Dinde kırk esas: Kur’an okumak

07 Temmuz 2008 Pazartesi

dsc00536-fuadyusufoglu-ava-sippi-nusaybin.JPG

Beyaz Su başı (Ava sipi) Nusaybin…

Resulullah (Sallallah-u Aleyhi ve selem) buyuruyor ki;

-“Ümmetimin ibadetlerinin en efdalı Kur’an okumaktır.”

-“Kur’an bir deride bulunmuş olsaydı ateş onu yakmazdı.” (Taberani, İbni Hıbban)

Kiyamet günü Allah (c.c.) katında derece bakımından Kur’an’dan daha üstün dereceli şefaatçı yoktur. Ne peygamber, ne melek ve ne de başkası.

Allah (c.c.) –Kutsi hadis’te– Buyuruyor ki;

-“Kur’an okumak, kimi bana dua etmek ve benden istemekten alıkorsa, ben ona, bana şükredenlere verdiğim sevabın efdâlını veririm.” Tirmizi.

Bil ki;

Kur’an okumanın zahiri adabı ve batını sırları vardır. Kur’an okumanın zahiri adabı üçtür:

1-Kur’ana hürmet ve ta’zimle okumandır. Zahiri hürmetin şeklini yerine getirmedikçe kalbinle olan hürmeti elde edemezsin. Kalbin azalarla olan alakasını ve azalardan nurların kalbe nasıl ve ne şekilde yükseldiğini biliyorsun.

Kur’an okurken ona hürmet etmenin şekli, abdestli olarak sükünetle oturman, kıblaya karşı yönelmen, bağdaş kurarak oturmaman ve uyuklamaman, okuyanın nezdinde oturduğun gibi oturmanla olur. Ve Kur’an-ı tecvid üzere ona ta’zim ederek okursun.

İbni Abbas (Radiyallah-u Anhu) der ki;

-“Zilzal ve Karia surelerini düşünerek okumam, Bakara ve Ali İmran surelerini düşünmeksizin gelişi güzel okumaktan bana daha sevimlidir.”

2-Vakitlerin bir kısmında kur’andaki yüksek derecelerin en yükseğine ulaşmağı arzulamandır. O da, bilhasa mescit’de ve geceleğin namazda dururken Kur’an-i okumak ile husule gelir.

Çünkü Kalb geceleyin daha saf, daha temizdir. Zira geceleyin birçok meşgalelerden fariğ bulunur.

Sen gündüz her ne kadar tenha yerde bulunsan da, insanların etrafındeki haraketleri ve çalışmaları senin iç alemini haraket ettirir, ve seni meşgül eder.

Bahusus, bir iş bulma isteği sende bulunursa o zaman kalbi meşgüliyetin daha da artar. Ve kur’an okumaktaki şevkin azalır. Bu şartlara riayet etmeden abdestsiz ve bir yere dayanarak Kur’an okursan yine sevab alırsın. Zira Allah (c.c.) hepsini yanı kur’an okuma şekillerinin tümünü medh etmiştir.

Buyurmuştur ki;

-“Onlar (O salim akıl sahibleri öyle insanlardır ki) ayakta iken, otururken, yanları üstünde (yatar) iken (Yanı bütün hallerinde ) Allah (c.c.) ı hatırlayıp anarlar. Ve göklerin, yerin yaradılışı hakkında inceden inceye düşünürler.

(ve şöyle derler);

-“Ey Rabbımız, sen bunları boşuna yaratmadın sen ( bundan) pak ve münezzehsin. Bizi ateşin azabından koru.” Ali İmran : Ayet-191

Fakat bizim zikrettiğimiz şartlar, fazla sevab almak hakkındadır. Eğer sen ahreti isteyenlerden isen daha faziletli olanı yerine getirmek senin için kolaydır.

Hazreti Ali (Radiyallahu anhu) buyuruyor ki;

-“Kim ki, Kur’an-i namazda ayakta iken okursa her harfı için yüz sevab vardır. Kim ki, Kur’an’ı namaz dışında abdestli olarak okursa yirmi beş sevab alır, kim ki, Kur’an’ı abdestsiz olarak okursa on sevab alır.”

Devam edecek…

Dinde kırk esas (İmam-i Ğazali)

Allah-u Teala hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Kur’an-i kerim okuyan ve kur’an-i kerimle amel eden salih kullarından eylesin. AMİN…

Fuad Yusufoğlu

“Dinde kırk esas: Kur’an okumak” için 6 Yorum

 1. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/8/2007 – sa
  Yazan: hiclal
  amcam hergun cok guzel konulara değiniyorsun sag olasın …sag salım geldıgıne ve gerı dondugune sevımdımmm .. dua ıle

 2. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/8/2007 – Esselamunaleyküm…
  Yazan: sirad
  Ben yeğeniniz Gül değilim ama kabul ederseniz yeğeniniz olmak isterim. Şimdiye kadar sirad la hep Gül ilgilendi ben ilgilenemedim.(Şimdi sıra bende inşAllah)Yorumlarınızı hep okudum. Allah(cc) razı olsun yorumlarınız da bile insanlara bilgi veriyorsunuz. Selametle..

 3. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/8/2007 – Dua ile..
  Yazan: isimsizgül
  Hoşgeldiniz Fuat amcam.Dönüşünüze çokk sevindik.Allah-u Teala sizlerden razı olsun,dualarınız için yorumlarınız için.Çok şükür Fuat amcacım ailecek çok iyiyiz.Eşimi bir kez daha yolladım.Allah’ın izni ile bu son olur inşaallah.Cerenimizi kısa sürede olsa gördüm çok çok şükür rabbime sıhhati şimdilik yerinde.Allah-u Teala size ve ailenizede sıhhat ve afiyetler verir inşaallah.Allah’a emanet olun Fuat amcacım.Sevgiyle..

 4. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/8/2007 – s.a.
  Yazan: bayansanem
  fuat amcacım hayırlı cumalar..ellerinizden öpüyorum.
  dua ile.

 5. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  2/8/2007 – Selam….İSİMSİZ GÜL yeğenim… selam…
  Yazan: fuadyusufoglu
  Sevgili canım yeğenim…. Evet….. Yorumunuz için sağol Allah(c.c.) seni ve aileni muhafeze eylesin…AMİN…
  eŞİNİZİ Tekrar yolamışsın… Selametle gitsin Ve sıhhat üzere geri dönsün İNŞAALLAH…
  cERENİN İYİLEŞTİĞNE SEVİNDİM… İnan ki bu seferki ziyeretimde de Hatımde bizzat ona dua ettim… Çünkü hatımda yapılan dualar makbuldur..(Tasavvuf ehli olanlar her gün ikindi namazından sonra hatım yaparlar-Allah(c.c.:) bizleri tasavvuf ehli olan kullarından eylesin…amin…-)
  Ailene tekrar selamlarımı söyle… Hayırlı cumalar hayırlı günler ve yıllar dilerim…
  Sevgiyle kalın. Duaylakalın…

 6. Fuad Yusufoğlu diyor ki:

  3/8/2007 – ben geldiimm:)
  Yazan: gururdanyelek
  merhaba efendim.. uzun zamandır bloguma uğramıyordum özlemişim gerçekten.. yazılarınızı okudum teker teker, bizleri böyle mühim birşey için bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.. Allah’a emanet olun, görüşmek ümidiyle

Yorum Yapın