Riyazet ve keramet ehlinin fazileti-3

18 Temmuz 2008 Cuma

dsc07042baraj11-fuadyusufoglu.jpg

Çağ-Çağ barajı (Nusaybin)

Bize nasihat eden ve ayıplarımızı bize bildirenler insanların en kötüsü ve sevilmeyeni oldu.

Bu da İmanın zayıflığından olmalıdır. Zira kötü huylar sokucu yılan ve akreplerdir. Eğer biri elbisemizin altında akrep bulunduğunu haber verse, hemen onun sözüne önem verir, verdiği haberle sevinir, elbisemizin altındaki akrebi yakalayıp, öldürmeye ve onu kendimizden uzaklaştırmaya çalışır, onunla meşgül oluruz.

Halbuki bu akrebin zararı bedenedir ve verdiği acı ise, bir gün veya daha az bir zaman sürer. Kötü ahlakların zararı ise kalbin safiyetinedir. Korkulur ki, bu zarar ölümden sonra ebediyen veya binlerce sene devam eder.

Sonra biz, birisi bize kötü ahlakları ve ayıpları haber verince buna sevinmeyiz. Bunu giderilmesiyle meşgül olmayız.

Bilakis bize nasıhat edenin sözü gibi söz söyleyip ona nasihat etmeye kalkışırız ve ona deriz ki;

-“Sen de böyle, böyle yapıyorsun.” Onun nasihatiyle faydalanmayız. Düşmanlığa sebep oluruz.

Bu durum, günahların çokluğundan meydana gelen kalb katılığıdır. Bütün bunların aslı ise iman zayıflığına dayanır.

Canab-i Hak (c.c.) tan isteğimiz şudur ki;

Bizi doğru yola iletsin. (Amin).
Bize ayıblarımızı görecek basiretler ihsan eylesin. (Amin.)
Bu ayıbları tedavi etme meşgüliyetini bize ihsan etsin. (Amin.)
Fazlü kereminden, bize ayıblarımızı söyleyen kimseye teşekkür etmeyi muvaffak eylesin. (Amin.)

Üçüncü yol:

Üçüncü Yol, Nefsinin ayıplarını düşmanlarının dilinden öğrenmeye çalışmaktır.

Devam edecek…

Mükaşefe-tül Kulub (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teâla Hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri Fazl-ü keremiyle Kermaet sahibi olan Sevgili kullarının yüzü suyu hurmetine günahlarımızı afv eylesin. AMİN

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Riyazet ve keramet ehlinin fazileti-3” için 6 Yorum

 1. igra diyor ki:

  27/2/2008 – s.a fuad amcam
  Yazan: igra
  Nasılsınız fuad amcam iyimisiniz aileniz nasıl …Maaşallahıda öpüyorum …Fuad amcam bu hafta cüz okuyamıyacam ezber dersim çok hep üst üste geldi afına sığınıyorum hakkını helal et yarından önce haber vereyim dedim…Ellerinizden öpüyorum sevgiler..

 2. ferzane diyor ki:

  27/2/2008 – s.a
  Yazan: ferzane
  İşte bilimsel çalışmalar ışığında keşfedilen ve mutluluğa götüren 9 adım:

  1 Her biri alanında uzman olan araştırmacıların çalışmaları, mutluluğa giden yoldaki en büyük engelin kişinin kendi dış görünüşünden memnun olmaması olduğunu ortaya koydu. Yani eğer mutlu olmak istiyorsanız, dış görünüşünüzle hemen barışın.

  2 Mutluluğa giden yoldaki ikinci önemli adım, paraya gereğinden fazla değer vermemek… Paranın sadece ihtiyaçların sağlanması için var olduğunu, bunun ötesinde insanın mutlu olmasında bir etkisi olmadığını belirten bilim adamları, maddiyata fazla değer vermemeyi mutluluk yolunun ikinci önemli adımı olarak gösterdi.

  3 Bu yolun 3’üncü adımı ise kişinin kendine ulaşamayacağı hedefler belirlemekten vaz geçmesi olarak gösterildi. Araştırmacı Dr. Alex Michalos; “Kendine daha ulaşılabilir hedefler belirleyen insanlar daha mutlu oluyor.” dedi.

  4 Zekânın da mutluluk üzerinde etkili olmadığını belirten uzmanlar, “Mutlu olmak için kendi zihinsel kapasitenizi başkalarınınkiyle kıyaslamayı bırakın.” diyor.

  5 Ne yazık ki mutluluk yolunda 5’inci adım için bireysel olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Çünkü bu madde genlerinizle ilgili. Genetik olarak daha güçlü yapıya sahip kişiler, hayatlarında daha mutlu oluyor.

  6 İncelemeyi gerçekleştiren uzmanlar, çiftlerin yalnızlardan daha mutlu olduğunu da belirledi. Amerika’daki Illinois Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Ed Diener, 15 yıl boyunca 30 bin Alman üzerinde yaptığı araştırmada, evlilerin bekâr yaşayanlardan daha mutlu olduğunu belirledi.

  7 Mutluluğa giden yedinci adım ise Allah’a inanmak. Amerika’nın Duke Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Harold Koening; “Özellikle yoğun stres altındayken, insanların mutlak güçlü olan Allah’a inanması, onların kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha mutlu olmalarını sağlıyor.” dedi.

  8 Sekizinci adım, başkalarını düşünmek… Araştırmalar, başkalarını düşünen, onlar için çabalayan insanların hayattan daha büyük zevk aldığını ortaya koydu. Vanderbilt Üniversitesi’nde 3 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yardım kuruluşlarında çalışan insanlar çalışmayanlara göre çok daha mutlu.

  9 Mutluluk yolundaki son adım ise yılların getirdiği bir şey, yani yaşlılık… Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, insanların yaşları arttıkça zor durumlarla daha iyi savaşabildiğini ve dolayısıyla daha mutlu olduğunu gösterdi.

  Kaynak: KİGEM

  Hoşuma gitti paylaşmak istedim sevgiyle kalın..

 3. gocmenkizi diyor ki:

  hayırlı geceler… http://www.gocmenkizi.blogcu.com

 4. Riyazet ve keramet ehlinin fazileti- 2 | Tasavvuf diyor ki:

  [...] Hadis: – (01) Ana baba hakkı… « Riyazet ve Keramet ehlinin fazileti Riyazet ve keramet ehlinin fazileti-3 [...]

 5. hatem diyor ki:

  riyazata başladım ama tam olarak nelerin yenip nelerin yenmeyeceğini tam olarak bilmiyorum sadece mayasız bir dilim ekmek,zeytin yiyorum bilen birilerinden yardımcı olmalarını istiyorum dua ile as

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  Kardeşim Hatem;
  Riyazete başlafım diyorsun Allah kolaylık versin ama riyazet böyle olmaz ki yanı riyazet yemekten kesilme manasında olsa bile böyle riyazet olmaz ki..
  Peki RİYAZET kısaca nedir
  Herşeyden önce bir insan ilim okuyacak İLMİYLE AMEL EDEN (ve bu ilmin akibinde) büyük bir mürşide bağlanacak ve o mürşid ona riyazet dahıl tasavvus hallerini gösterecek.
  Yanı sözün kısası insan tek başına bir şey elde edemez.ÇÜNKÜ NEFS VE ŞEYTAN BU HALLERİ GÜNAHA DA SOKMAKI İÇİN UĞRAŞIR..
  Allah bizleri ve sizleri velilerin hürmetine aff eylesin…
  Amin…

Yorum Yapın