Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 6

03 Mayıs 2009 Pazar

Hayber kalesi

Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 6

Hayber seferinde, Resulullah Efendimiz (s.a.v.) harb ganimeti olarak kendisine verilen Hazret-i Safiyye (r.anha) yi devesinin arkasına alarak, geri dönerlerken yolda devenin ayağının kayması ile her ikisi birden deveden düştüler.

Bundan haberi olan Ebû Talha (r.a.), önündeki bütün engelleri en süratli bir şekilde aşarak, hemen yanlarına koştu ve Resul-i Ekrem (s.a.v.) in baygınlık halini görünce aklı başından gitti. Hemen onları ayıltmanın çarelerini aradı ve buldu.

Sonra Peygamber Efendimi (s.a.v.) i devesine bindirdi. Kendisi ve Hazret-i Enes bin Mâlik (r.a.), develerine binmiş oldukları halde, Resulullah (s.a.v.) ın iki yanına geçip dengeli bir vaziyette Medine’ye getirdiler.

Hazret-i Ebû Talha (r.a.), Medine’deki sahabilerin en zenginlerindendi Medine içinde O’nun malı kadar malı mülkü olan pek azdı. Bütün malları, hayvanları “Berha” mevkinde bulunuyordu.

Burası Medine’deki Mescid-i Nebi’ye çok yakındı. Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) sık sık buraya uğrar, manzarasını seyreder ve meşhur olan suyundan içerdi.

Yine bir gün buraya uğradıklarında, Ker’an-i Kerim’den Âl-i İmran 92’nci; -“Sevdiğiniz mallarınızdan infak etmedikçe, hayra nâil olamazsınız.” Âyet-i kerimesi nazil oldu.

Bu Ayet-i Kerimeyi işiten Hazret-i Ebû Talha (r.a.), hemen Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) e başvurarak, mallarının hepsini kendisine bağışlayıp istediği gibi kullanmasını teklif etti.

Resulullah efendimiz (s.a.v.) de bu malları akrabasına dağıtmasını isteyince emir buyurduğu şekilde, bütün mallarını akrabalarına sadaka olarak dağıttı. Bundan önce de, bir çok defa mallarının hepsini Resulullah (s.a.v.) a bağışlamıştır.

Hazret-i Ebû Talha (r.a.) nın, Resul-i Ekrem (Sallallahu aleyhi ve sellem) e öyle bir sevgisi vardı ki, O’na bir zarar gelmesinden çok korkardı. O’nun evinden sokağa çıktığını görünce, hemen o da dışarı çıkar, O’nu takip ederdi.

Bir aralık, Medine-i Münevvere’ye bir düşman saldırısı söz konusu olmuştu. Müslümanların korkusu ve telaşı artınca, Peygamberimiz (s.a.v.) durumu incelemek için, bir gece hayvanın sırtına binerek dışarıya çıkmıştı. Hazret-i Ebû Talha (r.a.) da hemen dışarı çıkıp O’nu takib etti.

Merak edilecek bir durum bulunmadığını görünce geri döndüğünde, Ebû Talha (r.a.) ile karşılaştı.

Hazret-i Ebû Talha (r.a.) nın bu yakınlığı Resulullah Efendimiz (s.a.v.) in, O’nun evini sık sık ziyeret etmesinden de anlaşılmaktadır.

Devam edecek….

İslam âlimleri ansiklopedisi

Allah-u Teâlâ hazretleri (c.c.) Bizleri ve sizleri Talha el-Ensari (Radiyallah-u anhu) nun şefaatına nail eylesin. O’nun yüzü suyu hürmetine günahlarımızı afv eylesin. Amin

Fuad Yusufoğlu

“Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 6” için 1 Yorum

  1. Talha el-Ensari (Zeyd bin Sehl) Radiyallah-u anhu – 5 « بسم الله الرحمن الرحيم diyor ki:

    [...] Devam edecek…. [...]

Yorum Yapın