Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 10- Nasihatlar

21 Ocak 2009 Çarşamba

Barış Parkı (Nusaybin)

Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 10- Nasihatlar

Süfyan-i Sevri (radiyallah-u anh) nin Nasihatı;

-“Ey kardeşim! Her zaman ve her yerde, DOĞRU OL. Yalan, sözünde durmamak, emaneti yerine getirmemek gibi hötü huylardan çok sakın. Yalancı ve sözünde durmayanlarla düşüp kalkma. Çünkü böyle kimselerle beraber olmak, günaha sebep olur.”

-“Yine sözlerinde ve işlerinde RİYA’DAN sakın. Çünkü Riya (gizli) Şirktir. UCUB’DAN da kendini muhafaza et. Ucub, yaptığı ibadetleri, iyilikleri beğenerek bunlarla övünmektir. Ucub bulunan âmel, Allah-u teâlâ’nın katında makbul değildir. (Fakat bunların Allah-u Teâlâ’dan gelen ni’metler olduğunu düşünerek sevinmek, ucub olmaz.).”

-“Sen, dinini, dini üzerine titreyen (Sünnet-i seviye’ye bağlı, ilmiyle amel eden) âlimlerden öğren. Çünkü, dininde sağlam olmıyan, ilmiyle amel etmiyenlerin hâli, hasta olup, kendisini tedaviden ve kendine bir çare bulmaktan aciz olan tabibin haline benzer. Böyle bir tabib insanların hastalıklarını, nasıl teşhis edip, iyileştirir? Onlara nasıl ilaç tavsiye eder? Çünkü o kendisi hastadır, İşte dini üzerine titremeyen, ilmiyle amel etmiyen bir kimse senin dinine, imanına zarar gelir diye nasıl titrer? Ne derece titizlik gösterebilir?”

-“Aziz Kardeşim!”

-“Dinin, senin etin ve kanın yerindedir. Kendin için ağla. Kendine merhamet et. Sen kendine acımazsan başkası hiç acımaz. Senden dünya sevgisini giderip, AHİRETE HAZIRLIK İÇİN TEŞVİK EDEN KİMSELERLE OTURUP KALK. Dünya işine dalıp, AHİRETİ UNUTANLARLA DÜŞÜP KALKMA. Çünkü onlar senin dinini, itikadını ve kalbini bozarlar. Ölümü çok hatırla, Geçmiş günahlardan dolayı çok İSTİĞFAR ET. (Allah-u Teâlâ’dan af ve mağfiretini iste.) Kalan ömrün için, Allah-u Teâlâ’dan seni muhafaza etmesini iste.”

-“Aziz kardeşim!”

-“Güzel edep ve güzel ahlaka iyi sarıl. Cemaata muhalefet edip, onlardan ayrılma. ÇÜNKÜ HAYIR, CEMÂAT İLEDİR. Fakat, cemâat dünyaya dalıp, dünyalarını mâmur etmeğe çalışıyorlarsa, onlara uymazsın. Dini hakkında senden bir şey soran her mü’mine, yardımcı ol. Onlara yol göster. Onlara nasihatta bulun. Allah’u Teâlâ’nın beğendiği bir işte, seninle müşâvere eden (sana danışan) bir kimseden hiçbir şeyi gizleme. Bir mü’mine hiyanet etmekten çok sakın. KİM BİR MÜ’MİNE HİYANET EDERSE, ALLAH-U TEÂLÂ VE RESÛLÜ (Sallallahu aleyhi ve selem) NE HİYANET ETMİŞ OLUR. Mü’min bir kardeşini Allah-u Teâlâ’nın rızası için sevdiğin zaman, canını ve malını ondan esirgeme.”

-“Munakaşa ve mücadele de yapma. Haksızlık edip, günaha girebilirsin. Her yerde sabırlı ol. Sabır hayra ve iyiliğe, bunlar ise Cennete götürür. Hiddet ve gadaptan da kendini muhafaza et. Bunlar, insanı kötülüğe çeker. Kötülükler ise cehenneme götürür. ÂLİMLERLE MUNAKAŞA YAPMA. Kıymetini düşürürsün. Âlimlerin yanına gidip gelmek rahmettir. Âlimlerle irtibati kesmekten Allah-u Teâlâ razı olmaz. Âlimler Peygamberler (a.s.) varisleridirler. Zühd (Dünyaya rağbet etmemek) e sarıl ki, Allah-u Teâlâ sana çok şeyler ihsan etsin. Vera’ (şüphelilerden sakınmağa) ya yapış ki, hesabın kolay olsun.”

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Süfyan-i Sevri hazretleri (Radiyallah-u anh) hurmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 10- Nasihatlar” için 1 Yorum

  1. Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 9 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] anhu – 5Şeytan (aleyhil'lanet) nın hilesi « Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 8 Süfyan-i Sevri (Radiyallah-u anh)- 10- Nasihatlar [...]

Yorum Yapın