş.hayırlısıyla bu telaşeler bitince ziyaretinize daha sık gelicem..
  Dualar eder..Dualarınızı beklerim..Hayırlı Cuma-lar Allah a emanet olun..

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – s.a.
  Yazan: SILAYAR
  Hayırlı cumalar..
  En güzel dualar üzerinize olsun..

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – sa
  Yazan: neslinursema1
  Hayirli cumalar amcacigim, gercekten uzuldum hep sanssizliklar ust uste gelmis ama kismet diyelim. InsaAllah gorusuruz birgun hem adasimi canli gormek cam’la da olsa guzel olurdu. Yazinin devamini bekliyorum cok guzel yerler okudukcada sabirsizlaniyorum gormek icin, bitiriyorsun bu yazilarla bizi yani:) Aile efradina saygi ve selamlarimi sunarim gorusmek uzere Allaha emanet olun.

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – selam…
  Yazan: sevgipenceresi
  Hayırlı cumalar dilerim.Allah’a emanet olunuz.Selam ve du ile..

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – s.a.
  Yazan: birLahza
  De ki: “Sizin kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya, o mutlaka size ulaşacaktır. Sonra gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah’a döndürüleceksiniz de, o size yapmakta olduklarınızı haber verecektir.” Cum’a/8

  Cumanız mübarek olsun Fuad amca
  selam ve dua ile…

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – SELAM VE DUA İLE
  Yazan: rindiseyda
  kıymetli fuad amcam nasılsınız çoktandır görüşemiyoruz.aile fertleri nasıllar.ellerinden öperim.ziyaretiniz esirgemezseniz sevinirim.rindinin annesi.

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/11/2006 – Cumanız mubarek olsun .
  Yazan: igra
  Nasılsın fuad amca ailenizin ve sizin ellerinizden öpüyorum RABBİM yar ve yardımcınız olsun.Amin.

 11. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/11/2006 – RÜYA YORUMU HAKKINDA..
  Yazan: bahargunesi
  SELAMÜN ALEYKÜM SAYGIDEĞER FUAD AMCACIĞIM,RABBİM SİZDEN RAZI ,YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN,SELAM VE DUA İLE
  YARADANIN İZİN VERDİĞİ MÜDDETÇE SAYGI VE HÜRMETLERİMLE…
  BİR GARİBAN KIZCAĞIZINIZ OLAN BAHARGÜNEŞİ….

 12. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/11/2006 – SELAM…SEVGİLİ GÜZEL YEĞENİM..RU’YAN HAYIRLI OLSUN
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…Yorumunu okudum vede çok memnun oldum …RU’YAN ÇOK ÇOK HAYIRLI OLSUN.. …Ru’ay güzel bir şey sana meille bildireceğim…Ru’yan güzel ve hayırlı olduğu için silme ihtiyacını duymadım ama istersen silerim… benim meilim …fuadyusufoglu@hotmail.com
  Ailene selam ve saygılarımı sunarım..Allah(c.c.) sizleri ve ailenızı muhafeze eylesin…SANA GREKLİ BİLGİLERİ MEİLİN GELDİKTEN SONRA BİLDİRECEĞİM…
  SEVGİYLE KALIN…

 13. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/11/2006 – SELAMÜN ALEYKÜM AMCA’CIĞIM…
  Yazan: bahargunesi
  SAYGIDEĞER FUAD AMCA’CIĞIM.
  EVVELA RABBİMİN RAHMETİ VE BEREKETİ SİZİN VE TÜM SEVDİKLERİNİZİN ÜZERİNDEN EKSİLMEMESİ DİLEĞİ İLE SAYGILARIMI SUNMAK İSTİYORUM..
  SİZE YAZMIŞ OLDUĞUM YORUMA GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ ALAKA DOLAYISI İLE TEKRAR TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUP ALLAH C.C. RAZI OLSUN DİYORUM.MADEMKİ SİZ YAYINLANMASINDA BİR MAHSUR GÖRMEYİP YAYINLAMAK İSTİYOR İSENİZ BENCEDE O HALDE BİR SAKINCA YOK,HANİ BU TÜR RÜYALAR GÖRÜLDÜĞÜ ZAMAN PEK KİMSE İLE PAYLAŞMAYIN ŞEKLİNDE GENELDE HALK ARASINDA YAYILMIŞ BİR SÖYLENTİ OLDUĞUNDAN DOLAYI YAYINLANIP YAYINLANMASINDA KARARSIZ KALMIŞTIM.DEDİĞİM GİBİ BU BİR SÖYLENTİ DOĞRULUK PAYI HAKKINDA BİR BİLGİM YOK.BİRDE HANİ BAZI OKUYUP DA BİR TAKIM LÜZUMSUZ YORUMLAR YAPABİLECEK KİŞİLERİN BENİ VE SİZİ ÜZMELERİNDEN ÇEKİNDİM AÇIKÇASI.
  NEYSE YİNE ÇOK UZUN OLDU BAĞIŞLAYIN SİZİ BUNALTTIM İSE LÜTFEN HAKKINIZI HELAL EDİNİZ,CENAB-I MEVLAM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN,SELAM VE DUA İLE
  BU ARADA SİZİN MSN ADRESİNİZİ EKLEDİM BENİM ADRESİMİ KABUL BUYURUR İSENİZ SEVİNİRİM -BAHARGUNESİ2@MSN.COM SAYGILARIMLA….

 14. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  4/11/2006 – selamlar..
  Yazan: nurayekin68
  hayırlı akşamlar ağbicim.evet antalyadaki emine bahsettiğiniz arkadaş.bende antalyalıyım.eşimde ikimizde merkezdeniz.antalyanın serik ve manavgat ilçeleri arasında bizim kamp yerimiz vardı.oraya gitmiştik.eminede hemen çok yakındaydı.tel.de konuştuk ve görüştük.sizden iyi olmasınlar kırk yıllık dost gibiydik.gerek eşi gerek çocuklarla çok çabuk kaynaştık.saolsunlar varolsunlar.sağlıcakla kalınız selam ve hürmetler.

 15. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/11/2006 – Rahman’ın Adıyla
  Yazan: benyako
  Ellerinden öperim Fuad amca, yorumun beni çok memnun etti, Allah nasib ederde bir fırsatını bulursam seni ziyarete geleceğim. Yakınlığımızın Ahirettede devam etmesi duası ile siz ve sevdikleriniz Allah’ a emanet olun

 16. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/11/2006 – merhaba,
  Yazan: lotuse
  nasılsınız fuat amca;
  ben ne yazık ki iyiyim diyemiyeceğim, iyi olmaya çalışıyorum sadece…
  çaba ve dualar karşılık bulamıyor belki, belki zamanı var– ama zamanı gelesiye kadar da insan hayatta kalabilirse tabi…

  nusaybin de, her karış toprağımızda, hatta dünya güzel, gezilip görülecek ne çok yer var..

  iyi pazarlar,saygılar.

 17. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/11/2006 – s.a.
  Yazan: SILAYAR
  Hayırlı akşamlar
  Gecenin hayrı üzerinize olsun..
  Mevla dua kapınızı açık bıraksın..
  Candostlarınız daim olsun..

 18. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  5/11/2006 – selâm
  Yazan: kiremit
  Gönderdiğiniz resimler bloğa yüklemek için tamamıyla uygun. değiştirmeme gerek yok. KBları çok küçük. rahatça ekleyebilirsiniz. olazsa siz yazıyı ekleyin sonra ben resimleri hallederim.
  yazılarınızı merakla okuyorum.
  selâmlar…

 19. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  6/11/2006 – Selamun Aleyküm…
  Yazan: yagmurmah
  Fuad Amca bana 3. cüzü mü verdiniz.Bu size verdiğim 7 cüzden ayrı mı yoksa onların içindekilerden mi?
  Selamlarımla…

 20. nurşin diyor ki:

  nusaybin nusaybin çok severim arkadaşlar bana katılın herkes nusaybine gelsin mükemel bir yerdir

 21. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşim.. Nurşin;
  Evet galiba sen de Nusaybin’lisin .. Hakikatten Nusaybin çok güzel bir yerdir ama malesef SAHİBSİZDİR. İşte sen de bu yorumunla Nusaybin’e hizmette bulundun. Bu da güzel bir şeydir. Çünkü İNTERNET ORTAMI DÜNYA’YA AÇILAN BİR PENCEREDİR. Dünya’nın her yerinde gelenler vardır Dolayısıyla bu yorumları okuyanlar da etkilenirler..
  Sevgilerimle…

 22. verilmek iastenmiyo diyor ki:

  nusaybinin küçük olduğuna bakmayın süperdir ve fuad arkadaş nusaybin sahipasiz değildir hiçbir zamanda olmayacak

 23. ahmet nuskentli diyor ki:

  selamün aleyküm.nerde şeho şaraba lar,nerde ammo hayatlar,nerde hayde lozi yeler,nerde ammar pınneler,nerde şevket çubukçular,nerde eskiden kışladan patlayan ramazan topu..nerde nur içinde yatsınlar MELLE HAMDOLAR,daha kimler kimler hocam
  eskilerin deyimiilenş,DEVSSA ŞERAN ROVİ KIRİYE GERA,herkese en derin hümetlerimi arz ediyorum.

 24. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım kardeşimAhmed.

  Evet ÇOK ÇOK DOĞRU..

  Allah HİZMET EDENLERE Rahmet eylesin.

  İnan ki sen eski günlerimizi canlandırdın.

  Teşekkürler.

  Bilhasaa mele Hamdo’yı andığın için tekrar teşekkürler.

  Dualarını beklerim.

  Sevgilerimle..

 25. Nusaybin Bir başkent miydi? 2 | Nusaybin hakkında diyor ki:

  [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Nusaybin bir başkent miydi? Nusaybin Bir başkentmiydi? 3 [...]

 26. Muhammed Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)- 53 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Nusaybin cinleri Kavimlerine gidip bunu bildirince, işiten cinniler Hepsi iman ettiler. Bu husus Kur’an-i [...]

Yorum Yapın