Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 13

13 Ocak 2013 Pazar

Cennet-ül Mualle (Mmekke)

Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 13

-“Yavrum! Gençlikte, nefsin arzuları insanı kapladığı gibi, ilim öğrenilecek, ibadet yapılacak “en kârlı” zaman da gençliktir. Gençlikte şehvetin asabiyetin kapladığı anlarda, dinin bir emrini yerine getirmek, ihtiyarlıkta yapılan aynı ibadetten çok üstün ve kıymetli olur.”

-“Oğlum! Günah yükünün altına girme. Zira o ağırdır ve kaldıramazsın. İyilerin tuttukları yolda yürü git. Dileyen bu bahtiyarlığı bulur. Sen alçak şeytanın kuyruğuna yapışmışsın. İyilere ne vakit erişebileceğini bilmem. Resul-i Ekrem (Sallallahu alayhi ve selem), ancak onun yolundan gidenlere şefâat edecektir.”

-“Ey fakir! Sen hak yolunda “oyun çocuğu” sayılırsın. Büyüklerin eteğini bırakma. Mayası bozuk kimselerle düşüp kalkarsan, izzet ve vekarını kayıbedersin. O halde büyüklerin eteğine yapış. Talabeler, çocuktan daha acizdirler. Hocaları ise muhkem duvar gibidir. Yeni yürüyen çocuk, duvara tutunarak yürür. Sen de yeni yürüyen çocuk gibi âlimlerin muhkem duvarına tutunarak yürü.”

-“Ey insanoğlu! Bugün günahlarından korkar isen, yarın kıyamette bir şeyden korkmazsın”

-“Yâ rabbi! Bize kereminle nazar kıl. Biz kullarından ancak hatâ sâdır olur. Yâ İlahi! Senin rızanla beslendik. Senin ihsan ve lütuflarına alıştık. Yâ Rabbi! Bizi bu dünyada “aziz” kıldın. Öbü dünyada da “aziz” kılmanı senden umarız. “Aziz” eden sensin, “zelil” eden de sensin. Senin “aziz” kıldığın kimse horluk görmez. Yâ İlahi! İzzetin hakkı için beni “zelil” etme ve günahlarımdan dolayı beni utandırma. Başıma benim gibisini musalat etme. Ukûbet çekeceksem, senin elinle olsun. Dünyada en kötü şey, bir insanın kendisi gibi birisinden cefâ çekmesidir.”

İslam âlimleri ansiklopedisi

Kaynaklar;

(Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından alınmıştır)

(1-Nefahat-ül-üns; sahife 681)
(2-Bostan ve gülistan.)
(3-Tam ilmihal Seadet-i Ebediye; sahife- 106-887-1060)
(4-Rehber ansiklopedisi Cilt; 15- Sahife; 17)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri ni’metlere karşı şükür edip tefekkür eden ve onların hikmetlerinden ibret alan kullarından eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 13” için 1 Yorum

  1. Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 12 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] « Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 11 Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Bostan” adlı kitabından kısa bölümler- 13 [...]

Yorum Yapın