Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 13- Nasihatlar

22 Ocak 2009 Perşembe

Çağ-çağ barajı (Nusaybin)

Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 13- Nasihatlar

-“Kıymetli kardeşim!”

-“Günlerini gecelerini ve saatlarını boşa geçirme, AHİRETİNE HAZIRLIK YAP. Allah-u Teâlâ’nın rızasını kazanmaya bak. Bu da, Allah-u Teâlâ’ya ibadet ve tâatla olur.”

-“Kıymetli kardeşim!”

-“Cömert ol. Bununla Allah-u Teâlâ, sana hesabını kolay yapar. Çok iyilik yap. Kabrinde sana arkadaş olurlar. HARAMLARDAN SAKIN, İMANIN TADINI DUYARSIN. Takva ve Vera’ ehli (haramlardan ve şübhelilerden uzak duran) ile oturup kalk. Allah-u Teâlâ ahretini iyi yapar.”

-“Dünya ve ahretin hususunda, Allah-u teâlâ’dan korkan kimselerle istişare et, onlara danış. Hayırlı işlerde acele et. Allah-u Teâlâ, seninle ma’siyet 8günah olan ve kötü şeyler) arasında perde yapar. Allah-u teâlâ’yı çok an, Allah-u Teâlâ seni dünyaya düşkün yapmaz.”

-“Ölümü çok hatırlarsan, Allah-u teâlâ sana dünya işini hafif kılar. Cennete kavuşmağa arzulu olursan, Allah-u teâlâ seni beğendiği işleri yapmağa muvaffak kılar. Cehennemden korkarsan, dünya musibetleri sana hafif ve kolay olur.”

-“CENNET EHLİNİ SEVERSEN, KIYAMET GÜNÜ ONLARLA BERABER OLURSUN. Günah işleyen ve kötülük yapanları sevmezsen, SENİ ALLAH-U TEÂLÂ SEVER.”

-“Müslümanlardan hiç kimseye kötü söz söyleme. Hiçbir iyiliği hor görme. Açıkta ve gizlide ilk işin Allah-u Teâlâ’dan korkup, yasakladığı şeylerden sakınmak olsun.”

-“Allah-u tâlâ’dan şöyle kork; Ölmüşsün, kabirde başına gelenleri görmüşsün, sonra kıyamet kopup diriltilmişsin, sonra haşr olup, Allah-u Teâlâ’nın huzurunda durmuş dünyada yaptıklarından hesaba çekiliyorsun. Bu sıradaki sıkıntılarla karşılaşıyorsun, sonra cennet ve cehenneme gidiyorsun. Eğer cennete gidiyorsan ebedi ni’metlere kavuşuyorsun, Cehenneme gidersen, çeşit çeşit azablar göreceksin ve orada olup, kurtulma da yok. İşte bütün bunları görüp, başına bir musibet gelmesinden nasıl korkuyorsan, Allah-u teâlâ’dan da öylece kork.

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Süfyan-i Sevri hazretleri (Radiyallah-u anh) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 13- Nasihatlar” için 3 Yorum

 1. gülcan diyor ki:

  Değerli Fuad Amcacığım,yorum yazamasamda sanmayın ki sitenize gelmiyorum.İnanın bu değerli paylaşımlarınızı okumak bilgilenmek benim için uhrevi saadet.Rabbim Sizi burada adı geçen mübarek zatlar hürmetine, her iki dünyanızı da nurlandırsın.İki dünyada aziz eylesin.Bizleri de okuyan,bildiği ile amel eden kullarından eylesin.Amin.

  not:artık msn de yoksunuz.İnşaallah iyisinizdir.Sevgiler

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Sevgili canım yeğenim Gül….

  Evet.. uzun zaman oldu görüşmeyeli..

  Sen nasılsın ailen nasıllar …Tekrar başınız sağolsun..

  Allah Kayin babana gani gani rahmet eylesin. Amin..

  Dualarını beklerim…

  Sevgilerimle…

 3. Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 12- Nasihatlar « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

  [...] Habeşi (Radiyallah-u anh)- 3 « Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 11- Nasihatlar Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 13- Nasihatlar [...]

Yorum Yapın