Dinde kırk esas: Hacc- 2

07 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc09744-fuad-yusufoglu-cag-cag-baraji.JPG

Çağ-Çağ barajı mesire yeri (Nusaybin)

Allah (c.c.) her yerden gelen her türlü ziyaretçilerin kasd ettiği yer olsun diye, Ka’beyi hükümdarlar muhasebesinde koymuştur.

Alemlerin Rabbına tevazu göstermek, O’nun celalında huşu ve hudu ifade etmek ve Allah (c.c.) ın kuvvet ve kudretine karşı acz ve meskenetlerini itiraf ederek o’nun ziyaretini kasd ederler.

Bununla beraber, kulluklarını daha açık ifade etmek için Cenab-i Hakk’ın (c.c.) mekan da münezzeh olduğunu itiraf ederler. Bunun içindir ki, Allah (c.c.) kullarına, akla ve tab’a uymayan garip ameller teklif buyurmuştur. Ta ki, onları sırf ubudiyet hükmü ile ve başka bir sebebin yardımı olmaksizin emirleri yerine getirerek yapmış olsunlar.

Bu husus kul edinmekte büyük bir sırdır. Bunun için Resulüllah (Salallahu aleyhi ve selem):

-“Tam ve gerçek bir ubudiyeti ifade ederek hacc ile sana yöneldim Allahım.” buyurmuştur.

2- Muhakkak hacc yolculuğu ahiret yolculuğuna bir örnektir. Bu yolculuğa çıkan amellerinden her amelle ahiret işlerinden kendisine yararlı olanı hatırlatmak ve ibret alabilenler için büyük bir ibret alma vardır.

İlk sefere çıkarken efradınla vedalaştığın an, ölürken aile efradınla vedalaştığını, memleketinden çıkarken de ahrete gitmek için dünyadan çıktığını, araçlara binerken ise tabuta binmeği, elbiselerini çıkarıp İHRAM’A bürünmende ise kefene bürünmeni hatırla.

Ve gene sahraya girdiğin andan ihram giyilecek yer olan MİKAAT’A varıncaya kadar olan yerde, dünyadan çıkıp kıyamet teki yol kesenlerin korkusundan kabirdeki münker nekirin korkusunu, sahradaki yırtıcı hayvanların korkusundan kabirdeki akreblerin korkusunu, ailenden ve dostlarından ayrılıp yalnız kalmandan ise kabirdeki yalnız kalmak ve kabir korkusunu, “Lebbeyk” diye çağırış anından öldükten sonra tekrar diriliş anında Allah (c.c.)ın davatine icabeti hatırla.

Bütün diğer amellerde böyledir. Zira her amelde sır vardır. Her amelin altında bir remz vardır ki, onu her kul kendi istidadı ve anlayışı, kalbinin temizliğine, dinde önemli olanlara olan himmetinin kusuruna göre anlar.
Devam edecek….

Dinde kırk esas(İmam-i Gazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) bizleri ve sizleri sırf kendi rızasını isteyerek Hacc eden kullarından eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

Etiketler: ,

“Dinde kırk esas: Hacc- 2” için 10 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  29/7/2007 – slm fuad amca…
  Yazan: neredeyim
  fuad amca çok güzel bi konuya değinmişsiniz..paylaşımlarınız için tşkler..bu arada yaptığınız yorum çok hoşuma gitti.çok teşekkürler..size bana öyle şeyler anlatınca çok hoşuma gidiyor..büyüklerden hikaye şekilinde bişeyler dinlemejk her zaman hoşuma gitmiştir..sevg,iyle…

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  30/7/2007 – slm
  Yazan: neredeyim
  slm fuad amca dediğiiz gibi sevdşklerimize bir dk bile ayırmak yeter.o bir dk ya bir sürü şey sığdırabiliriz.Tek bir gülümseyiş bile belki karşımızdakine yeterdir…
  öenmli olan bunu karşımızdakine hissetirmek…
  sevgiyle …

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/7/2007 – Dua ile…
  Yazan: isimsizgül
  Güle güle git Fuat amca Allah(c.c..)yollarını açık etsin inşaallah.Ailenize selamlarımı söyleyin,bizim yerimizede gezin bol bol.Döndüğünüzde o güzel yorumlarınızı bekliyoruz inşaallah.Allah (c.c.)her daim sizinle olsun.Allah’a emanet olun.

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/7/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Allah(c.c)yolunuzu açık etsin..İşinizi rast getirsin..
  Yolunuzu bekliyoruz..

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/7/2007 – s.a.
  Yazan: SanaGeleyim
  allah’a emanet ol inşaallah…benimde pc bozuk :( o nedenle bloguna uğrayamadım :( Hakkını helal et inşaallah.pc inşallah düzelirde aranıza dönerim :) şu anda kuzenlerden girdim nete…kısmet olursa birdahaki sefere kendi pcm den girerim inşallah :) allah’a emanet ol …

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  31/7/2007 – selamun aleykum
  Yazan: hiclal
  hayrılısı ıle gıt gel amcam dua ıle

 7. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1/8/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Her ne sebeple seyahata çıktı iseniz, İnşaallah işinizi görüp,dönmüşsünüzdür.
  Selam ve dua ile….

 8. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1/8/2007 – teşekkürler
  Yazan: ozlemaslantas
  siteme herzaman beklerim begenmenize sevindim elimden geldiğince birşeyler yazmaya çalışıyorum.allaha emanet olun sevgiyle kalın hayırlı günler diliyorum hoşçakalın.

 9. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  1/8/2007 – Selam….İSİMSİZ GÜL…yeğenim Selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…. Yorum için sağol Allah(c.c.)senden ve ailenden EBEDDEN RAZİ OLSUN…. AMİN…
  Selamlarınızı Başımla beraber aldık… Ve aleykümmesselam ve rahmetullah-i ve beraktühü…Evet Kurban inan ki benim bu kısa ziyaretim… Gezmek için değildi… Ve inan ki oralarda da gezdiğim ziyaretlerde Sizleri ve ceren yeğenim için dua ettim…Allah(c.c.)kendi rızası istikametinde kabul buyursun… AMİN…
  Sizler nasılsınız… İnşaallah ailece iyisiniz Allah(c.c.) tan da dileğim Sizlerin sıhhat ve afiyette olmanızdır…
  Sadece bu ziyaretim için kısa bir not söyliyebilirim… Sizler ve bizler veya bir başkası olsun… Sakın ha Bu güzelim Türkiyemizin kiymetini MEMLEKETİMİZN Kiymetini bilelim… İnan ki Allah(c.c.) bizlere bahşettiği bu Nimet için defalarca secdeğe gitsek azdır…Allah(c.c.) bizleri islah eylesin…
  Ailene de selamlarımı lütfen iletiniz vE BU FAKIRA DA dua EDİNİZ… Hepimiz Allah(c.c.)a emanettiz…
  Sevgiyle kalın..Duayla kalın…

 10. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/8/2007 – selamun aleykum
  Yazan: 16MUCO49
  Yorumlarını görmek güzel,sanki uzaktan bir dost geldi..
  Evet amca bey hoşgeldin ..sayfamı ziyaretinden dolayı teşekkür ederim..
  Allah(c.c)hayırlarını kabul etsin.(amin)

Yorum Yapın