Seyyid Tâhâ-yı (Hakkâri) Nehri (Radiyallah-u anhu);

23 Haziran 2008 Pazartesi

DSC06781  Fuad Yusufoğlu Seyyid Tahâ-yı Nehri (r.a.) mübarek türbeleri

Seyyid Tâhâ-yi Nehri Radiyallah-u anhu’nun Mübarek kabirleri

Seyyid Tâhâ-yı (Hakkâri) Nehri (Radiyallah-u anhu);

Osmanlılar zamanında Anadolu’da yaşayan evliyânın en büyüklerinden. İnsanları hakka da’vet eden, onlara doğru yolu gösterip hakiki saâdete kavuşturan ve kendilerine “Silsile-i âliyye” denilen büyük âlim ve velilerin “otuzbirincisidir”

Abdulkdır Geylani hazretleri (r.a.) nin “onbirinci torunudur.” Ya’ni Peygamber efendimiz (s.a.v.) in soyundan olup, seyyid’dir.

Mevlânâ Hâlid-i Bağdadı (r.a.) nın talebelerindendir. Ruh bilgilerinin mütehassısı, Rabbani ilimlerin hazinesidir. Mevlânâ Halid (r.a.) in talebesi olan Seyyid Abdullah’ın kardeşi Molla Ahmed’in oğludur.

Lakabı; Şihabüddin, İmâdüdin ve kutb-ül irşad vel-medâr’dır. Hocası tarafından Şemdinan’da Nehri kasabasında ders vermeye me’mur edildi. Bütün İslâm âlimleri gibi, gecelerini gündüzlerine katarak İslâm’ın güzel ahlakını yaymış, herkesi iyilik yapmağa teşvik eylemiştir. 1269 (M. 1853) senesinde Nehri’de vefat etmiştir.

Seyyid Tâhâ (r.a.), çocukluğundan itibaren büyük bir üstad, vekâr ve heybet sahibi idi. Onu her gören ilerde pek büyük bir zat olacağını söylerdi.

Küçük yaşta Kur’an-i kerim’i hatmetti ve ezberledi. Sonra ilim tahsiline başladı. Süleymaniye, Kerkük, Irak, Erbil, Bağdad gibi ilim merkezlerine giderek şöhretli âlimlerden; tefsir, hadis, fıkıh gibi zahiri ilimleri, zamanın fen ve edebiyat bilgilerini öğrendi.

Seyyid Tâhâ hazretleri (r.a.), daha ilim talebesi iken, birgün Bağdad’a yakın bir yerde, çok küçük bir akarsudan abdest alıyordu.

Arkadaşları;

-“Bu su çok azdır, bununla abdest olmaz.” deyince

Seyyid Tâhâ hazretleri (r.a.);

-“Bu mâ-i câridir, ya’ni akar sudur. Dinimizde bununla abdeste izin vardır. Siz ilim talebesisiniz, bunları bilirsiniz. Sonra bu suda balık bile yaşar.” Buyurdu

Ve elini orada biriken su birikintisine sokup çıkardı. Arkadaşlara uzatarak;

-“Bakın bu suda kocaman balıklar yaşamaktadır.” Deyip elindeki balığı gösterdi.

Bu büyük kerâmeti gören arkadaşları;

-“Bundan sonra sen ne uyaparsan yap, bir daha sana i’tiraz etmiyeceğiz.” Dediler.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri Seyyid Tahâ-yı Nehri (Radiyallah-u anhu) yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin. Amin.

Fuad Yusufoğlu

“Seyyid Tâhâ-yı (Hakkâri) Nehri (Radiyallah-u anhu);” için 7 Yorum

 1. Silsile-i aliyye büyüklerinin isimleri | Allahın veli kulları diyor ki:

  [...] Seyyid Tâhâ-yı (Hakkâri) Nehri (Radiyallah-u anhu); [...]

 2. mehmet arık diyor ki:

  Ben Vanlı fekke muhammedı Vani.Esselemu aleykum,fuad abi..1990 yılında merhum Şeyh İzzeddin el haznevi k.s. hazretlerinden intisablıyım.Adana’da molla abdurrahman’ın yanında bıraz arapça eğitimi gördüm.Şu an van- baskale ilçesinde ikamet ediyorum. Çoktan beridir onlardan habersizim. İlmi bitiremedim nasip olmadı, şu an çalişıyorum . SEYYİD Taha-yı(Hakkari)Nehri(Radiyallah-u anhu)Hazretlerinin mergedine ziyaret ettik, Elhamdulillah.Bize 3 saat uzaklıktadır.Sizde ziyarete gelirseniz şayet, bizlerin misafiri olursanız,çok memnun olurum.Bize dua edin, inşaallah…. İrtibat tlf:…..

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Fakka Muhammed;
  Ve alaykümesselam ve rahmatullahi ve berekatühü
  Öncelikle senin ellerinden doya doya öpmek istiyorum… Çünkü sen Seyyid Taha hazretleri (k.s.) nin memleketinde ikamet ediyorsun. Sizler bizim baştacımızsınız…
  Çünkü bizim şeyhimiz ve mürşidimiz Şeyh İzzeddin hazretleri (k.s.) ve GÜZİDE OĞLU Muhammed el-Haznevi ve şimdi irşad makamında bulunan torunu Muhammed Muta’ hazretleri (k.s.) nin den bunu hep işittik. (Herzaman bunu biz talabelerine söylerlerdi.) Aman ha Bizim sadatlarımızın memleketlerinden veya o memleke yakın olanlara karşı çok çok terbiyeli ve saygılı olunuz onlardan dua taleb ediniz..bunu söyledikleri zaman Serhad’den gelen misafirlere karşı çok çok saygılı olmamaız geldiğini defaatle tembih etmişlerdir…Madenki sizler Seyyid Taha hazretlerinin (k.s.) nin memleketindensiniz benim de sizlere karşı çok saygılı olmam vacip oluyor…
  İnan ki senin yorumuna çok sevindim.. Seyyid Taha hazretleri (k.s.) yakınındaki bir kardeşimle irtibat kurmak ve onlarla dertleşmek beni hakikatten sevindirdi…
  Allah senden ve ailenden razı olsun.. AMİN..
  MAŞAALLAH SEYYİD TAHA HAZRETLERİNİN MARKADINA GİTTİĞİNİZİ SÖYLİYORSUNUZ Ne güzel Allah kabul buyursun Amin.. Aman kardeşim bu fakir ve günahkar kardeşin fuad için de O mübarek zatın markadında dua et..İnşaallah bu mübarek zatın markadında yapılan dualar müstecabtır..
  Bana buraya gelirseniz benim misafirim olun demişsiniz Allah senden ve ailenden ebedden razı olsun… Amin..
  İnşaallah oralara gelirsem inan ki senin misafırin olmak benim için büyük bir şereftir…Çünkü bizler Şah-i Hazne hazretleri (k.s.) nin muridleri olarak Bizim şeyhimize halifeleik veren şeyhi (Hazret k.s.) ve oradaki köylüyü (Nurşin) ve oradaki insanları ve o memleketin insanlarını (Van-Tatvan-Hakkari bitlis vesaire ) çok seviyoruz ve onların yanında oturmayı (ONLAR İZİN VERMEDEN) dahi kerih görürüz… Çünkü bizim şeyhimizin murşidinin memleketinden veya çevresindeki insanlar da bizim için çok çok kıymetlidirler…
  Bu vesile ile de sizler madenki Seyyid Taha hazretlerini memleketinde ikamet ediyorsunuz sizler de bizim için değerlisiniz Çünkü senin de yakından gördüğün gibi Şeyh İzzeddin hazretleri (k.s.) Nurşin’e gittiği zaman Nurşin’e varmadan ayakabılarını çıkarır çıplak ayakabi ile ve elleri bağlı olarak köye çıkar ve Seyda hazretleri (k.s.) nin torunlarından her kim ise yaşlı, genç, çocuk ve Hazret (k.s.) ın ailesinden yaşlı, genç veya çocuk her kime yaklaşırsa ellerini öper ve onların yanında ikibüklüm olurdu…
  Hatta bir defasında ben Telma’ruf’ta idim Şeyh İzzeddin hazretleri teveccüh yapacaktı herkes hazırlanmış onu bekliyordu ama O gün de Seyda hazreteleri (Şeyh Abdurrahman-i Tağı) nin aile efradından bir kişi misafir olarak Tel Ma’ruf’a geldi hemen şeyh İzzeddin hazretleri teveccühü yapmayıp Köy dışına kadar gelerek onu karşıladı ve bütün müridler de aynı şekilde karşıladılar…İnan ki 600 – 700 metrelik bir yeri 2 saata yakın zamanda geldi kalabalık o kadar çoktu…Allah daim etsin.. Amin…
  Yanı Haznevi ailesinin bilenler bilir ama bilmeyenler için bunları söyliyorum gelip Şimdi de Tel irfan’a gelsinler ve hakikatları görsünler edep, ilim, İrfan’ı görsünler.
  Allah senden ve ailenden ebedden razı olsun… Amin…
  Kurban telefonunu aldım Allah seni muhafaza eylesin… Amin..
  Ben de kendi telefonumu vereceğim sen ne zaman ararsan emrindeyim..
  …. gelirseniz bana bu telefondan ulaşabilirsiniz….
  İnşaallah senin yolun buralara da düşer lütfen benim misafirim olma şerefini bana bahşedin. Dualarını beklerim… İnşaallah O mübarek zat olan Seyyid Taha’yi nehri hazretleri (k.s.) nin markadına giderseniz lütfen beni duasız bırakmayın…
  Sevgiyle kalın.. Duayla kalın…

 4. Adem Gökmen diyor ki:

  Rahman ve Rahim Allah adıyla.Hamd alemlerin Rabbına salat ve selam seçtikleri,sevdikleri,sevenlerine olsun.
  Aziz Kardeşlerim;Bu aciz kul Rabbim nasib ederse 3 ayların başlangıcında Hatay/Kırıkhan Bayezidi Bistami Hz.lerinden başlayarak Kars E’bül Hasan Harakani Hz. sonrada Hakkari/Şemdin Seyyid Taha Hz. Bitlis/Hizan Seyyid Sıbgatullah Hz. Bitlis/Nurşin (Güroymak) Abdurrahman Tagi Hz. lerini ziyaret etme niyetindeyim.Yolculuğa tek başıma çıkıp otobüslerle yapacağım.Yalnız Seyyid Taha Hz.lerine nasıl gideceğimi bilemiyorum bana orada yada yakınlarında bu ziyaretimde yol gösterecek yardımcı olabilecek kardeşim varsa yardımlarını diliyorum. Cep telefonum………< <<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>> Hürmet ve muhabbetle.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Gökmen;
  Öncelikle Allah senin bu mubarek seferini Kendi rızası istikametinde kabul buyursun… Amin…
  İnan ki çok çok güzel ve hayırlı bir seferdir…
  Keşke biz Zaten sen güzergahını seçmişsin Allah seni muvafak eylesin.. Amin…
  Seyyid Taha yı Hakkari hazretleri galiba en sonba kalacak… Çünkü Seyyid Abdurrahman-ı Tağı hazretleri Tatvan a bağlı Nurşin kyündedir.. Oradan da Seyyid sebğatullah-ı Ervası hazretleri (k.s.) ne gidersin ve sonra vandanSeyyid Taha-yı Nehri hazreleri (k.s.) ni ziyaret edersin sana inşaallah yardımvcı olacağım İnşaallah senin gibi salih kardeşlerim vardır sana telefonumu da vereyim inşaallah seninle mutabakat sağlarız ..
  Canım kardeşim Lütfen ama lütfen bu mubarek yerleri gezdiğin zaman ve bu mubarek zatların huzurıuna vardığın zaman buy fakir Fuad kardeşini duasız bırakma..
  Zaten bizlersenin gibi kardeşlerimden dua istiyoruz..
  Sevgiyle kalın..
  Duaylakalın…

 6. samet koc diyor ki:

  selamunaleykum

  Simdi bu sitedeki su yazilari ve sohbetleri takip ederken yine icim bir hal oluyor,duygulaniyorum.Demek bu mubarek zatlarin oyle yuksek nurlari varki sohbetlerinin yapildigi alan sanal bile olsa etkiliyor.Uzun zamandir canim cekiyor soyle sakin bir beldede bulunan bir mubarek zatin kabrini goreyim ve orda namaz kilip dua edeyim diye.Bir de orada guzel insanlarin cay’li sohbeti de nasibte olursa Rabbime yakin olmanin,kendimi emniyyette hissetmenin verdigi keyfe degecek yok…

  Lakin hersey nasib meselesi…Icinde bulundugum sartlar gosteriyorki bu is simdilik cok uzak bana.Bilmem daha ne kadar surer,Allah cc bilir.

  Sayet icinizden birileri varsa bir muhteremin ziyaretini yapabilecek,ondan ricam sudur ki; bu aciz,gunahkar,hicbirseyi olmayan fakat emellerini buyuk yapmaya calisan garibandan da bir selam gotursun.Hemi de desin ki ‘gelmek istiyor ama gelemiyor’.Degilmi ki ‘kisi sevdigi ile beraberdir’…Bu acizi de kabul buyursunlar beraberlerine…gunahkar munahkar canim!

  hurmetler

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Samed Koç;

  Evet… Allah evliyaları bunlar Onların himmeti ve bereketi çoktur..

  Allah bizleri ve sizleri Taha-yi Hakkari kadasallahu sirrahü’nın yüzü suyu hürmetine günahlarımızı aff eylesin… Amin…

  Bu zatin halifelerinden en gözdesi olan Seyyid Sabğatullah-i Arvasi hazretleri (kadasallahu sirrehü) nın Benim mürşidim olan Şah-i Hazneyi kendi, halifesi olan Seyda-i Tağı hazretleri (k.s.) ye o da Fathullah-i Varkanısı hazretleri (k.s.) o da Haliesi olan Hazret lakabi ile meşhur olan Muhammed Diyaaddin hazretleri (k.s.) ne tenbih ederek onun çok büyük bir nisbet sahibi veli olacağı müjdesi verilmiştir…

  EVET BU ZATLARIN İŞARET ETTİĞİ MUBERAK ZAT OLAN ŞAH-İ HAZNE LAKABİ İLE MEŞHUR OLAN AHMED EL HAZNEVİ HAZRETLERİ (k.s.) benim mürşidimdir ve şimdi yerine vekil olan torunun oğlu Muhammed Muta’ el haznevi hazretleri (k.s.) dır.

  Dualarını beklerim..

  Sevgiyle kalın.. Duasyla kalın…

Yorum Yapın