Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 11- Nasihatlar

21 Ocak 2009 Çarşamba

Bor-e Veysike Çağ-Çağ deresi (Nusaybin)

Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 11- Nasihatlar

-“Aziz kardeşim!”

-“Seni şübheye düşüren şeyleri bırakıp, şüpheye düşürmiyen şeylere sarılırsan günaha düşmekten kurtulursun. İyiliği emret, kötülükten alıkoy, ALLAH-U TEÂLÂ’NIN SEVDİĞİ KUL OLURSUN. Fasıkları sevme. Böyle yaparsan, şeytanları kovmuş olursun.”

-“Dünyada, kavuştuğun şeylerden dolayı sevinci ve gülmeyi azalt, Allah-u Teâlâ’nın nezdinde kıymetin olur. Ahretin için çalış, dünya için Allah-u Teâlâ kâfi olur. İçini, kalbini güzelleştirirsen, Allah-u Teâlâ da dışını güzelleştirir. Hataların, günahların için ağla. Refik-i a’lâ ehlinden olursun.”

-“Allah-u Teâlâ’dan gafil olma. Çünkü Allah-u Teâlâ senden gafil değildir. Allah-u Teâlâ’nın senin üzerinde hakları vardır. Onları yerine getirmen gerekir. Bu vazifelerden gafil olma. Kıyamet gününde onlardan hesaba çekileceksin. Vekar ve i’tidâl sahibi ol. Bir işin ahretin için muvafık, uygun olduğunu görürsen, ona yapış. Eğer ahretin için muvafık değilse, dur, ona yapışanların ne yaptıklarını ve ondan nasıl kurtulduklarını gör. Hemen acele etme.”

-“Allah-u Teâlâ’dan afiyet (sıhhat) dile. Ahiretle alakalı bir işe yöneldiğin zaman, senin ile onun arasına şeytan girmeden önce, acele edip onu hemen yap, geciktirme!”

-“Çok yeme, yerken de niyetsiz ve isteğin olmadan yeme. (yemeği, sağlık, sıhhat ve afiyet sahibi olup, daha iyi ibadet ve tâat yapabilmek niyetiyle ye.) Karnını şişirme, Allah-u Teâlâ’yı zikredip, anmana mâni olur.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Süfyan-i Sevri hazretleri (Radiyallah-u anh) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 11- Nasihatlar” için 1 Yorum

  1. Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 10- Nasihatlar « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Veled –Sultan-ül-ulemâ- (Radiyallah-u anhu); « Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 9 Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 11- Nasihatlar [...]

Yorum Yapın