Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Gülistan”adlı kitabından kısa bölümler;

11 Ocak 2013 Cuma

Girnavas Mevki-i (Nusaybin)

Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Gülistan” adlı kitabından kısa bölümler;

-“Mihnet, sadece yüce Allah’a mahsustur. O’nun emirlerini yapmak, manevi yakınlığa sebep olur ve şükür edildikçe ni’metlerini bollaştırır. İnsanın çiğerlerine giren her nefes hayatı uzatır, kişiye can verir. Ciğerlerinden çıkan her kirli nefes ise insana ferahlık verir. O halde nefes alıp verme birer ni’mettir. Ni’mete şükür etmek vaciptir. Kimin gücü ve lisanı yetebilir. Hak teâlâ’ya hakkıyla şükr etmeğe, kulun yetebileceği en iyi iş, Allah-u teâlâ’ya karşı olan kusurunu bilip, O’ndan af dilemesidir. O’nun rahmeti her yeri kaplamış, verdiği ni’metler her yere yayılmıştır. Allah-u teâlâ kulunun kusuru dolayısıyla, onun rızkını kesmez.”

-“Ey Kardeş! Bu dünya kimseye kalmaz. Gönlünü, her şeyi yaratan Allah-u Teâlâ’ya bağla. Sana bu kafidir. Dünya mülküne güvenip bel bağlama. Çünkü bu dünyada  senin gibi birçokları yaşamış ve sonunda ölüp gitmiştir. Diyelim ki en sonunda ölüm vardır ve bu can ölüm yolunu tutacaktır. O halde ister taht üzerinde can vermişsin, ister toprak üzerinde ne fark eder.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Kaynaklar;

(Sa’di Şirâzı (r.a.) nın “Gülistan” adlı kitabından alınmıştır)

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri sa’d-i Şirâzi (Radiyallah-u anhu) nın hürmetine günahlarımızı af eylesin. Amin  Verilen ni’metlere karşı şükür edip tefekkür eden ve onların hikmetlerinden ibret alan kullarından eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Gülistan”adlı kitabından kısa bölümler;” için 4 Yorum

 1. Sa’di Şirâzi (Radiyallah-u anhu) nın hayatı- 2 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] (Ebu Hanife)- Radiyallah-u anh- 14 « Sa’di Şirâzi (Radiyallah-u anhu) nın Hayatı; Sa’di Şirâzi (r.a.) nın “Gülistan”adlı kitabından kısa bölümler; [...]

 2. ahmet ökmen diyor ki:

  gu güzel eser leri bizim ile paylaştığınız için müteşekkirz dua ile inş sayın fuad yusufoğlu byy

 3. ahmet ökmen diyor ki:

  fuad yusufoğlu abim eserlerinizden ve kaleme aldığınız o kıymetli yazılarınızdan o güzel istifade edeceyimiz fikirlerinizden sayfalarımda kısım kısım paylaşım yapmaktayım hakkınızı helal etme talebindeyim bilginize arz ederim sayfam ise mürşidimiz huhammed muta haznevi kds ..
  ilgili paylaşım lar içerisinde [adana ilim ve irfan medresesi] tşk sayın abim

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Ahmet Ökmen
  Zaten sitemin en altında bu notanda anlaşılacağı gibi her kim sayfamdan alıntılar alıp orjinaline uyar yayınlarsa hakkım helaldır.
  Şayet sitemin ana sayfasına gelip en altaki nota bakarsan şu ibareyi görürsünüz
  “-sitemizdeki bilgiler bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orijinaline sadık kalmak şartıyla izin almaya gerek kalmadan herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.”
  Maksadımız Karınca kararınca insanlara faydalı olmak. Bu da Şah-ı Hazna ve Mürşidlerin (Radiyallahu ANHÜM)bereketiyle oluyor
  Yüce Rabbim bizleri ve sizleri bu mübarek mürşidlerin izinden ayırmasın. Amin.

Yorum Yapın