Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 2

13 Nisan 2009 Pazartesi

Çağ-çağ deresi Bore Veysike (Nusaybin)

Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 2

Rahip;

-“Abdullah bin Abdülmuttalib’ın oğludur. Orası onun zuhur edeceği şehirdir. O peygamberlerin sonuncusudur. Kendisi harem-i Şerif’ten çıkarılacak, hurmalık, taşlık ve çorak bir yere hicret edecektir.” Dedi. Rahibin sözleri Hazret-i Talha (r.a.) nın kalbine yer etti. Oradan acele ayrılıp Mekke’ye geldi.

Ve;

-“Olan biten bir şey var mı?” diye sordu.

-“Evet var. Abdullah’ın oğlu Muhammed-ül Emin peygamber olduğunu idia etti. Ebû Kuhafe’nın oğlu da (Hazret-i Ebû Bekir) O’na uydu.” Dediler.

Bunun üzerine doğruca Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) in yanına gitti. Ondan Müslüman olduğu cevabı alınca, Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) e Rahibin söylediklerini anlattı. Sonra birlikte Resulullah (Sallallahu aleyhi ve selem) a gidip, Müslüman oldu.

Rahibin sözlerini Peygamber Efendimiz (s.a.v.) e de anlattı ve Resulullah (s.a.) tebessüm etiler.

Talha bin Ubeydullah (r.a.) Müslüman olduğu zaman mekke’li müşriklerden pek çok eza ve cefa gördü.

Rivayet olunur ki;

Efvel bin Huveylid bin Adeviyye adamları ile birlikte Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) ile Hazret-i Talha (r.a.) yı yakalıyarak onları iple bağladılar ve işkence yaptılar. Temim oğulları da onlara sahip çıkmadı. Bu hadiseden dolayı Hazret-i Ebû Bekir (r.a.) ve Talha (r.a.) bitişikler mânasına gelen ‘karinân’ dendi.

Hazret-i Talha (r.a.) en yakın akrabaları dahil olmak üzere Mekke müşriklerinden de işkence gördü.

Evlerine hapsedilmiş, İslam’dan dönmesi için günlerce aç ve susuz bırakılmıştır. Kardeşi Osman (r.a.) da Hazret-i Talha (r.a.) vasıtasıyla iman etmiş, bu işkencelere o da tabi tutulmuştur.

Hele namazlarını edâ edecekleri zaman çektikleri sıkıntı ve kendilerine reva görülen işkence tahammülü mümkün olmayan cinstendi.

Devam edecek…

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 2” için 1 Yorum

  1. Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu); « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Anhu)- 9Abdullah bin Selâm (Radiyallah-u anh)- 7 « Said Bin Zeyd (Radiyallah-u anhu)- 2 Talha bin Ubeydullah (Radiyallah-u anhu)- 2 [...]

Yorum Yapın