Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 12- Nasihatlar

22 Ocak 2009 Perşembe

Çağ-Çağ barajı (Nusaybin)

Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 12- Nasihatlar

-“İnsanların elindekine düşkün olma. Çünkü bu insanın dinine zarar verir. İnsanların elindekine rağbet etme. Çünkü bu kalbi katılaştırır. DÜNYAYA DÜŞKÜN OLMA! Dünyaya düşkün olmak , kıyamet günü insanın ayıbını ortaya çıkarır. Kalbi ve cesedi günah ve hatalardan arınmış, eli zulümden uzak, kalbi kin, hile ve hiyanetten kurtulmuş, karnı haramdan boş olan kimselerden ol. Haram kazançla beslenen vucut cennete giremez.”

-“GÖZÜNÜ İNSANLARDAN ÇEVİR. İhtiyacın olmadan yürüme. Boş yere sebepsiz konuşma. Senin olmayan şeyi alma. KALAN ÖMRÜN İÇİN, ACABA DİNİME VE AHİRETİME BİR ZARAR GELİR Mİ DİYE KORK. Bunun hüzün ve endişesi içerisinde ol.”

-“Allah-u Teâlâ’ya tâatta (beğendiği işlerde) bulunan Salih bir müslümana buğz etme. Büyük, küçük herkese merhametli ol. AKRABAN İLE ALAKAYI KESME. SANA GELMEYENE, SEN GİT. Akraban, seninle alakayı kesseler de sen kesme. SANA ZULMEDENİ SEN AFFET. Peygamberler (a.s.) ve şehidlerle beraber olursun.”

-“Çarşıya fazla girme. Çünkü çarşıda (çoğunlukla) iyi olmiyan şeyler görülür. Çarşıda fazla kalma, ihtiyacını gör ve ayrıl.”

-“Oruca devam et. O, kötülük kapısını kapalı tutar. İbadet kapısını açar. AZ KONUŞ, KALBIN YUMUŞAK OLUR. KATILAŞMAZ. Ekseriyetle suskun ol, Vera’ sahibi olursun. Dünyaya hırslı olma, hasedci olma, anlayışın sür’atli olur.”

-“Herkesi kötüleyici ve suçlayıcı olma, insanların dilinden kurtulursun. ŞEFKATLİ VE MERHAMETLİ OL, HERKSE SENİ SEVER. Allah-u Teâlâ’nın yaptığı taksime razı ol, RIZKINDAN MEMNUN OLURSAN, GÖNLÜ ZENGİNLERDEN OLURSUN.”

-“Allah-u Teâlâ’ya tevekkül et. Kuvvetli olursun. Dünya ehli ile onların dünya menfaatlari üzerinde münakaşa etme, O ZAMAN SENİ, ALLAH-U TEÂLÂ VE İNSANLAR SEVER. Mütevazi (alçak gönüllü) ol, Salih amelleri tamamlamış olursun. Acırsan, her şey sana acır.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Süfyan-i Sevri hazretleri (Radiyallah-u anh) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 12- Nasihatlar” için 1 Yorum

  1. Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 11- Nasihatlar « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anh)- 12-Riyazus-Salihin: Hadis- 53 « Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 10- Nasihatlar Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 12- Nasihatlar [...]

Yorum Yapın